اسم فاطمه

معنی اسم فاطمه

نام فاطمه

معنی، ریشه و فراوانی (تعداد) اسم فاطمه در ثبت احوال ایران

اسم فاطمه همانطور که در قسمت نام دختر با ف نوشتیم و اکثر دوستان می دانند اسم دخترانه با ریشه عربی است. شاید بعضی از دوستان بگویند که اینجا سایت نام های فارسی است و چرا اسم عربی گذاشته ایم که پیش از این در این باره صحبت کرده ایم و به طور خلاصه عرض می کنیم که اسم های عربی (و واژگان عربی) همانند اسم ها و واژگان خیلی از زبان ها جزوی از زبان ایرانیان هستند و هدف NameFarsi.com دادن آگاهی و اطلاع رسانی دقیق و درست درباره همه اسم هاست. اسم فاطمه هم به درخواست خیلی از دوستان در این پست به صورت جداگانه قرار گرفت.

جدا از معنی لغوی این اسم به شخصه وقتی کسی از من معنی اسم فاطمه را می پرسید یاد کتاب برگرفته از سخنرانی مرحوم دکتر علی شریعتی، “فاطمه، فاطمه است” می افتم که در انتهای توضیحات، قسمتی از کتاب را قرار داده ایم.

همه چیز درباره اسم فاطمه

ریشه اسم فاطمه

همانطور که گفته شد نام فاطمه یک اسم دخترانه با ریشه عربی است. اسم فاطمه در لاتین به صورت Fatimah و Fatima بین مسلمانان رایج است و در ترکی و آذری به صورت فاطما Fatma و فادیمه Fadime می باشد.

فاطیما همانطور که در اینستاگرام نام فارسی گفتیم، در پرتغال نام شهرکی است که روایت نامگذاری جالبی دارد. خیلی ها (مخصوصا مسلمانان) معتقدند که حضرت فاطمه در آن شهر ظاهر شده است.

داستان از این قرار بوده که در سال ۱۹۱۲ میلادی سه کودک پرتغالی بانویی سفیدپوش و نورانی را مشاهده کردند که به آنها گفت از بهشت آمده و سالها بعد با اتفاقات عجیبی که مردمش در آن قسمت شهر مشاهده کردند آن شهر شهری مقدس میان مردم پرتغال شد. روایت غربی ها اینگونه است که این بانو حضرت مریم بوده است حال آنکه مسلمانان آن زن را حضرت فاطمه می دانند. فاطیما Fatima برای نامگذاری دختران در اسپانیا و پرتغال استفاده می شود.

فاطمه در تاریخ اسلام

فاطمه زهرا، دختر حضرت محمد (ص) و خدیجه، همسر علی بن ابی‌طالب (ع) و مادر حسن (ع) و حسین (ع)، از شخصیت های بسیار محترم برای تمامی مسلمانان جهان است.

معنی فاطمه

اسم فاطمه یعنی چه؟ Fatima name meaning

همانطور که قبلا هم گفتیم نام فاطمه به معنی جدا از هر بدی و زشتی (پرهیزکار، دوری کننده از بدی) و کسی که بچه را از شیر گرفته باشد است. فاطمه از ریش ف ط م به معنی بریده و جدا شده است.

اسم فاطمه در ثبت احوال ایران

فراوانی اسم فاطمه در ثبت احوال

تعداد اسم فاطمه در ثبت احوال ایران ۴۳۳۲۲۲۸ نفر است. که البته این عدد از سال ۱۳۹۶ بروز رسانی نشده است.

معنی اسم فاطمه در ثبت احوال ایران

فاطمه: در لغت و اصطلاح عرب به زنی گفته می شود که فرزند خود را از شیر باز گرفته است فاطمه نام دختر پیامبر اسلام (ص) است که فرمود: دخترم را از آن جهت فاطمه گویند که: “ان الله عزوجل فطمها و فطم من احبها من النار” یعنی همانا خداوند متعال او و کسانی که او را دوست دارند از آتش جهنم باز می دارد. همچنین امام باقر (ع) فرمود: وقتی که جده ام فاطمه (س) به دنیا آمد خدای عزوجل به فرشته ای وحی نمود که نام فاطمه را بر زبان پیامبر گرامی اسلام (ص) جاری سازد به همین جهت نام “فاطمه” از اذکار ربّانی است.

هر کس نام او فاطمه است فرشتگان آسمان با احترام از او یاد می کنند و جان و مال او را از گزند آسیب ها و حوادث روزگار حفظ می نمایند. همچنین دختری که نام او فاطمه (ع) است از صفای دل و هوش فراوان و آرامش روان برخوردار است به شرط آنکه با ذکر “فاطمه” و توجه قلبی، خود را به چشمه زلال عرفان او متصل سازد و از ارتکاب به گناهان کوچک و بزرگ پرهیز نماید.

ای عزیزی که نامت فاطمه است بدان که نور حضرت فاطمه (س) زینت عرش است “علقه قرط العرش” و اگر تو پاکدامن و اهل توسل به او باشی زینت فرش خواهی بود و آن بانوی بزرگوار شفاعت ترا در فردای قیامت تضمین خواهد کرد و همچنین صاحبان این نام از آسیب شیاطین انس و جن در امان می باشند!

عکس معنی اسم فاطمه:

فاطمه یعنی
معنی اسم فاطمه

نوشتن اسم فاطمه به زبان های مختلف

اسم فاطمه به انگلیسی

گرچه نگارش اسم فاطمه در بین خارجی زبان ها (انگلیسی زبان ها و لاتین زبان ها) به شکل Fatima مرسوم است، اما از آنجا که تلفظ این نام دخترانه به شکل Fatemeh در فارسی و ایران رواج دارد، عکس اسم فاطمه را به همین صورت طراحی کرده ایم:

Fatemeh
اسم فاطمه به انگلیسی

شعر اسم فاطمه

خوشا قلبی که آفاق برین است ز نور فاطمه فرش زمین است
تنیده جان او با مهر زهرا به گلزار ولایت لاله چین است

اسم های هماهنگ با فاطمه

هم خانواده اسم فاطمه

اسم دختر شبیه فاطمه:

نام های فاطیما، فائزه، طهورا، فرین، طاهره، فرزانه، فهامه و قسمت اسم دخترانه با ف را نیز ببینید.

اسم پسر مشابه نام فاطمه:

اسم فراز، فرزین، فرزاد، فرهام، فرید، فرزام و هم چنین قسمت اسم پسر با ف را ببینید.

شما هم به دنبال متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود هستید؟ قسمت مشاوره اسم را ببینید.

اسم فاطمه در لغت نامه دهخدا

برای نام فاطمه در دهخدا معنی لغوی نیامده است و به عنوان اسامی خاص ذکر شده است.

بخش پایانی کتاب فاطمه فاطمه است:

“خواستم بگویم: فاطمه دختر خدیجه بزرگ است دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم که: فاطمه دختر محمد (ص) است دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم که: فاطمه همسر علی است دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم که: فاطمه مادر حسین است. دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم که: فاطمه مادر زینب است. باز دیدم که فاطمه نیست.
نه، اینها همه هست و این همه فاطمه نیست.
فاطمه، فاطمه است…”

نظرسنجی اسم فاطمه

اسم فاطمه قشنگه؟

نظر شما درباره اسم فاطمه چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۱۴۶
 2. لغت نامه دهخدا: فاطمه.
 3. ثبت احوال ایران.
 4. کتاب فاطمه فاطمه است: دکتر شریعتی.
4.4/5 - (36 امتیاز)

116 نظر برای “معنی اسم فاطمه”

 1. فاطمه : فاطمه نام دختر پیامبر اسلام ( ص ) است که فرمود :دخترم را از آن جهت فاطمه گویند که: �ان الله عزوجل فطمها و فطم من احبها من النار� همانا خداوند متعال او وکسانی که او را دوست دارند از آتش جهنم باز می دارد . همچنین امام باقر ( ع ) فرمود : وقتی که جده ام فاطمه ( س ) به دنیا آمد خدای عزوجل به فرشته ای وحی نمود که نام فاطمه را برزبان پیامبر گرامی اسلام ( ص ) جاری سازد به همین جهت نام � فاطمه� از اذکار ربّانی است.

  26
  2
   1. فاطمه یک لقب عربی است
    به دختر های گفته میشود که زود زن شده اند

    6
    27
   2. با احترام به دوستان با نام فاطمه اما من هر وقت اسم فاطمه می شنوم یاد فاطی کوماندو های چوب به دست گشت ارشاد می افتم یا این زن های مفت خور در اداره های دولتی که نه سواد دارن، نه ادب و باباشون گذاشتنشون سر کار.

    11
    57
   3. بهترین نام تو دنیا برای اسم دختر فاطمه است

    9
    1
   1. فاطمه اسم حضرت فاطمه است یک نام زیبا پس لطفا بی احترامی نکنید که نمی دونم گشت ارشاد و … چ ربطی داره یکی بیاد بگه اسم شما فلان یاد فلان میافتم خوبه یا اصلا ربطی داره مگه همه مثل هم هستند شما که دم از خوب بودن و دیدگاه درست و … می‌زنید پس لطفا فکرتون هم باز کنید هیچ ربطی نداره

    28
    2
  1. زیباترین نام است
   اگر غیر از این بود شایسته حضرت زهرا سلام الله علیها نبود .

   15
   2
   1. سلام ١٩ سالمه فاطمه كياني ام خوشحالم كه اسمم فاطمه هست و به اسمم افتخار ميكنم

    16
    1
  1. عسل
   سلام من یک نمایش گذاشته لا لنلا لنبحخلینل عهد زانله فبون

   1
   5
   1. معنی فاطمه می شود شتری که بچه اش را از شیر گرفته باشه و فاطمه
    ماده شتری که فرزندش را از شیر گرفته باشن
    لطفا به فرهنگ لغات عربی مراجعه کنید

    8
    36
   2. فاطمه ها دیوانه وار عاشق میشن و پایبند عشق میمونن تا پای جان

    12
    0
   1. همه نام ها قشنگن به شرطی که مالک اون نام دوسش داشته باشه❤️

    7
    2
   1. بله نام من هم فاطمه است
    و این اسم زیبا همیشه برام خوش شانسی آورده

    2
    0
 2. من عاشق فاطمه هستم خیلی دوسش دارم این اولین باره که مینویسم.ولی توقلبم هک کردم فاطمه‌را

  30
  0
  1. شما که یاد گشت ارشاد میافتی چه ربطی داره هااان مگه همه مثل هم هستن اسم حضرت زهرا است حرمت داره متاسفم واسه جامعه ای که مردمش این باشن شماهایی که دم از دیدگاه درست و هزار چیز دیگه میزنید و…. پس خودتونم نگاه کنید و افکارتون و درست کنید خوبه یکی بگه من فلان اسم شما رو که می‌شنوم یاد فلان چیز میفتم ؟؟

   12
   6
 3. منم افتخار میکنم که اسم دخترم رو فاطمه گذاشتم واسم خودم هم زهرا گذاشتن

  20
  1
   1. آن خواننده که مسیحی بود و مسلمان شد اسمش راجرز واترز فکر کنم در خاطراتش گفت فاطمه یعنی زیباترین بانو

    15
    0
   2. من خوشحالم اسمم فاطمه است عاشق اسمم هستم

    3
    0
   1. خواستم از فاطمه بپرسم و بگویم از گوشی سامسونگ گلکسی تب نداشتم که زنگت زدم از خدا پرسیدم موقع مناجات نکنه قلبم را عجیب در حال انجام این کار بدم و اسم خطای کاراته و جودو را در این مورد این مسایل مربوط داور اعلام کرد همان موقع ماهواره روشن شد و دی جی لی لی حدید شاه بیت ساک بزن برام جاستین بهترین حال زندگی دیگه پخش شد و کامل از بین رفتن
    در هر صورت سی و یکمین روز از هفته دولت را به ملت بدبخت ایران و سایر ملت های اروپا تسلیت می گویم هم ازم گوشی موبایل سونی اکسپریا ال جی دارم اسامی اشرافی عالی گفتم شاید بخواهید به عنوان یکی دیگه زنگ بزنی بری از اسم من بد نگو مرا فاطی صدا کن وقتی تو اوجی

    1
    3
  1. اسم فاطمه از اسماء اعظم خداوند سبحان هست..اسم دخترم رو فاطمه گذاشتم چون اسم مادرم هم فاطمه هستش بخاطر اینکه قلب مادرم شاد بشه و ازم راضی باشه اسم مادرم و برای دخترم انتخاب کردم و خیلی خوشحالم با این انتخاب عالی

   10
   3
  2. نام دخترم فاطمه هستش و از این انتخاب اسم خیلی خیلی خوشحالم..فاطمه اسم اعظم خداوند است.. یا حضرت فاطمه در دنیا و آخرت و در زندگی دستم رو بگیر و کمکم کن.

   13
   1
 4. من عاشق اسم خودم فاطمه هستم❤️
  هیچوقت از اسم خودتون نا راضی نباشید چون تک تک شما حتما اسم های قشنگی دارید❤️

  12
  3
  1. هرچه زیبایی است از آن فاطمه زهرا (علیها سلام هست) سلام بر تو سلام بر رهبر سلام بر شهید سلیمانی سلام بر حججی

   4
   2
  2. فاطمه کوماندو از کسانی که در مرگ دخترانی چون مهسا امینی نقش داشت

   0
   1
 5. فاطمه بهترین اسم هست که ایرانی ها بخاطر ذات پاکی که داشتن اونا بالا بردن ربطی هم به عرب نداره که همین عرب فاطمه را شهید کرد .

  9
  4
 6. فاطمه شاید اسم بدی نباشد اما بنده یاد گشت ارشاد می افتم

  6
  10
  1. منم از این ب بعد وقتی بی فرهنگی میبینم یاد تو میفتم فاطمه

   1
   1
 7. میشه خفه شید و اصلا نظرات چرت و پرت ندین شما فک میکنین کی هستین که باد راجب تمام مسائل نظر بدید و باید دهنتون رو آب بکشید نظر بدید شما هم که یاد گشت ارشاد میوفتی یکممم یاد آخرتت بیافت و انقدر حرف مفت نزن

  7
  4
  1. من، اسم خودم زهرا هستش و همسرم هم علی. یک دختر ۸ ماهه داریم که چون خیلی برامون عزیزه، قشنگ ترین اسمی که تونستیم رو براش گذاشتیم. یعنی : فاطمه
   ان شاا… حضرت فاطمه ازمون راضی باشن و مراقبمون باشن.

   1
   0
 8. یا فاطر و بحق فاطمه بنت رسول الله همه ما را سعادتمند و عاقبت بخیر کن .

  2
  0
 9. اونی که میگه در فرهنگ لغت عربی فاطمه یعنی شتری که بچه شو از شیر گرفته احیانا تو ادبیات فارسی لای یک کتاب رو باز نکرده که بخونه بزرگان دین یا حتی ثروتمندان روی بچه شون نام شتر شیرده نمیذارن یا حداقل کمی سواد دارند که اسمی با معنی خوب بگذارند هرچند که نام دختر پیامبر ص رو خدا تعیین کرده برای همچین جماعتی خدا نعوذبالله نه عقل وسوادی داشته
  می میرید وقتی از چیزی سردر نمیارین نظر ندید
  به راحتی می تونید بگین من نه سواد ونه عقل درستی دارم عقلم به اندازه اطلاعات تلگرام واینستا یه

  1
  1
  1. اصلا انگار اسم فاطمه جز خوبی چیزی نداره
   ولی ای کاش مردم ارزش این اسم زیبا و دلنشین را بدانند

   0
   0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.