Artam name

معنی اسم آرتام

نام آرتام

معنی، ریشه و فراوانی اسم آرتام در ثبت احوال ایران

همانطور که در قسمت اسم پسر با آ در وبسایت و همچنین اینستاگرام نام‌فارسی گفتیم، اسم آرتام اسم پسرانه ایرانی و مورد تایید ثبت احوال است. نامی خوش آوا و نسبتا کوتاه (اسم پسر دو هجایی) که چون در سال های اخیر کمتر مورد استفاده برای نامگذاری و انتخاب اسم قرار گرفته است این روزها یک اسم پسر جدید از دید پدر مادرها به حساب می آید.

توضیحات تکمیلی درباره نام آرتام را در ادامه بخوانید:

همه چیز درباره اسم آرتام

معنی آرتام

اسم آرتام یعنی چه؟ Artam name meaning

اسم آرتام به معنی دارای نیروی راستی است. یکی از دوستان تعبیری داشت و بر اساس آن بیان کرد که شاید آرتام را بتوان مثل نام های پسر شروع شونده با آر، اسمی مرکب از “آر” + “تام” دانست. “آر” به معنی آریایی و “تام” به معنی تمام، کامل، درست و ضد ناقص. پس آرتام را آریایی کامل یا آریایی بی نقص معنی کرد. این تعبیر زیبا و جذاب، از نظر ترکیب واژه شاید درست باشد اما در هیچ منبعی معتبری چنین تعبیری نیامده است و نمی توان به آن اتکا کرد.

اسم آرتام در لغت نامه دهخدا

متاسفانه آرتام در کتاب واژه نامه دهخدا (نسخه مکتوب) نیامده است.

معنی اسم آرتام
آرتام

ریشه اسم آرتام

همانطور که گفته شده ریشه اسم آرتام فارسی است اما نام آرتام در برخی منابع اسم ترکی پسر نیز ذکر شده است که چیز عجیبی نیست. همانطور که بارها اشاره کرده ایم، بسیاری از اسامی همانند بسیاری از واژگان در زبان های مختلف ریشه زبانی دارند. برای اطلاعات بیشتر قسمت ریشه اسم ها را ببینید.

artam name meaning
اسم آرتام Artam

اسم آرتام در ثبت احوال ایران

معنی آرتام در ثبت احوال

آرتام = در ایران باستان: دارای نیروی راستی. آرتام به عنوان اسم پسرانه مورد تایید ثبت احوال ایران است. در منابع ترکی (ترکیه ای) این نام قهرمان، مبارز و همچنین فضیلت معنا شده است.

فراوانی اسم آرتام در ثبت احوال

تعداد اسم آرتام در ایران

برخی از دوستان تعداد اسم آرتام در ایران و فراوانی نام آرتام را پرسیدند. اسم ارتام از جمله اسم هایی است که فراوانی خیلی کمی دارد و این بدان معنی است که تعداد اسامی ثبت شده “آرتام” در ایران بسیار کم است. طبق آمار ثبت احوال  تعداد افراد با نام آرتام حدود ۶۰۰ نفر اعلام شده است که البته این رقم از سال ۱۳۹۶ هنوز بروزرسانی نشده است.

اسامی مشابه و هماهنگ با نام آرتام

اسم پسر مشابه اسم آرتام که به ارتام بیاد

رهام، آرتا، تیام (اسم مشترک دختر و پسر)، آرتان و قسمت اسم پسر ایرانی با آ را ببینید.

اسم دختر مشابه و هماهنگ با نام آرتام

اسم آریانا، تارا، تیارا، مارال، آرنوش، تیام و قسمت اسم دختر با آ را ببینید.

سوالات همراهان NameFarsi.com درباره نام آرتام:
اسم پسر آرتام معنی لغوی اسم آرتام اسم پسره؟ بله نام پسرانه است. عکس برای اسم آرتام نام ایرانی نام آرتام برای پسر آرتام اسم پسر یا دختر؟ آرتان نام پسرانه است. معنی اسم پسر آرتام معنی اسم ترکی آرتام  ریشه اسم آرتام عکس اسم آرتام اسم پسر مشابه آرتام معنی و مفهوم اسم آرتام.

نظرسنجی اسم آرتام

نظر شما درباره نام آرتام چیست؟ در قسمت نظرات، دیدگاه خود را بنویسید.

منابع:

 • وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۱۱۴، فروردین ماه ۱۳۹۹٫
 • لغت نامه دهخدا.
 • ثبت احوال کشور.
4.3/5 - (20 امتیاز)

71 نظر برای “معنی اسم آرتام”

 1. اسم ترکی هست .دلیل فارسی حرف زدن ما ترک زبان ها از روی اجباره .نه از روی دوست داشتن .ما ترک زبانها چون ریشه زبانمون با فارسی کاملا متفاوتته خیلی اذیت میشیم موقع صحبت کردن .شاید این مشکل مارو یه کرد زبان نداشته باشه چون زبانشون با فارسی متضاد نیست .مثل این میمونه که ترکا اسپانیایی حرف میزنن وفارسی زبانان ایتالیایی بعد ترکا مجبورن فارسی حرف بزنین.

  1. خواهر وبرادر ناشناس خودت خفه شو آرتام یه اسم تورکی قرار نیست همه چی رو به اسم خودتون تموم کنین ما تورک زبانها ایران تنها قومی هستیم که در برابر زیاده خواهی شما پانفاسها مثل کوه ایستادیم و عقب نشینی نخواهیم کرد به امید پیروزی بر پانفارس کثیف

  2. کاملا درست است این پان فارس ها هویت و فرهنگ کهن دیگر ملت ها را به خود نسبت می دهند .

  3. لیلای عزیز ما فارسها عاشق شما ترکها و زبان شیرین و زیبای ترکیتان هستیم و همیشه بهتون افتخار میکنیم

  4. زبان ترکی

   قدیمی‌ترین نوشته‌های مکتوب از زبان‌های ترکی، کتیبه‌های اورخون است که به قرن هشتم بازمی‌گردد. این کتیبه ها در بناهای سنگی واقع در مغولستان کنونی حک شده است. الفبای استفاده شده در این کتیبه ها به دلیل شباهت به الفبای رونی آلمانی، رونز ترکی نامیده می شود. آنها زندگی اجتماعی و سیاسی سلسله گوکترک را به تصویر می کشند.

   پس از فروپاشی گوکترک ها، ترک های اویغور متون زیادی به زبان ترکی تولید کرده اند. به ویژه پس از خروج از شمنیسم مذهب اصیل ترکی و پذیرش بودیسم، بسیاری از متون مذهبی را از چینی ترجمه کردند. به زبان هایی که گوکترک ها و اویغورها صحبت می کنند و می نویسند، ترکی قدیم می گویند. این عمدتاً زبان ترکان قبل از گرویدن به اسلام بود.پس از گسترش اسلام در میان ترکان در قرن دهم میلادی، زبان ترکی به شدت تحت تأثیر فرهنگ عربی و فارسی قرار گرفت.

   در اعصار متوالی، تکامل زبان ترکی را می توان به سه مرحله تقسیم کرد. این مراحل عبارتند از:

   ترکی قدیمی آناتولی (قرن ۱۳ و ۱۵)

   ترکی عثمانی (قرن ۱۶ تا ۱۹)

   ترکی قرن بیستم – ترکی مدرن

   روابط بین الملل : از آنجا که قدیمی ترین سند به جای مانده از خط ترکی به قرن هشتم میلادی بر می گردد در دسته زبان های نو پدید جای میگیرد که اکثر زبان های دنیا در همین دسته قرار دارند.

   منبع ↙️ سایت دولت ترکیه

   http://www.turkeystudycenter.com/the-origins-of-turkish-language/

   @tamadonIrSt

  5. یاشاسین ترک یاشاسین آذربایجان .به امید نابودی فارس ها و حکومتشون

  6. ما هم اگر بریم کشور ترکیه مجبوریم به ترکی باهاشون صحبت کنیم
   زبان رسمی کشور فارسی هست دوست عزیز

 2. زنا زاده ای که اسم ناشناس گذاشتی رو خودت خوشم میاد خودت میدونی زنا زاده ای اسم ناشناسم خودت نوشتی. در ضمن خودت خفه شو با هفت جد و ابادت که سوادت نمیکشه بدونی ارتام اسم ترکی هستش زنازاده

  1. آقای آرتام من کُردم خب خواستم بگم این حرفت که میگی قرار نیست همه چیز رو به اسم خودتون تموم کنید ،درست نیست .ازهر قوم و قبیله ای هستی مهم اینه که تو کشور عزیز ایرانی اگه ناراحتی هرررییی گم شو برو هر قبرستونی که دوس داری با افتخار من کُرد ایرانم

  2. ***ت بسوزه هر اسمی که دلمون بخواد میگیم ایرانیه حالا هر ***ی دلت میخاد برو بخور

 3. شما ترکها چرا عقده ای هستین؟! منظورم همه نیستن شما چند نفری که اظهار نظرکردین، ما اجبارا فارسی حرف میزنیم، خب نزنین بما چه.
  یه همکار ترکی داشتم، خدا میدونه تو اداره این چند نفر و اذیت کرد، نون چند نفرو آجر کرد….

  1. کم از مال تورکا آویزون شو عزیزم ،میام درت میزارم هاااا

 4. کی دیدین ما ترکها بگیم جمشید یا افشین یه اسم فارسی فارسی نیست ترکیه. چرا شما عقب مونده ها همیشه به دزدیدن عادت کرده اید آبروی ایران و ایرانی رو پان هاپو های فاشیست بردن همینه داداشای افغانی تون هم آدم حسابتون نمیکنن

 5. از نظر من ترک و کورد و لر و … یکی هستند و برادر
  اما کسی که تعصب احمقانه دارد از خر هم کمتر است

 6. علکی سر یه مسعله جزعی دعوا نکنید حق با ناشناس کورد هست چون در تاریخ ایران هیچی به اسم کورد وجود نداره هیچ سلسله یا حکومتی یا شاهی به نام کورد وجود نداره از این رو کمی حسادت میکنن به آذربایجان داش ما نمی تونیم که هویت خودمونو بهتون بدیم ندارین دیگه همیشه در اختیار حکومت‌های مختلف بودین برا یاغی گری ازاینا گذشته شما ها که بزرگترین آرزوتون زندگی در ترکیه هست در میان ترکها ‌پس چرا پشت سر ترکها جس ناله میکنید ایران کلش مال ترکها هست از شمال تا جنوبشو وجب به وجب شهید دادیم دفاع کردیم بهتر زر اصافی نزنی هنوز امیر ارشد ها هستن امیر ارشد بخاطر بسپار و از پدر بزرگت دربارش سوال کن به جواب خوبی میرسی

  1. حتما برو پیج کاوه ایرانفر توو اینستا ببین ،اسناد جالبی برای امثال تو داره

 7. واقعا تاسف داره این مدل صحبت کردن با هموطن خودت کرد و لر فارس و بلوچ همه ایرانی هستیم این مهمه

 8. سلام
  من با اینکه خودم ترک نیستم ولی واقعا به زبان ترکی مخصوصاترک های کشورمون خیلی علاقه دارم
  بنظرم اسم آرتام خیلی اسم قشنگی هستش واقعا

 9. زبان فارسی

  از دیدگاه یونسکو و چندین سازمان زبانشناسی بین المللی پارسی یکی از ده زبان باستانی هست که تا کنون هم گویش ورانی در سراسر دنیا دارد برای آن دسته دوستانی که نیاز مند منبع هستند و به زبان انگلیسی به قدر کفایت تسلط دارند هم روش یافتن و هم نمونه ای از منابع را آورده ایم

  Some of the oldest classical
  languages still in use today include Greek, Latin, Hebrew, Persian, Chinese, Sanskrit, Arabic, and Tamil

  طبق دیدگاه بیشتر زبان شناسان از میان آن ده زبان باستانی چهار زبان پارسی، سانسکریت ، لاتین و یونانی از غنای ادبی بالاتری برخوردار هستند. زنده باد قند پارسی که قرن هاست کام مان را شیرین کرده است.

  ⬇️دوستانی که نیاز به منابع دارند کافی است عبارت”oldest language still spoken “را در گوگل سرچ کنید تا منابع گوناگونی به زبان انگلیسی بیابید.

  https://blog.busuu.com/oldest-languages-in-the-world/

 10. به نظر من آرتام اسم قشنگی ومیخوام اسم پسرمو بزارم برام فرق نمیکنه اسم ترکی باشه یا ایرانی

 11. به نظر من همه ما ایرانی هستیم آینه که اهمیت داره همه ما آدم هستیم ساخته دست خدا هستیم

 12. تو رو خدا زر نزنید با کمال تشکر⁦⁩
  هیچ خودمون ایرانی ها نمیشع حاجی
  زیادی زر زدید

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.