اسم روشنا

معنی اسم روشنا

روشنا

معنی، ریشه و فراوانی (تعداد) اسم روشنا در ثبت احوال ایران

همانطور که در قسمت اسم دخترانه با ر در وبسایت نام فارسی و هم چنین اینستاگرام نام فارسی دیده اید، اسم روشنا یک اسم دخترانه فارسی است که معنی زیبایی هم دارد. اسم محبوب بین ایرانیان برای نامگذاری فرزند دختر که چون سال ها برای نامگذاری فرزند دختر انتخاب نشده امروز یک اسم دختر جدید از دید خیلی پدر مادرها محسوب می شود. در ادامه توضیحات کامل درباره نام روشنا را خواهید خواند.

همه چیز درباره اسم روشنا

معنی روشنا Roshana name meaning

اسم روشنا یعنی چه؟

معنی اسم روشنا
معنی اسم روشنا

نام روشنا همانطور که پیش از این در سایت NameFarsi.com گفته شد، به معنی نور و روشنایی است. از واژه “روشن” ساخته شده است. که یک معنی زیبا، مثبت و لطیف برای یک نام دختر فارسی است. به مجاز می توان اسم روشنا را دختر زیبا معنی کرد. بسیاری از نام های دخترانه ایرانی مفهوم روشن و درخشان دارند که مجازا معنی زیباروی دارند.

روشنا در فرهنگ لغات به عنوان اسم آمده و معنا شده که در ادامه خواهید دید. از این رو یک نام اصیل فارسی محسوب می شود.

ریشه اسم روشنا

همانطور که گفته شد نام روشنا یک اسم دختر فارسی (پارسی) است. علاوه بر این روشنا، به عقیده همراهان عزیز کردزبان ما در این سالها، یک اسم کردی دختر نیز هست و در کردی به معنی روشن و همچنین آشناست.

اسم روشنا
معنی اسم روشنا

اسم روشنا در ثبت احوال ایران

اسم روشنا مورد تایید ثبت احوال برای نام گذاری فرزند دختر است.

فراوانی اسم روشنا در ثبت احوال

تعداد اسم روشنا در ثبت احوال ایران ۴۷۱۲ نفر است. البته این آمار از سال ۱۳۹۶ تا به امروز، بروزرسانی نشده است.

معنی اسم روشنا در ثبت احوال

اسم روشنا در ثبت احوال: روشن، جای روشن، روشنایی؛ در کردی روشن، آشنا معنا شده است.

اسم روشنا در لغت نامه ها

معنی اسم روشنا در لغت نامه دهخدا

روشنا: [ رَ شَ ] (اِ مرکب) نور. روشنایی. (اشتنگاس). نور و فروغ و شعاع. (ناظم الاطباء). روشنایی. فروغ. (فرهنگ فارسی معین): خداوند این علت، روشنا و آفتاب کمتر تواند دید. (ذخیرهٔ خوارزمشاهی). باشد که مردم پیوسته اندر روشنا و صحرا باشد و زمستان که برف آید نظر او پیوسته بر برف باشد بدین سبب بصر او ضعیف شود. (ذخیرهٔ خوارزمشاهی).
|| شکوه. جلال. درخشندگی. (اشتنگاس). جلال و تابش. (ناظم الاطباء). || سنگ مرقشت را گویند و آنرا سرمه کنند. (فرهنگ شعوری) (ناظم الاطباء). حجرالنور. (از اشتنگاس) (ناظم الاطباء). نام قسمی سرمه. (یادداشت مؤلف): سرمهٔ روشنا و شیاف مرارات کشیدن سود دارد. (ذخیرهٔ خوارزمشاهی). از خیال ماه رویت خانهٔ دل روشنا خاک راهت میکند عالم بدیده روشنا. ابوالمعانی (از فرهنگ شعوری).

معنی اسم روشنا در فرهنگ لغات عمید

روشنا: ا. (رَ . شَ )شعاع، فروغ، نور.

اسامی هم وزن و شبیه با روشنا

اسم دختر شبیه روشنا (اسم دختر هم وزن روشنا)

آریانا، روشا، آرشیدا، شیدا، نورا، نیوشا، رومینا، شایلین، روژان، شیوا، شیما، رویا و روشنک (اسم دختر شاهنامه ای) از نام های مشابه روشنا هستند. قسمت اسم دختر با ر را نیز ببینید.

اسم پسر هماهنگ با اسم روشنا (اسم پسر هم وزن روشنا)

آریا، آرمین، آروین، رضا، یاشار، آرمان، شروین، رادین، رامین از جمله نامهای مشابه روشنا هستند. قسمت اسم پسر با ر را نیز ببینید.

اسم روشنا به انگلیسی

طراحی اسم روشنا با فونت زیبا برای پروفایل (اسمنوشته و عکس نوشته نام روشنا):

Roshana
اسم روشنا به انگلیسی

شعر در مورد اسم روشنا

روشنای زندگیم تو هستی…

نورت بر باغ بی جان زندگیم تابید، زیبا و تک همچو خورشید.

معنی روشنا
روشنا

نظرسنجی اسم روشنا

اسم روشنا قشنگه؟

نظر شما درباره اسم روشنا چیست؟ آیا این نام را برای فرزند دختر می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم دخترانه زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۲۹
 2. لغت نامه دهخدا: روشنا.
 3. فرهنگ لغات عمید (نسخه مکتوب).
4.6/5 - (42 امتیاز)

89 نظر برای “معنی اسم روشنا”

 1. این اسم خیلی شیک و زیباست‌. معنی خیلی خوبی هم داره. منم به امید خدا اسم دختر گلمو میذارم روشنا. به معنی نور و فروغ. روشنا معنی سرمه هم میده.

  8
  1
  1. با سلام. در غرب کشور، خصوصا لری و کردی ، این نام با سکون شین تلفظ میشه. بهش فکر کنید. اصل اسم هم مربوط به زاگرس هست. شاید دوست داشته باشید اینجوری هم تلفظش کنید.

   1
   0
 2. من عاشق اسم روشنا هستم. وقتی فهمیدم گل بابا دختره خیلی دنبال اسم گشتم ولی اسمی به قشنگی روشنا پیدا نکردم. روشنا یعنی نور و دخترم واقعا نور زندگی ماست. یه تیکه از وجود خود خدا که نور مطلق هست.

  8
  0
  1. اسم روشنا خیلی زیباست منم اسم دخترم را روشنا گذاشتم با اومدنش چشم ما را روشن کرد

   4
   0
 3. اسم روشنا خیلی قشنگه‌. من وقتی این اسم رو روی دخترم گذاشتم بعضی از اقوام که سواد درست حسابی برای درک معنی این اسم نداشتن براشون عجیب میومد و میگفتن به هر کلمه یه ا اضافه کردن شده اسم !!!!! ولی کم کم که معنی شو درک کردن خوششون اومد. دختر من ۶ سالشه و توی مهد هم اسمش تکه.

  5
  2
  1. منم این آرزو رو دارم… ان شاءالله هردومون به آرزومون برسیم

   5
   0
  2. منم یه دختر ۹ساله دارم که اسمش روشنا
   ۹سال پیش خیلی دنبال اسم خاص و تک و همچنین ایرانی گشتیم که این اسم خاص و انتخاب کردیم
   تو مدرسشون تک روشنا
   واقعا روشنایی خونه هستن

   3
   0
 4. مرسی از نظرات همه. نظرات رو که خوندم از پیشنهاد نوردخت خیلی خوشم اومد چون هم معنی روشناست ولی روشنا به فامیل دخترم نمیاد به هر حال این اسم یه خیریتی برای من داشت که اسم دخترمو پیدا کنم

  1
  0
 5. بنظر من مهم سلیقه شماست زیاد بودن اسم یا نبودنش مهم نیست مهم اینه که شما ا این اسمو بپسندین حالا چند نفر بیشر کمتر این اسمو داشته باشن فرقی نمیکنه

  1
  0
 6. اسم دختر منم روشنا است ۱۷ سالشه ، خیلی خوشحالم که اسمش رو روشنا گزاشتم و هیچ وقت از اسمی که گزاشتم پشیمون نشدم و عاشق دخترمم.

  1
  0
 7. دختر بابا چند ماهه به دنیا اومده و اسمشو گذاشتیم روشنا…. هر بار که صداش میکنیم کلی کیف میکنیم. من اسمشو از همین سایت پیدا کردم. ممنون از شما

  1
  0
 8. خواهر من چند وقت دیگه به دنیا خواهد آمد و دارم براش دنبال اسم میگردم. وقتی اینجا و سایت های دیگه نظرات و میخونم و می‌بینم مردم به نامها اهانت میکنن و ایراد درمیارن حقیقتا متاسف میشم. بیایید مودب خردمند و مهربان باشیم. همه‌ی نامها قشنگن اگر قلب و روح ما زیبا باشه.
  «زیبا دیدن هنر است»
  تخریب بی‌هنری ست

  5
  0
  1. انسانها به نام ها معنی میدهد. مطمئنا دخترتون هم مثل اسمش خوبه.

   0
   0
 9. من میخواستم اسم دخترمو بذارم روشنا. عاشق این اسمم. ولی اطرافیان گفتن جالب نیس و من یه اسم دیگه انتخاب کردم که الان بشدن پشیمونم‌. کاش همون روشنا میذاشتم. ساده و خوش تلفظ و با مفهوم و مهم تر از همه ایرانی

  3
  0
 10. هرکسی تودنیا ازیه اسمی خوشش میاد نظر همه محترمه وهیچکس حق نداره به اسم دیگران توهین کنه .۶سال پیش اسم دخترمو گذاشتم روشنا عاشق خودش واسمشم

  2
  0
 11. امروز پنجم شهریور هستش،دختر خانم خوشگل ما همین یکی دو روز دیگه بدنیا میاد.
  منو و مادرش خیلی دنبال اسم می‌گشتیم که بصورت خیلی اتفاقی من روشنا تو ذهنم اومد،بعد که جست و جو کردم دیدم واقعا این اسم خیلی از کودکان امروزی هستش.
  زیباست و ما هم قراره اسم این فرشته قشنگ خودمون رو روشنا بزاریم

  3
  0
 12. اسم زیبایی است چون اسم دخترم رو گذاشتم روشنا امروز متولدشده..

  3
  0
   1. اسم دختر من هم روشنا هست که ۴ ماهشه اما بعضی اقوام که سواد درک کافی ندارن بد تلفظ میکنن و من هم حرص میخورم که چرا این به این زیبایی رو خراب میکنن و پشیمون میشم… اما وقتی نظرات بقیه رو می خونم باز از اسمی که انتخاب کردم می بالم روشنای خونم

    1
    0
 13. اسم دختر منم روشناست.خیلی اسمشو دوس دارم چون هم ساده هست و هم اینکه معنیش همراه لفظ و مشخص روشنا یعنی چی.و جالب هر کی تا الان اسمشو شنیده با یه ذوق خاصی گفته چه اسم زیبایی

  2
  0
 14. دختر من ۲۰ روزشه اسمشو گذاشتم روشنا هر کی می شنوه می گه چه اسم قشنگیه خودمم خیلی این اسمو دوس دارم

  2
  0
 15. اسم دختر ناز منم روشنا ست‌.
  و این اسم خیلی بهش میاد.
  الان ۵ سالشه

  1
  0
 16. اسم خاص و منحصر به فردی هست روشنا، که معنی و مفهومش دقیقا با خودشه و احتیاج نیست از روی کنجکاوی بپرسی معنی روشنا رو، در ضمن این اسم ایرانیه اصیل هست که تو این دوره زمونه از همه چی واجب تره !!!!!

  1
  0
 17. من ۳ماه دیگه دخترم بدنیا میاد بین اسم نفس و روشناموندم که کدومش بهتره بزارم لطفاً راهنمایی ام کنید؟

  1
  0
 18. سلام اسم دختر من هم روشنا هست. خیلی دوستش دارم. زندگیم رو براش میدم. زیباترین اسم هستش. فدای دخترم ۵ سالشه

  1
  0
 19. اسم دختر اولم نورا گذاشتیم که دوسالشه و با اومدنش به قلبم و به زندگیمون نور و روشنایی و عشق هدیه داد
  از خدا میخوام یه دختر دیگه بهمون بده اسمش رو بزاریم روشنا
  عاشق این اسمم البته به فامیلیشون (روشنی ) هم میاد

  0
  0
 20. سلام. اسم دختر من که نه ماهشه روشنا گذاشتیم. اواخر بارداریم تصمیم گرفتم اسمش رو بزارم روشنا , وقتی به دنیا اومد انقدر صورتش سفید و روشن بود که هرکس نگاهش میکرد گفت چقدر اسمش بهش میاد.

  0
  0
 21. منم اسمم روشنا ست توی مدرسه ی ۷۰ نفریمون فقط من روشنام

  0
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.