روشا

معنی اسم روشا

معنی نام روشا

معنی ریشه تلفظ فراوانی (تعداد) اسم روشا

Rosha name meaning
Rosha name meaning

روشا اسم کوتاه دخترانه، نامی خوش آوا با ریشه پارسی است. کوتاهی و خوش آهنگی نام روشا سبب محبوبیت این نام بین پدر مادر های امروزی برای انتخاب اسم دختر شده است.

همانطور که در قسمت اسم دختر ایرانی با ر در وبسایت نام فارسی و هم چنین اینستاگرام نام فارسی دیده اید، اسم روشا یک اسم دخترانه فارسی است که معنی زیبایی هم دارد. اسم محبوب بین ایرانیان برای نامگذاری فرزند دختر که چون سال ها برای نامگذاری فرزند دختر استفاده نشده امروز یک اسم دختر جدید از دید خیلی پدر مادرها محسوب می شود. در ادامه توضیحات تکمیلی درباره اسم روشا را خواهید خواند.

در ادامه ببینید: نظرسنجی اسم روشا. اسم پسر هم وزن روشا. فراوانی اسم روشا (تعداد اسم روشا در ایران). تلفظ اسم روشا. اسم روشان.  اسم روشا نی نی سایت. اسم دختر هم وزن روشا.

روشا
معنی اسم روشا

معنی روشا

اسم روشا یعنی چه؟

نام روشا همانطور که پیش از این در سایت NameFarsi.com گفته شد، به معنی روشن، روشنایی و درخشان است که به مجاز یعنی زیبارو، دختری که چهره درخشانی دارد.

در جایی هم روشا به شکل دیگری معنی شده است که قابل اتکا نیست: اینگونه که روشا را ترکیب “رو” + “شا” دانسته و “شا” را مخفف شاد. پس روشا را معادل “روشاد” پنداشته و آن را دارای چهره‌ شاد و شاداب معنی کرده است. حذف “د” انتهایی در هیچ ترکیبی تا به حال دیده نشده است. اگر روشا را معادل روشاه دانست کمی قابل قبول تر بود! اما چنین چیزی هم در منابع قابل اتکا نیامده است.

ریشه اسم روشا

همانطور که گفته شد نام روشا یک اسم دخترانه فارسی (پارسی) است. Rocha در پرتغال به عنوان نام خانوادگی کاربرد دارد.

تلفظ اسم روشا

گرچه در برخی منابع تلفظ روشا به صورت Rousha ذکر شده است. اما متاسفانه در همان منابع روشا را به شکل صحیحی معنی نکرده اند. تمایل عموم جامعه تلفظ این اسم به صورت Rosha هست که البته با معنی قابل قبول تر آن (یعنی روشن) تناسب بیشتری هم دارد. قسمت تلفظ درست اسم ها را در صورت تمایل بخوانید.

اسم روشا در ثبت احوال ایران

معنی روشا در ثبت احوال

روشا= رو + شا = شاد. روشاد، دارای چهره‌ شاد، شاداب. {که به نظر نمی رسد تعبیر درستی باشد. در بالا توضیح دادیم}

فراوانی اسم روشا

تعداد اسم روشا در ایران ۷۵۶۷ نفر است که این آمار از سال ۱۳۹۶ بروز نشده است!

روشا
معنی اسم روشا

اسم های ایرانی هماهنگ و شبیه با روشا

اسم دختر شبیه و هموزن اسم روشا:

اسم آریانا، شیما، آرشیدا، شیدا، آرمانا، رومینا، شیوا، رویا، روشنک (از اسم های شاهنامه) و قسمت اسم دختر با ر را ببینید.

اسم پسر هماهنگ و هموزن با اسم روشا:

اسم آریا، آرمین، آروین، آرمان، شروین، رامین و قسمت اسم پسر با ر را ببینید.

سوالات همراهان نام فارسی درباره نام روشا:

روشا اسم دختر به معنی؟ روشا به معنی روشنایی و به مجاز به معنی زیباروی است.

اگر به دنبال متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود هستید، قسمت مشاوره اسم را ببینید.

نظرسنجی اسم روشا

نظر شما درباره اسم روشا چیست؟ آیا این نام را برای فرزند می پسندید؟

4.4/5 - (22 امتیاز)

58 نظر برای “معنی اسم روشا”

  1. لطفا نطرخودرابه دیگران تحمیل نکنید ازکجا می دانیدزیباترین اسم دنیاست اصلا صحیح نیست اسم ائمه ازهمه اسامی دنیا قشنگ تراست مثل فاطمه -زهرا-

 1. سلام نمی دونم چقدر صحت داره که این اسم ریشه ی اصیل فارسی داشته باشه ؛ اما مطمین هستم که روشا از اسم روشیا که نامی دخترانه در اروپا خیلی مرسوم هست گرفته شده البته خود روشیا نیز به معنای اسم کشور روسیه هست که رد زمان های دور به این نام خوانده می شده

  1. کامل صحت داره اسم اصیل ایرانی مثل اسم من مهربد

  2. اسم منم روشا هست روشا اسم دختر هخامنشیان هست روشا واقعا اسم قشنگیه و کلی نعمت و زیبایی داره معمولا کسانی که اسم روشا دارند خیلی خوشگل و زیبا هستن
   راستیش من ایمیل خودمو سرچ کردم معنی اسممو آورد مرسی عالی بود

 2. اسم پسرم آرشا گذاشتم اسم دخترم که داره میاد روشا میخاهیم بزاریم امیدوارم در آینده از انتخاب این اسم راضی باشند و همیشه بیاد ما باشن

  1. ای ول آرشا خیلی قشنگه اما من ک بچم دختر شد . ارزو داشتم پسر باشه اسمشم بذارم آرشا اما افسوس دختر شد اسمشم میخام بذارم روشا چون به ارشا میاد انشاالله که پسر داشته باشم اسمش حتما ارشا هستش .تبریک میگم بهتون

  2. افسوس دختر شد؟؟؟!!!!
   داشتن دختر لیاقت میخواد

  3. خیلی حال ب هم زنی
   دختر عشقه
   من همش دوس داشتم ی دختر ی پسر داشته باشم
   اما الان ک دختر دنیا اومده و پنج سالشه میخوام ده تا دختر داشته باشم
   نمیدونی چ نازی دارن چ عشوه میان
   میشن نور چشم باباشون
   من پسرم دارم اونم خوبه اما خب دختر ناز بیشتر داره
   همین افکار قدیمیه ک ادمای عقب افتاده افسوس میخورن ب خاطر دختر داشتن حقتونه بگن جهان سومی

 3. من شنیدم از سعادت و خوشبختی یک زنه ک فرزند اولش دختر باشه روشا خانوم منم تو راهه

 4. من پسر دارم ارشیا آقا حالا از خدا میخوام بعدیم دختر باشه بزار روشا….واقعا بی لیاقته اون کسی ک زده افسوس دختر دارم

 5. من اسم دخترم روشاست و اگر ده تا بچه دیگه هم داشته باشم دلم میخواد دختر باشه

  1. اسم دختر اول من مهرسا هست و اسم این یکی گل دخترمم میخوام روشا بذارم

 6. اسم زیبا و شیکیه اسم دخترمو میزارم روشا پسرمو کوروش

 7. سلام منم اسم پسرم سروش اسم دخترمم روشا میخوام بزارم قشنگه و خاصه

 8. واقعا حال به هم زنی که این افکار رو داری…دختر عشقه نفسه زندگیه…من یه دختر دارم اسمش هم روشا گذاشتم با پسر که هیچ با دنیا عوضش نمیکنم…وقتی از سرکار میرم خونه میپره بغلم و با این کارش بهم زندگی و شادابی میده…حالا هی بگو پسر؟

  1. خوبه مردها به این نکته پی بردن که دختر سر تره

  2. من هم پسر دارم هم دختر هر کدام به نوعی عشقن . فرقی بینشون نیست

 9. زیباترین اسم دنیاست‌. دختر من هم چون خندان بود، اسمش رو گذاشتیم روش

 10. اسم باید قشنگ باشه اینکه به اسم پدر و مادر بیاد به نظرم اصلا اهمیت نداره

 11. دختر یعنی نماد زیبایی و خوشرویی دختر یعنی سنبل پاکدامنی و از خود گذشتگی و دوست عزیز و گرامی این افکار تو که ای داد بیداد که من پسر میخاستم و دختر دار شدم مال عرب‌هاست اونم نه عربهای الآن عربای دوره پیغمبر (ص) هستش که کوته فکر و احمق و بدبخت و ظالم بودن که دختر داشتن‌ رو یه ضعف بزرگ میدیدن دختر یعنی بانوی پاکدامن و مظلوم و صبوری مانند اُم السادات (مادر سادات) میراث دار پیامبرمون همدم همدل سنگ صبور ابو تراب (پدر خاک)شیر خدا حضرت علی (ع) که خداوند فرمود؛که من تمام عالم و زمین‌و خاک‌رو فقط بخاطر علی پدر شیعیان وفقرا پدر یتیمان مسلح یلان فخر دوعالم علی ساختم دختر یعنی حضرت زینب (صلی الله علیه و آله و سلم ) ی عنی معنای وفا یعنی سنگ صبور که با صبرش پرچم امام مظلوممان سیدالشهدا رو بین هفت آسمان و هفت اقلیم پرچم حسین علم کرد چو وقتی در شام(سوریه) میان کافران نا محرم ها و شراب خور و بی سر و پاهای آنجا با تمام مظلومیت ،بیگناهی،غریبی،عزادار بودن برادر،پسر،شوهر،برادرزاده، و تمام، اقوام وخویشان به اسارت برده شد وقتی با روضه های قدرتمند و دشمن کوب و بدون ذره‌ای ترس و خوف، باصوت علی غرید و ارکان ستم را لرزاند دختر یعنی این بانوان پاکدامن و شجاع که الگوی تمام جوانمردان و پهلوانان عالم هستند و نامشان بر تارَک شیعه وسردر تمام اقوام و دین ها شیعه،سنی،مسلمان و مسیحی یهود و بودا زرتشت و کمونیست با دین و بی دین ازهر کشورو هر قوم و قبیله‌ و طایفه و تیره و فامیل و خانوده تمام عالمیان و افراد فهمیده میتابد مانند کورسویی در تاریکی شب دل همه و همه را روشن نگه میدارد افتخار میکنم از نسل اینچنین بانوان شیرزنی هستم که هزاران هزار یل و لات پهلوان و جوانمرد و یکه مردهای دلیر و نترس و شیر زاده نزد دامن پاک این بانوان دلسوز و داغدیده و دل گنده سرخم کرده و روی عرض اندام ندارند بله تاریخ ما همچنین دختر هایی را در دل خود داشته وتا قیام قیامت هیچ انتقامی نمیتوانه حتی سلچکی از داغ این عزیزان را سرد کند و بقول ‌ما کوردها؛ گورا تر له ژن کس نیه.(بزرگتر از زن هیچکس نیست )

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.