Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
مشاوره انتخاب اسم
تلگرام نام فارسی

معنی اسم مریم

معنی مریم

معنا و ریشه اسم مریم

معنای نام مریم

درباره اسم مریم

اسم مریم یک اسم بین المللی است که در کشورهای مختلف دنیا برای نام گذاری استفاده می شود. مریم در زبان های مختلف شکل های متفاوتی دارد: مثلا ماریا Maria، Mary مری، Mairam مایرم، Maryam یا Mariam مریم و … که اکثرا معانی مشابهی دارند. علاوه بر این حتی اسم های مرلین، می May و اسم های مشابه دخترانه را از ریشه Mary یا مریم می دانند. مریم نام سوره‌ نوزدهم از قرآن کریم است که دارای نود و هشت آیه می باشد؛ مریم نام مریم مقدس “مریم عذرا” مادر عیسی (ع)، دختر عِمران و از نسل داوود می باشد. هم چنین مریم از نخستین پیروان حضرت عیسی (ع) بوده است که از آن زمان این نام در دین مسیحیت بسیار محبوب و مردمی شد؛ هم چنین مریم مجدلیه از شخصیت های معروف تاریخ: زنی که بنا بر روایت های مسیحی به راه راست هدایت شد یا به وسیله‌ی حضرت عیسی(ع) از دیوانگی نجات یافت.

ریشه اسم مریم

مریم Mary در زبان انگلیسی Maria هم خوانده می شود و در واقع شکل لاتین مریم است. خیلی ها معتقدند ریشه این اسم لاتین است که بعد ها توسط زبان آرامی به شکل مریم Mariam یا Maryam درآمده است. زبان آرامی هم زبان قوم سامی (نژاد سام بن نوح) در قرن ششم بوده که بعدها زبانشان عبری و بعدتر عربی شده است. برخی دیگر ریشه اسم مریم را عبری می دانند (چون نام مادر حضرت عیسی (ع) است) که Miryam نوشته می شود.

معنی مریم

مریم در زبان فارسی علاوه بر اینکه یادآور حضرت مریم است نام گلی می باشد سفید رنگ و خوشه‌ای، خوشبو و دارای عطر با دوام، و نیز گیاهی علفی، پایا و زینتیِ که از خانواده‌ سوسن است و پیاز دارد؛  برخی دیگر معتقدند مریم از واژه mry یا mr در زبان مصری ریشه گرفته که به ترتیب به معنی محبوب و عشق می باشد؛ در زبان عبری معنی قطعی برای نام مریم ذکر نشده اما معنی “دریای تلخی”، “دریای غم”، “سرکشی”، “آرزو برای بچه” برای اسم مریم روایت شده است.

اسم مریم در قرآن

هم چنین در قرآن سوره مریم آمده است که این سوره نخست به داستان زکریا و یحیی ومریم و عیسی و سرگذشت ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و یعقوب و ماجرای موسی و هارون و حکایت ادریس یا خنوخ اشاره می‌کند و صدق و اخلاص ایشان را به عنوان انبیای الهی می‌ستاید. مریم مقدس مادر عیسی با لقب «سیده نسآء العالمین» نزد مسلمانان مورد احترام است. مریم یک زن یکتا پرست بود از شهر ناصره جلیلی. در انجیل مقدس عهد جدید و قرآن او مادر عیسی (ع) معرفی شده است. شاید به دلیل ذکر نام مریم در قرآن بعضی ها ریشه اسم مریم را عربی می دانند.

مریم maryam

معنی اسم مریم

286 نظر برای معنی اسم مریم

 • این اسم رو پدرم برام انتخاب کرد. ۲ و نیم ساله بودم که براثر سهل انگاری دکتری از دست دادمش‌. همیشه از همان کودکی تا به حال عاشق اسمم بودم که یادگاری زیبا از پدرم بود و حالا که معنی آن را می دانم بیشتر دوستش دارم. این اسم به قول دوستان هم بین المللیه و هم هرگز دمده و کهنه نشده و نمیشه و هم تلفظش آرامش بخشه و هم شیک هست. از همه مهمتر مرا همواره یاد حضرت مریم که بانویی پرهیزگار و نمونه در عالم بود، می اندازد. جالبه که بعدها خواهرم از روی علاقه ای که به من دارد، چون از ما دور بود، اسم دخترش را مریم گذاشت که بهترین هدیه برای من بود.

 • سلام.مریم اسم بسیار زیبا و شیکیه.هیچ وقت هم قدیمی نخواهد شد.من عاشق اسمم هستم.تلفظش هم بسیار زیباست.اسم لطیفی هم هست در عین سنگین بودنش.من خیلی خوشحالم که اسمم مریمه

 • اسمم رو دوست دارم
  مریم یک اسم همیشگی ، بین المللی ، کوتاه ، ساده و روونه

 • مریم اسم کسیه که دوسش دارم.کسی که با وجود اون تونستم به آیندم امیدوار شم.جدا ازین آوای قشنگی داره این اسم!
  واسه خوبختیمون دعا کنید!!!

 • کآشــ تو مَعنیعـــ اِسممـ مینِــوشتین یعــ دختـــر خَسـتعـ و بدونــــ تَکلیفــــ !! (:

 • مریم واقعا اسم زیبا است مه علاقه بسیار و خاص به این اسم دارم، چون اولین کسی که در زنده گی ام دوست دار آن شدم دختری به اسم مریم بود، که یگانه علاقه خاص و بی انتهای داشته و تا آخر زنده گی خواهم داشت، با تمام قدرت وجود تو را دوست دارم “مریم”. از رو همیشه دنبال شعر های که به وصف مریم گفته شده است هستم، تشکر.

 • دوستان حول نکنین مهم شعور انسان ن اسم

 • من عاشق اسم مریم هستم

 • زیبا ترین اسم

 • مریم برای بچه دیگه قدیمیه ترجیح میدم ماریا بزارم

  • اسم عبری یعنی یهودی و یهود یعنی نجاست و کثافت و دشمن اسلام
   آقا اگر بداند همه را می سوزاند اما صبر می کند
   مهران مدیری در برنامه رامبد جوان گفت همه جای دنیا بدبختی و کثافت هست اما ایران امنیت دارد و مردم باید صبر کنند همانچیزی که آقا گفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *