Artam name

معنی اسم آرتام

نام آرتام

معنی، ریشه و فراوانی اسم آرتام در ثبت احوال ایران

همانطور که در قسمت اسم پسر با آ در وبسایت و همچنین اینستاگرام نام‌فارسی گفتیم، اسم آرتام اسم پسرانه ایرانی و مورد تایید ثبت احوال است. نامی خوش آوا و نسبتا کوتاه (اسم پسر دو هجایی) که چون در سال های اخیر کمتر مورد استفاده برای نامگذاری و انتخاب اسم قرار گرفته است این روزها یک اسم پسر جدید از دید پدر مادرها به حساب می آید.

توضیحات تکمیلی درباره نام آرتام را در ادامه بخوانید:

همه چیز درباره اسم آرتام

معنی آرتام

اسم آرتام یعنی چه؟ Artam name meaning

اسم آرتام به معنی دارای نیروی راستی است. یکی از دوستان تعبیری داشت و بر اساس آن بیان کرد که شاید آرتام را بتوان مثل نام های پسر شروع شونده با آر، اسمی مرکب از “آر” + “تام” دانست. “آر” به معنی آریایی و “تام” به معنی تمام، کامل، درست و ضد ناقص. پس آرتام را آریایی کامل یا آریایی بی نقص معنی کرد. این تعبیر زیبا و جذاب، از نظر ترکیب واژه شاید درست باشد اما در هیچ منبعی معتبری چنین تعبیری نیامده است و نمی توان به آن اتکا کرد.

اسم آرتام در لغت نامه دهخدا

متاسفانه آرتام در کتاب واژه نامه دهخدا (نسخه مکتوب) نیامده است.

معنی اسم آرتام
آرتام

ریشه اسم آرتام

همانطور که گفته شده ریشه اسم آرتام فارسی است اما نام آرتام در برخی منابع اسم ترکی پسر نیز ذکر شده است که چیز عجیبی نیست. همانطور که بارها اشاره کرده ایم، بسیاری از اسامی همانند بسیاری از واژگان در زبان های مختلف ریشه زبانی دارند. برای اطلاعات بیشتر قسمت ریشه اسم ها را ببینید.

artam name meaning
اسم آرتام Artam

اسم آرتام در ثبت احوال ایران

معنی آرتام در ثبت احوال

آرتام = در ایران باستان: دارای نیروی راستی. آرتام به عنوان اسم پسرانه مورد تایید ثبت احوال ایران است. در منابع ترکی (ترکیه ای) این نام قهرمان، مبارز و همچنین فضیلت معنا شده است.

فراوانی اسم آرتام در ثبت احوال

تعداد اسم آرتام در ایران

برخی از دوستان تعداد اسم آرتام در ایران و فراوانی نام آرتام را پرسیدند. اسم ارتام از جمله اسم هایی است که فراوانی خیلی کمی دارد و این بدان معنی است که تعداد اسامی ثبت شده “آرتام” در ایران بسیار کم است. طبق آمار ثبت احوال  تعداد افراد با نام آرتام حدود ۶۰۰ نفر اعلام شده است که البته این رقم از سال ۱۳۹۶ هنوز بروزرسانی نشده است.

اسامی مشابه و هماهنگ با نام آرتام

اسم پسر مشابه اسم آرتام که به ارتام بیاد

رهام، آرتا، تیام (اسم مشترک دختر و پسر)، آرتان و قسمت اسم پسر ایرانی با آ را ببینید.

اسم دختر مشابه و هماهنگ با نام آرتام

اسم آریانا، تارا، تیارا، مارال، آرنوش، تیام و قسمت اسم دختر با آ را ببینید.

سوالات همراهان NameFarsi.com درباره نام آرتام:
اسم پسر آرتام معنی لغوی اسم آرتام اسم پسره؟ بله نام پسرانه است. عکس برای اسم آرتام نام ایرانی نام آرتام برای پسر آرتام اسم پسر یا دختر؟ آرتان نام پسرانه است. معنی اسم پسر آرتام معنی اسم ترکی آرتام  ریشه اسم آرتام عکس اسم آرتام اسم پسر مشابه آرتام معنی و مفهوم اسم آرتام.

نظرسنجی اسم آرتام

نظر شما درباره نام آرتام چیست؟ در قسمت نظرات، دیدگاه خود را بنویسید.

منابع:

 • وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۱۱۴، فروردین ماه ۱۳۹۹٫
 • لغت نامه دهخدا.
 • ثبت احوال کشور.
4.3/5 - (29 امتیاز)

94 نظر برای “معنی اسم آرتام”

 1. هر پانترکی عرعر کرد این متن رو براش بفرستید:
  زبان ترکی از ریشه زبان های مغولی است و پانترک ها می گویند زبان ترکی از ریشه زبان های آلتایی است که باید بدانید که آلتای نام رشته کوهیست در مغولستان. زبان قبلی مردم آذربایجان آذری بوده که زبان آذری از ریشه زبان های پهلوی است.
  دین ترکان آلت پرستی بوده و آلت تناسلی را به جای خدا می پرستیدند. رجوع شود به سفرنامه ابن فضلان
  کمتر از ۲۰ درصد از مردم ترکیه از نژاد ترک هستند و بقیه از نژاد کرد، ارمنی و یونانی هستند. رجوع شود به آزمایش تبارشناسی ترکیه
  حدود ۳۰ درصد از مردم ترکیه زنا زاده هستند. رجوع شود به نقشه جهانی خانواده آلتی

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.