اسم رستم

شجره نامه رستم

در وبسایت نام‌فارسی بارها به اهمیت کتاب شاهنامه فردوسی و نقش مهمی که در فرهنگ و زبان فعلی ما ایرانیان داشته است پرداخته ایم. چرا که وقتی بسیاری از اسم های ایرانی پسرانه و دخترانه را مورد بررسی دقیق قرار می دهیم می بینیم به کتاب شاهنامه (اثر فاخر ادبیات جهان) ارجاع داده می شوند. روحش شاد.

خاندان رستم

لازم دانستیم تا در این قسمت، شجره نامه خاندان رستم دستان را قرار دهیم تا با این شخصیت ادبی که به راستی شاید از نخستین و بزرگترین شخصیت های ادبیات ایران و جهان است بیشتر آشنا شویم. گرچه این مطلب تنها برگی کوچک است از باغ زیبای کتاب پر فراز و نشیب شاهنامه. اما معرفی ذره ای از آن خالی از لطف نیست.

خانواده رستم

رستم دستان شخصیت اصلی و اسطوره‌ای در شاهنامه و به تبع آن، مهم‌ترین چهره اسطوره‌ای ادبیات فارسی است. آمده است که رستم جهان پهلوان ایران با انجام عمل رستم زایی (سزارین) به دنیا آمده است. دربارهٔ چگونگی به دنیا آوردن رستم در اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی آمده که رودابه همسر زال دچار درد شدید زایمان گردید و نتوانست کودک را به دنیا آورد. (منبع: ویکی پدیا)

در این شجره نامه همانطور که می بینید، سام پدر بزرگ رستم بوده است. نریمان نام جد رستم و زال نام پدر رستم. زال با رودابه ازدواج می کند. حاصل این ازدواج رستم است. رودابه مادر رستم فرزند سیندخت و مهراب کابلی است. نام پدربزرگ رودابه ضحاک (یا بهتر است بگویی اژدهاک) و نام جد او مرداس است. رستم با تهمینه ازدواج می کند و سهراب حاصل این ازدواج است. فرامرز نام پسر دیگر رستم است.

معنی اسم رستم
معنی و ریشه اسم رستم

رستم

معنی اسم رستم

رستم در ادبیات فارسی به شکل رستهم، روستهم و روستم آمده است. در اصل واژه رستم از دو جزء : رُس (به معنی بالیدن و نمو یافتن) + «تَهم» که در فارسی باستان و اوستایی به معنی «دلیر» و «پهلوان» آمده، تشکیل شده است. واژه تهمتن نیز از همین ریشه است. به معنی بزرگ پیکر و قوی اندام. در حقیقت تهمتن معنی کلمهٔ رستم است. بنابراین رستم یعنی کشیده بالا (بلند فامت)، بزرگ تن (تنومند) و قوی پیکر. اسم های شاهنامه ای را نیز ببینید.

اسم رستم در ثبت احوال ایران

معنی رستم در ثبت احوال

رستم:

 1. کشیده بالا، بزرگ تن، قوی اندام.
 2. در فارسی باستان، گاتها و دیگر بخش‌های اوستا دلیر و پهلوان.
 3. در قدیم به مجازمرد شجاع و نیرومند
 4. در شاهنامه پهلوان داستانی ایران، فرزند زال و رودابه که ۶۰۰ سال زندگی کرد. در هنگام زاده شدن چنان درشت بود که به اندرز سیمرغ پهلوی مادرش را شکافتند و او را بیرون آوردند. او با دشمنان ایران، دیوان و جادوان جنگ های بسیار کرد و همیشه پیروز بود. سرانجام بر اثر توطئه‌ نابرادری‌اش کشته شد.
 5. نام چند تن از فرمانروایان باوندی که هویت و دوران فرمانروایی شان به طور دقیق معلوم نیست.
 6. نام سه تن از اتابکان لُر کوچک. رستم اول: اتابک [۸۷۳ قمری به بعد]؛ رستم دوم: اتابک [۸۷۳ قمری به بعد]؛ رستم سوم: اتابک [۹۴۹ قمری به بعد]. دوران فرمانروایی هیچکدام مشخص نیست.

فراوانی رستم در ثبت احوال

تعداد اسم رستم در ثبت احوال ایران ۳۸۵۰۹ نفر بر اساس آمار ثبت احوال تا تاریخ آبان ماه ۱۴۰۰ اعلام شده است.

4.9/5 - (14 امتیاز)

13 نظر برای “شجره نامه رستم”

  1. نخیر برادر وقتی که جمشید شاه ایران ازدست زهاک فرار می کنه به سیستان می یاد وآنجا بادختر شاه زابل ازدواج می کنه وحاصل این ازدواج فرزندانی است وهمین جور نسل ادامه پیدا می کنه تا به گرشاسب می رسه ونسل گرشاسب هم ادامه پیدا می کنه تا به نریمان بعد سام بعد زال وبعد به جهان پهلوان رستم می رسه بعدشم اگه بخواهی اینجوری حساب کنی قوم آریایی از سمت روسیه به ایران آمدن باید بگیم روسی هستن یاایرانی شما کردها هم شخصیت های شجاع ودلیری توتاریخ داشتید مثل سلاح الدین ایوبی که فاتح جنگ های صلیبی بود

 1. توضیحات عالی بود، ریشه رستم پهلوان ایرانی اصلا زابلی نبوده و در انجا ماندگار شده این اسم رو به ایشان وادن در اصل ایشان کرد بوده با مطالعات دقیق تر میشه فهمید

  1. بله رستم در اصل کورد بوده فردوسی هم کورد بوده در اصل کشور ایران ابتدا کردستان بوده آریایی ها و ماد ها و قوم پارس حمله کردند و کوردستان را کردند ایران

  2. چطور متوجه شدی اونوقت شما!!!!!بنده خدا رستم اصل و نصبش سیستان بوده و هست بگرد دنبال یکی دیگه که کردش کنی

  3. لطفا علم و سواد ندارید حرف نزنید بدو بچه هنوز خیلی زوده برات

  4. کورد ها می گویند که اسم دیاکو هم کردی هست. دیاکو نام اولین شاه ایران بوده
   کورد ها درست می گویند؟
   البته در کتب مازنی هم نوشته که رستم لهجه مازنی داشته و برای همسرش اشعار نیما یوشیج می خوانده تا بخوابد

 2. آفرین. چه استدلالی علمی و دقیقی. ایران کوردستان بوده و آریائیها حمله کردند. مشکلشون اسم بود که تبدیلش کردند به کردستان. جایی نگید بهتون می‌خندند. فردوسی هم کورد بود و شاهنامه رو به فارسی نوشت. حالا چرا کوردی ننوشت احتمالا زیاد با زبون کردی حال نمی‌کرده. ممنون از فرضیات جدید.

 3. عاشق اسم رستم هستم، ولی نگرانم که اگه این اسم رو روی بچه م بگذارم، مسخره بشه. کاش مردم با فرهنگ خودشون بیشتر آشنا بودن. البته خیلی ها آشنا هستن، ولی هنوز هم پیدا میشن کسایی که تا اسمی به مزاجشون خوش نمیاد، صاحب اون اسم رو مورد تمسخر قرار میدن.

  1. متاسفانه مردم حاظرند اسم بچشون سوپرمن یا اسپایدر من باشه یا مثلا الکساندر (اسکندر) و یا ناپلئون اما رستم رو اصلا نمی‌شناسند و به قول شما میگن ممکنه بچه مسخره بشه اگه اسمش رستم باشه

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.