اسامی مشترک بین دختر پسر

اسم های مشترک دختر و پسر

اسامی مشترک بین دختر و پسر

خیلی از نام های ایرانی (و البته غیر ایرانی) در بین دختران و پسران مشترک هستند. یعنی این اسم ها برای نامگذاری فرزند دختر و پسر به کار برده شده و می شوند. خیلی از این نام ها در گذشته مختص یک جنسیت بوده اند و در طول زمان به واسطه معنی شان برای انتخاب اسم هر دو جنسیت به کار برده شده اند. باید این نکته را اضافه کنیم که ثبت احوال مدتی، خیلی از این نام ها را تک جنسیتی کرد و فقط برای یک جنسیت ثبت می نمود.

اما اخیرا با درخواست های مکرر پدر مادر های عزیز، بسیاری از این نام ها مجدد برای هر دو جنسیت پسر و دختر قابلیت ثبت در ثبت احوال را دارند. برای مثال اسم آترین در دهه های قبل برای پسر و دختر قابل ثبت بود. اما ۵ سال پیش این اسم را فقط برای فرزند دختر می تواستید ثبت کنید. اما در حال حاضر مجدد این اسم برای دختر و پسر قابل ثبت هست.

common boy girl names
Common names between girl and boy

نام های مشترک دختر و پسر

اسم های الیا، وستا (اسم اوستاییآترین، تیام (اسم لری)، صفا، رها، توکا (اسم شمالییارا، بهامین، عشرت، عزت، مونس، ساشا، شوکت، مانا، نصرت، ماهور، عصمت، میمنت، عزیز، احترام، آرمیس، وفا، فهام، محبوب، شادان، هیوا (اسم کردی).

در مورد اسم وستا به عقیده تیم نام‌فارسی، این اسم برای دختر مناسب است و نام اوستا برای پسر. اسم ساشا در حال حاضر از نام های مورد تایید ثبت احوال نیست. اسم بهامین نیز در حال حاضر فقط برای فرزند پسر به ثبت می رسد.

اسم مشترک دختر و پسر به معنی آرزو

نام های امید، آرزو، آرمان، آرمانا، هیوا و هانا از جمله اسم هایی هستند که معنی مشترك دارند. هانا معانی مختلف دارد و یکی از معانی آن، امید هست.

اسم مشترک دختر و پسر کردی

در زبان کردی نیز خیلی از نام ها بین دختر و پسر مشترک هست. مثل اسم هیوا که در بالا نیز به آن اشاره کردیم.

اگر اسم یا اسم های دیگری می شناسید که مشترک بین دختر و پسر باشند در قسمت نظرات درج نمایید.

این نکته نیز قابل توجه است که خیلی از اسم های مشترك بین دختر و پسر از حدود ۸ سال پیش تا سال گذشته فقط برای یک جنسیت از سوی ثبت احوال به ثبت می رسید. برای مثال نام تیام. اما با درخواست و پیگیری خیلی از دوستان، از سال گذشته مجددا برخی از نام  های مشترک بین دختر و پسر، برای هر دو جنسیت قابل ثبت گردید.

برخی از سوالات شما عزیزان

اکرم اسم دختر یا پسر؟

اکرم اسم دخترانه با ریشه عربی است.

مسیح اسم دختر است یا پسر؟

مسیح یک نام پسرانه با ریشه عربی است.

مسیحا اسم دختر است یا پسر؟

مسیحا نیز مثل مسیح، در حال حاضر در ثبت احوال ایران، برای فرزند پسر به ثبت می رسد.

ستایش اسم دختر یا پسر؟

ستایش اسم دخترانه با ریشه فارسی است.

اسم های غیر ایرانی و خارجی مشترک بین زن و مرد

اسامی مشترک بین دختر و پسر خارجی

همانطور که گفتیم در زبان های مختلف دنیا هم از این نوع اسم ها (اسامی مشترک بین پسر و دختر) وجود دارد. مثلا در زبان انگلیسی نام های زیر بین دختر و پسر مشترک هستند:

Ashley
Beverly
Billie مثل Billie Joe Armstrong و Billie Eilish
Carol
Evelyn
Francis, Frances
Hilary, Hillary
Jocelyn
Joyce
Kelly
Leslie, Lesley
Lynn
Meredith
Robin (originally a nickname for Robert)
Shannon مثل Shannon leto و Shannon Lee
Shirley
Sidney, Sydney
Vivian
Whitney

source: wikipedia

نام های مشترک دختر پسر
اسم های مشترک بین دختر و پسر

اسامی برخی از مشاهیر که نامشان مشترک بین دختر و پسر است:

Jamie (Jamie Bell and Jamie Lee Curtis)
Morgan (Morgan Freeman and Morgan Fairchild)
Taylor (Taylor Lautner and Taylor Swift)
Tracy (Tracy Morgan and Tracy Chapman)
Jordan (Jordan Knight and Jordan Pruitt)
Hayden (Hayden Christensen and Hayden Panettiere)
Peyton (Peyton Manning and Peyton List)

برخی نام های خارجی مستعار (یا مخفف) مشترک بین دختر و پسر:

alex
andi
ash
danni
joey

و …

سوالات شما درباره اسامی

اگر سوالی درباره نام یا نام هایی دارید، در قسمت نظرات بپرسید، در اسرع وقت پاسخ خواهیم داد.

4.4/5 - (45 امتیاز)

251 نظر برای “اسم های مشترک دختر و پسر”

 1. به نظرم مهم معنی اسم هست نه خود اسم پس هر اسمی که باشه ، باشه چه رو پسر بزاری چه رو دختر مهم معنیش هست که معنیش رو بدونی

  25
  12
  1. کاملا موافقم .مهم معنی پشت اسم هست که به اون زیبایی میبخشه ن صرفا چون اسم باحالیه.به معانی اسم ها توجه کنید چون اون بچه تا اخر عمرش یا حداقل کودکیش اونو داره و با اون اسم شکل میگیره

   6
   2
 2. نسیم هم اسم مشترک بین دختر و پسر
  و در اصل چون ریشه عربی داره ، پس در اعراب نام پسر هست و دخترانه اش نسیمه است، اما توی ایران بیشتر برای دختر رایج شده

  14
  7
  1. واقعا درسته حرف شما بعضی اسامی وقتی از زبانی دیگر وارد کشور میشند اون ه رو برای تعیین جنسیت اداره ثبت احوال بکار نبرده . مثلا اسم نصرت پسرانه است و دخترانه اش نصرته میشه حداقل خودمون به ادبیات خدمت کنیم .اما اسامی که هم ممکنه بین پسرو دختر مشترک بشن نباید ثبت احوال اجازه میداد .

   8
   7
   1. بعضی اسم ها هم برای پسر خوبه هم دختر مثل ارمیا یا اسم خارجی مث تیلور

    6
    0
  2. این حرف های رکیک چیه دوست عزیز؟ خجالت بکش و احترام خودت را نگه دار
   اگر می گفتی اسم علی اسم دخترانه هست قبول می کردم چون در خارج از کشور اسم Allie نام دخترانه ملوس است.

   3
   0
 3. ای کاش کمی بررسی میشد چه اشکال داره نصرت برا پسران بشه ونصرته برا دختران آترین برا پسران و آترینه برا دخترون. وقتی شما اسمی از زبانی دیگه میارید و اون ه رو به درستی برای جنسیتش بکار نمیبرید ازین اشتباهات پیش میاد که تو ثبت احوال شده. گاه هم شده از اون ه خوب استفاده شده مثلا نعیم برا پسران هست ونعیمه برا دختران. روشن برا پسران و روشنه برا دختران که بهتره و رسمی تره .یا هیوا بشه برا پسران و هوایه برای دختران و طبق وزن یک اسم یا ه یا یک یه بره اخر اون اسامی. یا رها برا پسران بشه و رهایه برای دختران.. همانطور که حاجی برا پسرا بکار میبرند و حاجیه برا خانما تو ادبیات رسمی . مثلا اسم هایی هستند که میتونن برای پسران باشند ولی رو دختران با اضافه شدن ه بکار برن چه اشکال داره مثلا مهیار بشه کامل برای پسران و مهیاره کاملا برای دختران . دوست عزیزی گفته بودند که کاش اسمی بدون جنس رو بچه شون بزارند اخه این چه کاریه فردا هی این بچه ی شما یبار بهش خانم میگن یبار اقا وقتی تو اداره بره یا جایی و خودش رو نبینند و بسته ای به دستشون برسونند. اون ه ویه و امثال این میتونه خیلی به ادبیات کشور ما کمک کنه. خیلی از زبان ها ازینکارا کردند. لازمه رسمی باشه ادبیات و علاقه ای نباشه اسامی و جنسیت مشخص بشه و بدون جنسیت نباشه و با کشورهای دیگه اون اسم مقایسه بشه و جایی پسرانه نباشه و جایی دخترانه که خوب نیست. پس چه خوبه اسامی تک جسنیتی بشن و خارج هم اذیت نشن بچه تون و تازه خارجی ها هم میتونن وقتی جنسیت اسم تو کشوری مشخص بشه رو بچه هاشون بزارن و چرا مثلا روشن تو کشورهای دیگه نشه اسم پسر و روشنه بشه دخترونه اش و حداقل اینجوری اسامی کشورمون هم مهمتر میشن و هم ادبیاتمون وبدون برنامه و میلی و علاقه ای نباشه بلکه حالت رسمی رو حفظ کنه نامگذاری. ما لازمه کار منطقی انجام بدیم و این بهتر هست.

  4
  11
  1. جوک های جدید را از مهران مدیری بشنوید که خودش رو به موش مردگی زده آلکاپون

   5
   0
  2. خب توی معنی مشکل پیش میاد نمیشه به همه ی اسم ها پسوند ه اضافه کرد

   7
   0
  3. بیشتر رها واسه دخترها استفاده میشه. بعدشم اضافه کردن ه به آخر اسم اسم ها خیلی مزخرف میشه. اتفاقا اسم های بدون جنسیتی خیلی هم خوبه مثل متین که هم واسه دختر و هم واسه پسر خییلی قشنگه و اضافه کردن اون ه کلا آوای اسم رو خراب میکنه.

   11
   0
   1. درسته اینجوری کل اسم های مشترک از بین میره. مثلا اکرم میشه اکرمه من دوست ندارم منو اینجوری صدا کنن پس اول. بپرسید بعد قانون چرت بزارید

    4
    0
   2. درسته چرا اسم ها رو خراب میکنید اگه اینجویه اکرم میشه اکرمه و کل زیبایی اسم خراب میشه

    4
    1
  4. چرا چرت و پرت میگی اون زبون عربی هست که باید ت گرد به اخر اسم زن بچسبه عقل داری؟ الان این یه چیز مشخصه حتی دیگه رو قبر ها مرحومه نمی نویسن می نویسن مرحوم
   چرا داری به گذشته پیشرفت میکنی

   0
   0
 4. بقول معروف اگر دو هم اسم بخوان باهم ازدواج کنند تازه متوجه فاجعه اداره ثبت احوال میشید و لازمه به ثبت احوال بگند حالا که وسایل ارتباطی و رسانه ای زیاد شده و سواد بالا رفته و لازمه درست بشه اسامی ساحل برا پسران و ساحله برای دختران بشه . مهمتر اینکه اون کار دست آینده بچه شون میده یعنی اون علاقه یا بی سوادی والدین که منجر به این میشه آینده بچه شون براشون مهم نباشه و اسم ها رو بی جنس انتخاب کنند این دردسرها رو داره .چرا گوش نمیده اداره ثبت احوال که برا ابد رها بشه رهایه که رها برا پسران و رهایه برا دختران بشه و برا ازدواجم مشکل ندارند.پس تا آخر یک قانون باشه و هی ثبت احوال تغییر نده قانونش رو یا آترین برا پسر و آترینه برای دختر بشه وقتی که رعایت نشه ادبیات و اون ه و یه وغیره برای تعیین جنسیت بکار نره این مشکلات پیش میاد. چه اشکال داره یاسر شده یاسره و اشکال نداره این دو با هم ازدواج کنند اما خیلی بد هست مثلا نصرت نشه نصرته که نصرت برا پسرا بشه و نصرته برا دختران و اینجوری ادبیات هم ضایع نمیشه. برای کل تاریخمون لازمه اصلاح بشن اسامی اینجور.

  4
  10
 5. آقا یا خاانوم نکو کمتر شعر بگو عزیزم
  یاسر اسم پسره
  تازه اگر دختری به اسم یاسر هم باشه من باهاش ازدواج می کنم عالیه هم اسم هستیم
  رها هم اسم دختره
  ساحل هم اسم دختره. از ابرغو آمدی؟

  9
  7
  1. یاسر بگرد ببین چند اسم یاسره پیدا میکنید که زنن . درست گفت. اون تعیین جنسیت و املا لازمه. اسم دختر عمه من یاسره هست و اسم پسر پسر دایی ام یاسر هست. خودت شعر نگو رو تپه. نمیشه مثلا نسیم هم برای پسر بشه هم دختر. من یک نسیم پسر دیدم و دو نسیم دختر. شعور اینکه بگن این اشتباهه سخت نیست. از اول باید نسیم برا پسر میشد و نسیمه برا دختر. برا اسم وحید خوب رفتن جلو. دخترونه ش اونم هست و وحیده هست. اما وحید پسرانه است . از رو مذکر مونثش ساختن. بجا کمک به درست شدن اسامی که برا هر دو جنس مذکر و مونث بکار رفتن بدون تغییر املا توهین نکن. اگر اسم همین نسیم نمیشه ازش مونث ساخت وبگن بذار همون دو جنس و یا بی جنس باشه برش دارن بچه مردم سردرگم نشن. خودم میگم دیدم. پس لازمه نذارن ازین بدتر بشه املای اسم ها

   4
   9
   1. به تو چه دوست دارن هر اسمی بخوان میزارن

    3
    0
   2. شر نگو بابا اسم مادر منم نسیم هست الاغ بی سواد

    0
    0
 6. الان بالا گفتن اسم متین برا دختراس یا پسرا .در حالی که تو اداره ثبت به شکل اشتباه و بدون تغیبر املا برا دختر گذاشتن رو دوجنس. آمد و یک متین پسر با یک متین دختر ازدواج کنه. عقل چیز خوبیه. از الان نباید گذاشت اسم ها اینجوری از بین برن و دردسر بشن. متین بشم اسمه پسر و متینه بشه اسم دختر . که نرن جایی بهشون بخندن. اینجوری ایرادی نداده چون درسته و اسم مونث از رو مذکر گرفته شده و لازمه تغییر کنه املاش. اگرم اینجوری نمیکنند که مونث جدا بشه کلا نذارن دیگه اسمی بنام متین ثبت بشه. من تا حالا اسم متین دختر پسر از نزدیک ندیدم اما شده اینور اونور هم دخترش بوده هم پسر که این غلط هست

  2
  5
 7. لازم هست اسامی تعیین جنسیتشون مشخص بشه ازین به بعد و بعد بزارن رو اسم بچه. یک اسم نباید بدون اینکه جنسیتش مشخص شده باشه بزارن رو بچه . درست اینه که یک اسم شد برا مذکر از رو اون اسم بیان دخترونه بسازن. اما همه اسامی اینطور نیستند . فقط بعضی اسم ها که اینجا گفته شده و بی جنسن میشه براشون مونث ساخت. اسم های مذهبی و قدیمی ممکنه فقط برا پسرا باشن و نشه ازشوم مونث ساخت پس دیگه فقط برا پسراس. یا برا خانم ها از قبل اسامی زنونه وجود داشته و دیگه فقط برا خانما باشه. اما اسامی بس جنس یا دو جنس لازمه درست بشن

  1
  6
 8. چند سال قبل یک بازیگر و یک کارگردان بودند آقا بودند و فوت شدن اسمشون نصرت بود. این باعث شد این دو سه سال به اشتباهات اداره ثبت احوال پی ببرند که چرا با همین اسم نصرت خانم هم بدون تغییر املا اسمشون ثبت بشه. لازمه جلو اشتباهات اینجور گرفته بشه

  4
  5
 9. اینجوری نمیشه که هر اسم بشه برا دو جنس
  بهتره که درست بشه این اشتباهات اسامی
  نمیشه که همینجوری اسمی برا دو جنس بشه این غلط هس

  4
  4
 10. با غلام موافقم تا کی اینجوری و بخاطر یک املای غلط که مذکر نشده مونث جماعتی برن اسم بردارن و پاک بشه بعضی اسمها که معنی خوبی دارن موافقم غلام خوب اومدی. یاسر که میگه یاسره نیس برو کمی بگرد پره

  3
  1
 11. لازمه این اسم ها تو ایران برا تا آخر تعیین جنسیت بشن و از رو مذکر مونًث ساخته بشه ومهم اون معنی هس و این که هر جنسیتی اما املاش درست باشه و فرق کنه مثلا اسم مذکر با مونث مثل همین یاسر برا پسرا و یاسره برا دخترا و خوبه جنسیت جدا باشه ازهم

  0
  6
 12. منم با حرف غلام موفقم نمیشه که یک اسم دوجنس بگیره اینجوری خوب نیس هر اسم لازمه فقط یک جنس بگیره

  1
  4
 13. بنظرمنم غلام راست میگه منم میگم یاسر بدون که اسم یاسره یک نفر بودش خانم بودن کم سن . درسته چون یاسر اسم پسره و یاسره اسم دختر کجاش ایراد داره. همین نصرت رو اگر هم پسرانه اش میشد نصرت و دخترانه اش نصرته و یا این نسیم پسرانه بود و دخترانه اش میشد نسیمه منم اگر با یک جنس مخالف آشنا میشدم و اسمش با معنی من یکی بود ولی جنسیت اسمش فرق میکرد مثلا نسیمه دختر بود ونسیم پسر و اون ه رو یا هرچی میگرفت به آخرش راحت بودم برا ازدواج و اسم نسیم پسرانه است و نسیمه دخترانه میشد این ختم ماجرای اسامی اشتباهی و اصلاح میشدن اما هیشکی چرا به فکرش خطور نکرده . اما دو نسیم دو نصرت دو متین دو آترین چطور ازدواج کنند بنظرم اون حرکت خوبی که لازمه انجام بشه خوبه که اسامی تعیین جنسیت بشن و اصلاح بشه و قرارنیست که تغییر اسم رقم بخوره املا درست میشه قبلنا اون مسئول ثبت نام سواد زیاد نداشتن الان این والدین هستند باب میلی میخوان که بده و لازمه نشه

  0
  2
 14. حرفشون بسیار خوبه که اسامی تعیین جنسیت بشن و یک اسم نشه برا دو جنسیت .یک اسم ویک جنس. هر اسم برا یک جنسیت درستره واصلا بشن

  1
  3
 15. اسم ها جدای معنیشون اون اسم باید رو یک جنس بشینه چون قاطی میشن

  1
  2
 16. اسم اشرف هم از اسم های مشترک بین دختر و پسر هست. هم چنین اسم اکرم
  اعراب این اسم رو روی پسر می گذارند. در جام جهانی دیدم اسم یک فوتبالیست عرب اکرم بود اسم اشرف حکیمی هم که حتما شنیدید. اسم پسره اما در ایران اسم دختر هستند. پس اسم مشترک هستند.

  0
  0
  1. سویل اسم دخترانه است. بررسی کامل این اسم زیبا را با جستجو در قسمت “ذره بین بالای صفحه” ببینید.

   0
   0
 17. اضافه کردن ه به اخر اسم ها خیلی چرته چون زیبایی اسم خراب میشه مثلا. اکرم میشه اکرمه. چرا فکر میکنید چون نعیم. میشه نعیمه پس میشه به اخر همه اسم ها ه اضافه کرد

  1
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.