فاطمه یعنی

معنی اسم فاطمه

نام فاطمه

معنی ریشه و فراوانی اسم فاطمه Fatima name

اسم فاطمه همانطور که در قسمت نام دختر با ف نوشتیم و اکثر دوستان می دانند اسم دخترانه با ریشه عربی است. شاید بعضی از دوستان بگویند که اینجا سایت نام های فارسی است و چرا اسم عربی گذاشته ایم که پیش از این در این باره صحبت کرده ایم و به طور خلاصه عرض می کنیم که اسم های عربی (و واژگان عربی) همانند اسم ها و واژگان خیلی از زبان ها وارد زبان ایرانیان شده اند و هدف NameFarsi.com دادن آگاهی و اطلاع رسانی در مورد همه اسم هاست. اسم فاطمه هم به درخواست خیلی از دوستان در این پست به صورت جداگانه قرار گرفت.

جدا از معنی لغوی این اسم به شخصه وقتی کسی از من معنی اسم فاطمه را می پرسید یاد کتاب برگرفته از سخنرانی مرحوم دکتر علی شریعتی، “فاطمه، فاطمه است” می افتم که در انتهای توضیحات قسمتی از کتاب را قرار داده ایم.

ریشه اسم فاطمه

همانطور که گفته شد نام فاطمه یک اسم دختر با ریشه عربی است. اسم فاطمه در لاتین به صورت Fatimah و Fatima بین مسلمانان رایج است و در ترکی و آذری به صورت فاطما Fatma و فادیمه Fadime.

فاطیما همانطور که در اینستاگرام نام فارسی گفتیم، در پرتغال نام شهرکی است که روایت نامگذاری جالبی دارد. خیلی ها (مخصوصا مسلمانان) معتقدند که حضرت فاطمه در آن شهر ظاهر شده است. داستان از این قرار بوده که در سال ۱۹۱۲ میلادی سه کودک پرتغالی بانویی سفیدپوش و نورانی را مشاهده کردند که به آنها گفت از بهشت آمده و سالها بعد با اتفاقات عجیبی که مردمش در آن قسمت شهر مشاهده کردند آن شهر شهری مقدس میان مردم پرتغال شد. روایت غربی ها اینگونه است که این بانو حضرت مریم بوده است حال آنکه مسلمانان آن زن را حضرت فاطمه می دانند.. فاطیما Fatima برای نامگذاری دختران در اسپانیا و پرتغال استفاده می شود.

Fatima name
اسم فاطمه Fatima’s name

معنی فاطمه

اسم فاطمه یعنی چه؟

همانطور که قبلا هم گفتیم نام فاطمه به معنی جدا از هر بدی و زشتی (پرهیزکار، دوری کننده از بدی) و کسی که بچه را از شیر گرفته باشد است. فاطمه از ریش ف ط م به معنی بریده و جدا شده است.

اسم فاطمه در ثبت احوال ایران

فراوانی اسم فاطمه در ثبت احوال

تعداد اسم فاطمه در ثبت احوال ایران ۴۳۳۲۲۲۸ نفر است. که البته این عدد از سال ۱۳۹۶ بروز رسانی نشده است.

معنی اسم فاطمه در ثبت احوال

فاطمه: در لغت و اصطلاح عرب به زنی گفته می شود که فرزند خود را از شیر باز گرفته است فاطمه نام دختر پیامبر اسلام (ص) است که فرمود :دخترم را از آن جهت فاطمه گویند که: “ان الله عزوجل فطمها و فطم من احبها من النار” یعنی همانا خداوند متعال او و کسانی که او را دوست دارند از آتش جهنم باز می دارد. همچنین امام باقر (ع) فرمود : وقتی که جده ام فاطمه (س) به دنیا آمد خدای عزوجل به فرشته ای وحی نمود که نام فاطمه را بر زبان پیامبر گرامی اسلام (ص) جاری سازد به همین جهت نام “فاطمه” از اذکار ربّانی است.
هر کس نام او فاطمه است فرشتگان آسمان با احترام از او یاد می کنند و جان و مال او را از گزند آسیب ها و حوادث روزگار حفظ می نمایند. همچنین دختری که نام او فاطمه (ع) است از صفای دل و هوش فراوان و آرامش روان برخوردار است به شرط آنکه با ذکر “فاطمه” و توجه قلبی، خود را به چشمه زلال عرفان او متصل سازد و از ارتکاب به گناهان کوچک و بزرگ پرهیز نماید.ای عزیزی که نامت فاطمه است بدان که نور حضرت فاطمه (س) زینت عرش است “علقه قرط العرش” و اگر تو پاکدامن و اهل توسل به او باشی زینت فرش خواهی بود و آن بانوی بزرگوار شفاعت ترا در فردای قیامت تضمین خواهد کرد و همچنین صاحبان این نام از آسیب شیاطین انس و جن در امان می باشند!

شعر اسم فاطمه

خوشا قلبی که آفاق برین است ز نور فاطمه فرش زمین است
تنیده جان او با مهر زهرا به گلزار ولایت لاله چین است

فاطمه در تاریخ اسلام

فاطمه زهرا، دختر حضرت محمد (ص) و خدیجه، همسر علی بن ابی‌طالب (ع) و مادر حسن (ع) و حسین (ع)، از شخصیت‌های بسیار محترم برای تمامی مسلمانان جهان است.

اسم های هماهنگ با فاطمه

اسم دختر:

اسم فاطیما، فائزه، فرزانه، فهامه و …

اسم پسر:

اسم فرهام، فرزام و … قسمت اسم پسر با ف را ببینید.

بخش پایانی کتاب فاطمه فاطمه است:

خواستم بگویم: فاطمه دختر خدیجه بزرگ است دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم که: فاطمه دختر محمد (ص) است دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم که: فاطمه همسر علی است دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم که: فاطمه مادر حسنین است. دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم که: فاطمه مادر زینب است. باز دیدم که فاطمه نیست.
نه، اینها همه هست و این همه فاطمه نیست.
فاطمه، فاطمه است…
4.7/5 - (6 امتیاز)

25 نظر برای “معنی اسم فاطمه”

  1. اسم من فاطمه است و افتخار میکنم که اسمم فاطمه است
   الحق که دکتر شریعتی گفته است فاطمه فاطمه است

 1. اسم من فاطمه است من تاحالانمیدونستم معنی دقیقش چیه اما الان فهمیدم مرسی

 2. خیلی احمیقیم ما ایرانیا اسم های آریایی پر محتوارو ندید میگیریم ورقفلیم رو اسم های عربی واقعا برا خودمون متاسفم.فاطمه هه اینم شد اسم

  1. درسته ایرانی هستیم ولی نه که همه ی ایرانیا اسم بچشونو ایرانی انتخاب می کنن …
   میرن اسم فرنگی و هندی و …برا
   بچه هاشون انتخاب میکنن …
   چطور موقع رقص و آهنگ گوش دادنه آهنگای عربی و رقص عربی قشنگه ..
   موقع انتخاب اسم که میشه میگین اسم عربی نزارین رو بچه هاتون و اینا…
   اسم فاطمه جدا از مسائل دینی و جدا از اینکه اسم عربیه ، اسم قشنگ و نازیه …
   اگه سلیقه ای باشه منم باید بگم اسم سیما به نظرم اسم زشتیه …

  2. خاک بر سرت اسمای ایرانی قدیمی و پیش پا افتاده ان مال ۲۵۰۰ سال پیشن گاگول

  3. معنی اسم سیما در واقع یعنی هرزه می باشد

  4. همه اسم ها قشنگی معنی خودشون را داره کسی حق نداره برای این که اسم حضرت فاطمه عربی هست بی احترامی کنه بهترین اسم هم اسم معنوی هستش

  5. عزیزم شما داری به مقدسات توهین میکنی اسم فاطمه اسم حضرت فاطمه (س) ست چقدر شما بی فرهنگی اسم فاطمه از هر نامی تو دنیا بالاتره ربطیم به اسمای رزیتا و آناهیتا و ماریلا لیدا نداره اسم فاطمه از این اسم ها نه تنها تو کشورمون بلکه تو دنیا بالاتره برعکس من برای شما متاسفم که قراره بعدا چی بشی …..

 3. خانم سیما خانم
  ان شاء الله همون صاحب اسمت تو قیامت میاد شفاعتت میکنه
  که اینجوری بی ادبی نکنی به اسم مادرمون حضرت فاطمه زهراس
  واقعا برات متاسفم

  1. کاملا با نظرتون موافقم من تو فضای مجازی خوندم که در دنیای آخرت اگر اعمال خوب انجام داده باشی حضرت رسول اکرم (ص) به همراه حضرت فاطمه به دیدن ما میان اگر اعمال مون در این دنیا خوب باشه حضرت رسول اکرم (ص) به همراه حضرت فاطمه (س) به ما لبخند میزنن اما خدانکنه که اعمال بد انجام داده باشیم اونوقت هردوشون روشونو از ما برمیگردونن برای شما هم دعا میکنم هرچه زودتربه اشتباهت پی ببری هرچند مطمئن نیستم بعدشم اسم شمام همچین اسم پر طرفداری نیست

  2. دقیقا در آن دنیا فقط فاطمه و علی به شما کمک می‌کنند
   اگر ان ها نباشند از پل صراط به آتش میافتید و کسی دستتان را نمی‌گیرد. به آلت علی و سینه فاطمه تمسک کنید
   آن دنیا سیما و کوروش و داریوش شما را نجات نمیدهند
   و من الله توفیق

 4. با سلام جدا از مذهبی بودن و عربی بودن نام فاطمه معنی و لفظ قشنگی داره لزوما چون ما ایرانی تبار هستیم نباید اسم هامون ایرانی باشن چه بسا که خیلی از افراد رو دیدم اسم های فرنگی برا فرزندانشون انتخاب میکنن و خیلی از کشورهای دیگه هم اسم ایرانی انتخاب میکنن . منکه به شخصه خیلی اسمم رو دوست دارم و فاطمه تنها اسمیه که گذشت زمان باعث کمرنگ شدن و قدیمی شدنش نمیشه هنوز که هنوزه اسم فاطمه فراونی خودشو داره و همیشه مده.مرسی ازتون

 5. داشتن اسم فاطمه لیاقت میخواد
  درضمن از خداتون باشه که اسمتون فاطمه باشه
  دوست عزیز این اسم حرمت داره اسم بانوی دو عالم دنیاست

 6. لیاقت اسم فاطمه رو نداری بدبخت.
  معلومه که خیلی احمقی ولی همه ایرانیا مث تو نیسن

 7. سلام اسم من هم فاطمه هست من به اسمم افتخار میکنم خب اسمم عربی هست که چی مگه ایرانیا شیعه نیستن خب اگه اسم عربی بزاریم چی از ایرانی بودنمون کم میشه برام سواله

 8. آهنگ فاطمه بنت نبی نسخه شش و هشت از مرحوم عبداللهی ناصر لطفا

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.