Maryam name

معنی اسم مریم

معنی مریم
معنا و ریشه اسم مریم

مریم Maryam Mariam

همه چیز درباره اسم مریم

اسم مریم یک اسم دخترانه بین المللی است که در کشورهای مختلف دنیا برای نام گذاری استفاده می شود. مریم در زبان های مختلف شکل های متفاوتی دارد: مثلا ماریا Maria، Mary مری، Mairam مایرم، Maryam یا Mariam مریم و … که اکثرا معانی مشابهی دارند.

علاوه بر این حتی اسم های مرلین، می May و اسم های مشابه دخترانه را از ریشه Mary یا مریم می دانند. مریم نام سوره‌ نوزدهم از قرآن کریم است که دارای نود و هشت آیه می باشد. مریم نام مریم مقدس “مریم عذرا” مادر عیسی (ع)، دختر عِمران و از نسل داوود می باشد.

هم چنین مریم از نخستین پیروان حضرت عیسی (ع) بوده است که از آن زمان این نام در دین مسیحیت بسیار محبوب و مردمی شد. هم چنین مریم مجدلیه از شخصیت های معروف تاریخ: زنی که بنا بر روایت های مسیحی به راه راست هدایت شد یا به وسیله‌ی حضرت عیسی (ع) از دیوانگی نجات یافت.

بیوگرافی اسم مریم

در ادامه همه چیز درباره اسم مریم را خواهید خواند:

ریشه اسم مریم

مریم Mary در زبان انگلیسی Maria هم خوانده می شود و در واقع شکل لاتین مریم است. خیلی ها معتقدند ریشه این اسم لاتین است که بعد ها توسط زبان آرامی به شکل مریم Mariam یا Maryam درآمده است. زبان آرامی هم زبان قوم سامی (نژاد سام بن نوح) در قرن ششم بوده که بعدها زبانشان عبری و بعدتر عربی شده است. برخی دیگر ریشه اسم مریم را عبری می دانند (چون نام مادر حضرت عیسی (ع) است) که Miryam نوشته می شود.

معنی مریم

مریم در زبان فارسی علاوه بر اینکه یادآور حضرت مریم است نام گلی می باشد سفید رنگ و خوشه‌ای، خوشبو و دارای عطر با دوام، و نیز گیاهی علفی، پایا و زینتیِ که از خانواده‌ سوسن است و پیاز دارد. برخی دیگر معتقدند مریم از واژه mry یا mr در زبان مصری ریشه گرفته که به ترتیب به معنی محبوب و عشق می باشد. در زبان عبری معنی قطعی برای نام مریم ذکر نشده اما معنی “دریای تلخی”، “دریای غم”، “سرکشی”، “آرزو برای بچه” برای اسم مریم روایت شده است.

اسم مریم در لغت نامه دهخدا

 1. هر زن پارسا که حدیث مردان را دوست دارد. (منتهی الارب).
 2. گلی است که برگ و کونه و پیاز آن چون نرگس است و برگهای آن از نرگس باریکتر و سخت تر است و گل آن سفید و بسیار معطر است.
 3. نام مادر عیسی مسیح علیه السلام و او دختر عمران بن ماثان و مادرش حِنَّة بود. بعضی نام پدر او را یواکیم نوشته اند. لقبش عذراء و بتول است. مادر عیسی (ع) دختر عمران.
 4. نام سوره نوزدهم از قرآن کریم، که مکیه است. نود و هشت آیت دارد و پس از سورهٔ کهف و پیش از طه قرار دارد و با آیهٔ کهیعص آغاز شود.
 5. برحسب روایات نام دختر قیصر روم است که پدرش او را به تزویج خسرو پرویز در آورد و او مادر شیرویه بود. نظامی نیز در داستان خسرو و شیرین ذکر او را آورده است.
 6. دهی است از دهستان چهار اویماق بخش قره آغاج شهرستان مراغه، در ۲۹ هزارگزی جنوب غربی قره آغاج و ۵۲ هزارگزی شمال شرقی راه شاهین دژ به میاندوآب در منطقهٔ کوهستانی معتدل واقع و دارای.

عکس معنی اسم مریم

مریم maryam
معنی اسم مریم

اسم مریم در قرآن

در قرآن سوره مریم آمده است که این سوره نخست به داستان زکریا، یحیی، مریم و عیسی می پردازد. در ادامه سرگذشت ابراهیم، اسماعیل، اسحاق، یعقوب و ماجرای موسی و هارون و حکایت ادریس یا خنوخ اشاره می‌کند و صدق و اخلاص ایشان را به عنوان انبیای الهی می‌ستاید. مریم مقدس مادر عیسی با لقب “سیده نسآء العالمین” نزد مسلمانان مورد احترام است. مریم یک زن یکتا پرست بود از شهر ناصره جلیلی. در انجیل مقدس عهد جدید و قرآن او مادر عیسی (ع) معرفی شده است. شاید به دلیل ذکر نام مریم در قرآن بعضی ها ریشه اسم مریم را عربی می دانند.

Maryam Mirzakhani
مریم میرزاخانی Maryam Mirzakhani

مریم میرزاخانی

دیگر بعید می رسد نام مریم را بشنویم و یاد ریاضیدان و نابغه ایرانی، مریم میرزاخانی، افتخار ایران و ایرانی نیافتیم. دانشمند برجسته ایرانی که تا ابد نامش در تاریخ ایران و جهان می درخشد. روز تولد مریم میرزاخانی ۲۲ اردیبهشت (دوازدهم ماه می) از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان، به عنوان روز جهانی زن در ریاضیات نامگذاری شد.

مریم میرزاخانی در سال ۱۹۹۹ میلادی موفق شد راه‌حلی برای یک مشکل ریاضی پیدا کند. مشکلی که ریاضی‌دانان مدت‌های طولانی به دنبال یافتن راه عملی برای حل آن بودند. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار روی “دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها” برنده مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است. نهاد زنان سازمان ملل در سال ۱۳۹۸ به معرفی ۷ دانشمند زن تأثیرگذار دنیا پرداخت که در میان آن‌ها نام «مریم میرزاخانی» ریاضی‌دان ایرانی هم قرار دارد.

هم خانواده اسم مریم

اسم های مشابه و شبیه با نام مریم. اسامی دختر و پسر که به اسم مریم بیاد.

اسم دختر شبیه مریم

نام مینا، مهرو، ماهور، ماهورا و ملورین از اسم های مشابه مریم هستند. قسمت اسم دختر با م را نیز ببینید.

اسم پسر شبیه مریم

مهراد، هورام، رهام، هیرمان، هویار، نریمان، مهراب، رامین، رامیار و قسمت اسم پسر با م را ببینید.

نظرسنجی اسم مریم

اسم مریم قشنگه؟

نظر شما درباره اسم مریم چیست؟ آیا این نام را برای فرزند می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره اسم مريم بنویسید.

برخی از دوستان هم درباره فرکانس و ابجد اسم مریم پرسیدند که قسمت ابجد اسم را ببینند.

4.4/5 - (77 امتیاز)

555 نظر برای “معنی اسم مریم”

   1. نه هرکس اسم مریم دارد شانس خوبی ندارد

  1. با سلام
   به نظرم اسم مریم نسبت به بعضی اسمها یه امتیازاتی داره
   اول اینکه همیشه بوده و هیچ وقت از مدنمیافته
   دوم اینکه نمیشه سبک صداش کرد

   ضمنا یه آرامش خاصی هم داره و با شنیدنش یاد خانم پاکدامنی که حضرت مریم باشه میافتیم

 1. سلام
  بنده اسمم مریمه
  مریم خیلی اسم قشنگیه،من اسممو خیلی دوست دارم

  1. من اسمم مریم ولی از این بدم میاد که ترجمه درست نداره اسمم

   1. من اسمم مریم هست خیلی دوستش دارم. مامان بابای گلم ممنونم بابت اسم قشنگی که بهم هدیه دادید

   2. من اسمم کبری بود به مریم تغییر نام دادم هنوز برام غریبه اسمیه که نمیشه بشکنیش مثل فاطمه که میگن فاطی

   3. خودتو جر دادی بدبخت حقیر
    بکش بیرون عامو
    حتما تو خوبی اسکل

 2. من اسمم مریم هست و خیلی اسمم رودوست دارم
  خیلی قشنگی هست

  1. اسم من هم مریم هست خیلی زیاد اسمم رودوست دارم ولی متاسفانه جدیدا اسم مریم … رو برای فرزندان انتخاب نمیکنند اسم قرآنی واسم مادرحًًضرت عیسی علیه السلام.کوچه ما همه خانه هایک مریم داشتن.

  2. اسم من مریم هست واقعا اسم من بهترین اسم دنیاست سلامتی همه ی مریم ها

 3. اسم منم مریم هست این اسم قشنگ رو پدر مهربونم گذاشته خیلی ازش ممنونم❤

  1. اسم منم مریم هست خیلی دوستش دارم چرا که پدر عزیزم که برحمت خدا رفته این نام زیبا را برمن گذاشت پدر عزیزم ممنونم تو بهترینی روحت شاد مهربون بابای من

 4. اسم منم مریمه هم گلی خوشبو، هم مقدسه، افتخار میکنم به اسمم

 5. اسم من مریم هست. عاشق اسمم هستم.
  برادرم این اسم را برام انتخاب کرده
  اسم مریم معانی زیبا و خوبی داره

 6. منم اسمم مریم و خیلی دوسش دارم ی اسم بین‌المللی با پیشینه خیلی تاریخی و با اصالت

  1. نه والا من اسمم مریم و خوشبخت هستم بدبختی هم ندارم اسم خیلی قشنگیه و نسبت به اسم های دیگ خیلی بهتره و نمیشه خلاصه بگیش

 7. من اسم خودمو که مریم هست خیلی دوست دارم و تا حالا بیشتر مریم ها که دیدم خوشگل بودن

 8. من هم اسمم مریم هس اسممو خیلی دوست دارم اصلا برام مهم نیس ی آدمای مسخره ای بدشون میاد یا چرتو پرت درباره اسمم میگن اونا ی مشت آدم عقده ای هستن ک اسم خودشون از همه مسخره تر میخوان اینجوری خودشونو خالی کنن

 9. من اسمم مریمه خیلی هم اسممو دوس دارم خیلی هم خوشبختم

 10. نام خودم با افتخار مریم است ونزدیک به ۶۰ سا سن دارم بسیار اسمم رو دوست دارم ،بر خلاف نظر یکی از عزیزان ادعای خوش شانسی هم دارم وخداروشکر راضی هستم ،عقیده دارم اسم در سرنوشت بچه موثر هست ولی تلاش وذهنیت هرکس میتونه سرنوشتش رو هم تغییر بده ، پیشنهاد میکنم نام بچه هاتون رو طوری انتخاب کنید که در بزرگی معترض شما نباشند این یک حق است بر گردن والدین

 11. منم اسمم مریم خیلی هم اسممو دوست دارم چون هیچ وقت قدیمی نمیشه واین که مریم ها بدبختن فکر نکنم بیشتر مریم ها صبورن و با اراده ومقاوم حتی دربرابر سختیها نه بدبختی

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.