Janan name

معنی اسم جانان

جانان

معنی، ریشه و فراوانی اسم جانان در ثبت احوال ایران

اسم جانان همانطور که در قسمت اسم دختر با ج نوشتیم اسم زیبای دخترانه با ریشه فارسی است. نام جانان یکی از اسم های اصیل پارسی دخترانه است که در سال های اخیر بیشتر از قبل مورد استفاده برای نامگذاری دختران بوده و هست. اکنون نیز محبوب هست و جزو انتخاب های پدر مادر های امروزی و به  نوعی به اصطلاح اسم دختر امروزی محسوب می شود.

جانان اسم دختر است یا پسر؟

برخی از دوستان، از ما پرسیدند که این اسم پسرانه هم هست یا نه؟ در پاسخ باید بگوییم طبق منابع در اختیار تیم نام‌فارسی این اسم برای فقط دختر بوده و هست. علاوه بر این، به عقیده خیلی ها، به دلیل آنچه از معنای اسم برداشت می شود (لطافت اسم)، این نام برای دختر مناسب تر است. اما خب سلیقه ها متفاوت است و قابل احترام.

ممکن است پدر و مادری این نام را برای پسرشان در نظر بگیرند. کما اینکه برخی از والدین، جانان را برای نام فرزند پسر خود برگزیده اند و ثبت احوال هم در گذشته پذیرفته است. گرچه در لیست اخیر دریافتی ما از سازمان ثبت احوال کشور، این نام برای دختر قابل ثبت است و نه پسر. در ادامه درباره اسم جانان بیشتر بدانید:

همه چیز درباره اسم جانان

معنی جانان Janan name meaning

اسم جانان یعنی چه؟

نام جانان همانطور که در وب سایت NameFarsi.com و اینستاگرام نام فارسی نوشته ایم به معنی محبوب و معشوق است. معنی زیباروی هم برای اسم جانان آمده است. جانان را ترکیب جان + ان می دانند یعنی منسوب به جان و می توان معنی عزیز مثل جان و عزیزترین را برای این اسم فارسی دخترانه زیبا تعبیر کرد.

معنی اسم جانان در لغت نامه دهخدا

جانان: مرکب از: جان و ان (علامت نسبت). معشوق. محبوب. خوب (حاشیهٔ برهان چ معین). روی زیبا، دلکش، نازنین. معشوق. محبوب. شاهد. منبع.

عکس اسم جانان

عکسنوشته جانان به همراه معنی نام:

جانان
معنی اسم جانان

ریشه اسم جانان

همانطور که گفتیم، جانان اسم دختر فارسی (پارسی) اصیل است.

اسم های مشابه با جانان

اسم دختر مشابه جانان

نگین، نرجس، موژان، آریانا، آرمانا، نیلوفر، نرگس و قسمت اسم دختر با ج روی وبسایت مون رو ببینید.

اسم پسر مشابه و هم وزن جانان

نریمان، سامان، جلال، آران، آرمان، نیما و اسامی پسرانه مختوم به “آن”.

اسم جانان در ثبت احوال ایران

فراوانی اسم جانان در ثبت احوال ایران

تعداد اسم جانان در ثبت احوال ۳۷۷۳ نفر است که نشان از فراوانی کم این اسم در ایران دارد. جانان از جمله نام های کم و به قولی خاص در ایران بوده است. گرچه آمار ارائه شده از سال ۱۳۹۶ تا به امروز بروزرسانی نشده است و تعداد این اسم زیبای دخترانه رو افزایش است.

معنی جانان در ثبت احوال

جانان = ۱- معشوق، محبوب؛ ۲- خوب؛ ۳- زیباروی.

اسم جانان در دیگر زبان ها

اسم جانان و واژه جان به دلیل اینکه با نام پسرانه جان John در زبان انگلیسی تشابه دارد، شاید در نظر برخی از دوستان خارج از کشور و یا عزیزانی که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را داشته باشند، نام مناسبی نباشد. البته از نظر ما دوستانی که به این نام علاقه دارند، می توانند در صورت ایجاد ابهام برای فرد خارجی زبان، اسم جانان را به تشابهش با نام Joanne ژوان و یا Joanna ژوانا نسبت دهند.

اسم جانان به انگلیسی برای پروفایل

نوشتن اسم جانان به انگلیسی به صورت Janan درست به نظر می رسد. البته قسمت نوشتار درست نام ها در انگلیسی را نیز می توانید ببینید.

Janan
اسم جانان به انگلیسی

تمسخر نام جانان

نکته دیگری که بد نیست در آخر اضافه کنیم. در نظرات این اسم در اینستاگرام نام‌فارسی بعضا دیدیم برخی از دوستان این نام زیبا را مورد تمسخر قرار دادند. به این صورت که جانان یعنی جای نان. چنین تعبیری و در واقع چنین رفتارهایی از نظر ما رفتاری احمقانه است. جالب است که افراد با سن بالا اسامی دیگران را مسخره می کنند. بعد همان افراد به ما پیام می دهند که فرزند ما در مدرسه اسمش مورد تمسخر واقع می شود. خب راه حل این مساله را باید از خودتان و در خانه خودتان شروع کنید. مقاله تمسخر نام ها را ببینید.

جانان
معنی اسم جانان

نظرسنجی اسم جانان

اسم جانان قشنگه؟

نظر شما درباره نام جانان چیست؟ در قسمت نظرات، دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

4.2/5 - (44 امتیاز)

137 نظر برای “معنی اسم جانان”

 1. من اسم دخترم رو گذاشتم جانان بخاطر اینکه حس می کنم هر کسی که صداش میزنه داره قربون صدقش میره ناخواسته و به نظرم لطافت این اسم بیشتر به یک دختر میاد تاپسر در ضمن اگر بخوایم به این فکر کنیم که ممکنه کسی مسخره کنه این اسم رو نصف اسمهای دنیا رو مردم مسخره میکنن پس اسمی که مورد علاقه مونه رو بزاریم و ازش لذت ببریم♥

  1. من ی پسر دارم به اسم جهان یه دختر تو راهی هم دارم میخام اسمشو بزارم جانان

  1. خیلی قشنگه اسم دخترمنم جانان هستش یه اسم دلبر و ناز

 2. سلام من هم اسم دخترم کذاشتم جانان خیلی اسمشو دوست دارم ومعنی زیبایی هم داره به معنی محبوب ،معشوق،زیبا روی و همین طور اسم اصیل پارسی است وبا گفتن این اسم لذت میبرم

  1. سلام …منم میخوام اسم دخترمو جانان بزارم اما هنوز خب جنسیتش مشخص نیستیه پسر دارم اسمش فردین هست ما از چند ماه قبل گفتیم دختر بشه اسمشو جانان میزاریم حتی هنوز که نیومده تو خونه اسمشو صدا میزنیم حالا ببینیم خدا چی میخواد دختر میشه یا نه

 3. منم‌میخوام اسم دوقلوهامو بزارم جانان و جانیار اصلا هم مهم نیست بقیه خوششون میاد یا ن چون ما ب دنیا نیومدیم ک باب میل مردم زندگی کنیم باید از زندگیمون لذت ببریم هرجور ک دوست داریم

 4. عالیه با عشقم تصمیم داریم از دخترمون رو جانان بزاریم

 5. من فيلم امين خيلي ديدم جانان بود اسمش حامله بودم قرار بود ماريا يا ارتميس بذارم كلا نظرم عوض شد جانان گذاشتم

 6. اسم پسر من جهانه یه دختر تو راهی هم دارم میخام اسمشو بزارم جانان

  1. سلام اسم دختر قشنگ منم جانان هست یک ماه و نیمشه و جانان ریشه فارسی داره به معنی عزیزتر از جان

 7. جانان اسم ترکی هست نه پارسی لطفا به نام خودتون نزنید

   1. دوست عزیز بی شک شما ایرانی نیستی و هدفت ایجاد اختلاف بین فارس و تورک یا نژاد دیگر هست. فارس اصیل همه اقوام ایران رو دوست داره. ترک اصیل همینطور و کورد اصیل همینطور.

 8. جانان زیباترین و خاصترین اسم دنیاس و منم اسم دخترم که دو ماه دیگه میاد رو میخوام با عشششق بزارم جانان .به کوری چشم کسانی که میگن چرا میخوای بزاری جانان

 9. من اسم پسرم علی هستش و دوست دارم اسم دخترم رو جانان بزارم

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.