مریم maryam

معنی اسم مریم

معنی مریم
معنا و ریشه اسم مریم

معنای نام مریم

درباره اسم مریم

اسم مریم یک اسم بین المللی است که در کشورهای مختلف دنیا برای نام گذاری استفاده می شود. مریم در زبان های مختلف شکل های متفاوتی دارد: مثلا ماریا Maria، Mary مری، Mairam مایرم، Maryam یا Mariam مریم و … که اکثرا معانی مشابهی دارند. علاوه بر این حتی اسم های مرلین، می May و اسم های مشابه دخترانه را از ریشه Mary یا مریم می دانند. مریم نام سوره‌ نوزدهم از قرآن کریم است که دارای نود و هشت آیه می باشد. مریم نام مریم مقدس “مریم عذرا” مادر عیسی (ع)، دختر عِمران و از نسل داوود می باشد. هم چنین مریم از نخستین پیروان حضرت عیسی (ع) بوده است که از آن زمان این نام در دین مسیحیت بسیار محبوب و مردمی شد؛ هم چنین مریم مجدلیه از شخصیت های معروف تاریخ: زنی که بنا بر روایت های مسیحی به راه راست هدایت شد یا به وسیله‌ی حضرت عیسی(ع) از دیوانگی نجات یافت.

ریشه اسم مریم

مریم Mary در زبان انگلیسی Maria هم خوانده می شود و در واقع شکل لاتین مریم است. خیلی ها معتقدند ریشه این اسم لاتین است که بعد ها توسط زبان آرامی به شکل مریم Mariam یا Maryam درآمده است. زبان آرامی هم زبان قوم سامی (نژاد سام بن نوح) در قرن ششم بوده که بعدها زبانشان عبری و بعدتر عربی شده است. برخی دیگر ریشه اسم مریم را عبری می دانند (چون نام مادر حضرت عیسی (ع) است) که Miryam نوشته می شود.

مریم maryam
معنی اسم مریم

معنی مریم

مریم در زبان فارسی علاوه بر اینکه یادآور حضرت مریم است نام گلی می باشد سفید رنگ و خوشه‌ای، خوشبو و دارای عطر با دوام، و نیز گیاهی علفی، پایا و زینتیِ که از خانواده‌ سوسن است و پیاز دارد.  برخی دیگر معتقدند مریم از واژه mry یا mr در زبان مصری ریشه گرفته که به ترتیب به معنی محبوب و عشق می باشد؛ در زبان عبری معنی قطعی برای نام مریم ذکر نشده اما معنی “دریای تلخی”، “دریای غم”، “سرکشی”، “آرزو برای بچه” برای اسم مریم روایت شده است.

اسم مریم در قرآن

هم چنین در قرآن سوره مریم آمده است که این سوره نخست به داستان زکریا و یحیی ومریم و عیسی و سرگذشت ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و یعقوب و ماجرای موسی و هارون و حکایت ادریس یا خنوخ اشاره می‌کند و صدق و اخلاص ایشان را به عنوان انبیای الهی می‌ستاید. مریم مقدس مادر عیسی با لقب «سیده نسآء العالمین» نزد مسلمانان مورد احترام است. مریم یک زن یکتا پرست بود از شهر ناصره جلیلی. در انجیل مقدس عهد جدید و قرآن او مادر عیسی (ع) معرفی شده است. شاید به دلیل ذکر نام مریم در قرآن بعضی ها ریشه اسم مریم را عربی می دانند.

Maryam Mirzakhani
مریم میرزاخانیMaryam Mirzakhani

مریم میرزاخانی

دیگر بعید می رسد نام مریم را بشنویم و یاد ریاضیدان و نابغه ایرانی، مریم میرزاخانی، افتخار ایران و ایرانی نیافتیم. دانشمند برجسته ایرانی که تا ابد نامش در تاریخ ایران و جهان می درخشد. روز تولد مریم میرزاخانی ۲۲ اردیبهشت (دوازدهم ماه می) از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان، به عنوان روز جهانی زن در ریاضیات نامگذاری شد. مریم میرزاخانی در سال ۱۹۹۹ میلادی موفق شد راه‌حلی برای یک مشکل ریاضی پیدا کند. مشکلی که ریاضی‌دانان مدت‌های طولانی به دنبال یافتن راه عملی برای حل آن بودند. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار روی “دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها” برنده مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است. نهاد زنان سازمان ملل در سال ۱۳۹۸ به معرفی ۷ دانشمند زن تأثیرگذار دنیا پرداخت که در میان آن‌ها نام «مریم میرزاخانی» ریاضی‌دان ایرانی هم قرار دارد.

386 نظر برای “معنی اسم مریم”

  1. سلام یه نفر به من اینجوری گفت ماریا ریشه ایتالیایی داره که اسم عبریش مریم به معنی آوا وصدا

  1. مریم یعنی زندگی مریم یعنی نشاط مریم یعنی زنی مهربان و دلسوز

 1. سلام..بله..حرفتون کاملا درسته …مرسی که اسم مریم رو باز کردین..

 2. سلام
  من اسمم مریم هستش :neutral:
  همیشه مورد تهمت قرار میگیرم و ترد میشم البته ب لطف خدا بعد از یه مدت ک داغون میشم!! ثابت میشه ک دروغ بوده!! :cry:
  میگن بخاطر اسمم هستش مثل حضرت مریم ک بهش تهمت زدن :cry: ..میگن اسم سنگینیه..
  تصمیم دارم با اینکه خیلی اسمم رو دوست دارم ولی عوض کنم!!
  مریم نامها بگن شمام اینجوری هستین؟؟؟؟
  من ک با چندتا مریم صحبت کردم اینجوری بودن..تازه خیلی داستانای مشابه هم داشتیم..
  :neutral:

  1. من چن تا مریم سراغ دارم ولی اینطوری نبودن. اسمت خوبه عوضش نکن

  2. اونی ک آدمو بالا میبره یا پست میکنه رفتارشه ن اسمش
   ینی واقعا تو فک میکنی مشکلاتت بخاطر اسمته؟؟!!!
   باید بگم برات متاسفم ک افکار دوران جاهلیت رو داری
   اینطوری ک تو میگی مردم باید دلیل مشکلاتشونو از اسمو قیافه بودن نه رفتار
   تو هم حتما یه کاری کردی ک همه بهت تهمت میزنن یا هم ک آدمای دوروبرت زیادی عوضین
   ببین عزیزم در یه کلام یا مشکل تو رفتارته یا آدمای دوروبرت وگرنه اوموقع همه ی مریما باید مشکل داشته باشن
   اسم قشنگی داری مریم جان
   عوضش نکن گلم

  3. مریم خانم . اسم منم مریمه اما این مشکلاتی رو که شما میگید ندارم .
   به این فک کن که زیبا ترین اسم جهانو داری که هیچوقتم قدیمی نمیشه .

  4. من از بچگی به نام مریم صدا زده می شدم وشناسنامه ام چیز دیگری بود اما همین موارد که گفتی یعنی مورد اتهام واقع شدن در عین پاکی ومورد اذیت واقع شدن باهام بود اما هیچگاه رسمی وخیلی جدی نشده بود تا اینکه شناسنامه خودمو به نامی که عاشقش بودم یعنی مریم تغییر دادم .از این پس چیزایی که میگم شاید بگبن خرافاتی هستم . اما خدا می دونه پس از این تغییر خیلی کوچک اسمی ، دنیا برای من عوض شد . کاملاً سایه اسم روی سر من افتاد و انچه در گذشته بود به صورت قوی خودشو نشون داد. انگار خالص مریم شده بودم . اولش بیمارشدید شدم وبعد هم در محیط کارم آنقدر مورد اتهام قرار گرفتم که توبیخ شدم در حالیکه کاملاً بی گناه بودم آن روزها ، مورد شیطنت افرادی شبیه دشمنان ایشون قرار گرفتم واونها برعلیه من شهادت های دروغ داده بودن .می دونستم همه چیز به این تغییر مربوطه اما وقتی به دوستام می گفتم مسخره می شدم. بعد از همه گرفتاری ها ، یک شب خواب حضرت مریم وپسرشو دیدم چیزهایی از آینده به من گفت که تمامش تحقق پیدا کرد وچیزهایی بهم گفت که کاملاً منو آروم کرد . اونشب توی خواب خیلی گریه کردم وبه ایشون ایمان آوردم که دیگه حرفهای هیچکسی برام مهم نبود. کلاً زندگیم رنگ روحانی پیدا کرد گرچه خیلی هم اذیت شدم ومورد شکنجه قرار گرفتم. اما روحانیت عجیبی که در روحم پدید امد وصف ناپذیر بود. مسیر زندگیم عوض شد. که داستانش طولانیه. اما آره این اسم خیلی خیلی سنگینه ولی به همون اندازه می تونی مقاومت کنی ونشکنی درسته این اسم لیاقت می خواهد.

  5. اسم من هم مریم هست اسمم رو دوست دارم توى سختى بزرگ شدم ولى همیشه با سعى وکوشش موفق شدم به مراحل بالاى برسم بطورى که چندین نَفَر گفتن مریمها شانس دارن واسم دخترهاشون رو مریم گذاشتن

  6. ظاهرا اعتماد ب نفست پایینه وگرنه مثل من میشدی که خیلیم راضیم و دوسش دارم

 3. ممنون از اطلاعاتتون. .. البته من تو ی کتاب خونده بودم ک اسم مریم در زبان یهودی یعنی خدمتگزارمان معبد و تو زبان مسیحیم ب معنی پاک و ب دور از گناهه :cool:

 4. خیلی عالی بود کامل و زیبا اون مریم خانمی ک میخواد اسمشو عوض کنه باید بدونه اسم مریم خودش ارامشه..سنگین نیست این ادما هستن ک افکارشون خرابه :cry:

 5. سلام
  منم اسمم مریم.دوسش دارم وبه اسمم افتخار میکنم.ازپدر ومادرم برای گذاشتن همچین اسمی تشکر میکنم. ازخوندن مطالب درباره اسم مریم لذت بردم ممنون

 6. :grin: :grin: :grin: :grin:
  سلام اسم منم مریم .
  از این که این اسم رو معنی کردین ممنونم.
  مریم ها لطفا با نظر من موافق باشن. :razz: :razz:

 7. به نظر من اسم مریم بهترین اسم و خوشگل ترینه. عاشقشم

 8. مریما براتون ارزوی موفقیت میکنم.گلای مریم خووووشبو :lol: :razz: :mrgreen:

 9. نام مریم یعنی بریده و پاک شده از تمام بدیها یا بتول و درست همنام حضرت زهرا میباشد.

 10. سلام بر همه مریم های دوست داشتنی
  ما اسم دخترمون رو امروز از قرآن بین 7 تا اسم انتخابی تفال گرفتیم
  و مریم در آمد
  عاشق مریمم
  مریم یعنی زن پارسا
  اسم پسرمون هم علی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *