اسم ماکان

معنی اسم ماکان

ماکان

معنی، ریشه و فراوانی تعداد اسم ماکان در ثبت احوال ایران

Makan's name
معنی ماکان Makan’s name

همانطور که در قسمت اسم پسر با م  و همچنین اینستاگرام نام فارسی گفتیم، اسم ماکان اسم پسرانه با ریشه فارسی و دیلمی است. در ادامه توضیحات تکمیلی درباره نام ماکان را ببینید.

همه چیز درباره اسم ماکان

معنی ماکان

اسم ماکان یعنی چه؟ Makan name meaning

اسم ماکان در منابع شجاعت معنی شده است.

برخی ماکان را به عربی هم معنی کرده اند که با توجه به معنی آن اصلا به نظر نمی آید نامی عربی باشد و برای نامگذاری استفاده شود. اینگونه که ماکان را معادل “ما کان” عربی معنی کرده اند “آنچه بوده است”! چه کسی اسم بچه خود را “آنچه بوده است” می گذارد؟! لذا به عقیده تیم نام‌فارسی نام ماکان، به هیچ عنوان عربی نیست. عبارت “ما کان” در زبان عربی با فتحه روی نون به معنی آنچه بوده است معنی می شود، اما دلیل آن نیست این عبارت اسم باشد! یا ماکان اسمی عربی باشد. برای اطلاعات بیشتر قسمت شناخت درست اسم ها را ببینید.

ریشه اسم ماکان

ریشه نام ماکان فارسی و  دیلمی (به نوعی صورت قدیمی زبان های مازنی و گیلکی) است. ماکان نام پسر کاکی از حکام مازندران (سران دیالمه) در قرن چهارم بوده است که در آغاز نزد ابوالحسین ناصر در گرگان به سر می برد و از سران با نفوذ او بود و مدتی از جانب وی بر “تمیشه” حکومت می کرد.

تمیشه یا طمیسه یکی از شهرهای باستانی و تاریخی مهم در خطه طبرستان بوده که امروزه خرابه‌های تاریخی بجا مانده از آن در نزدیکی روستای سرکلاته خراب‌شهر از توابع شهرستان کردکوی واقع است.

ماکان
معنی اسم ماکان

اسم ماکان در ثبت احوال ایران

ماکان از اسم های پسرانه زیبای مورد تایید سازمان ثبت احوال برای نامگذاری فرزند است.

فراوانی و تعداد اسم ماکان در ثبت احوال ایران

تعداد اسم ماکان در ایران ۳۸۷۳ نفر بر اساس آمار ثبت احوال کشور است. البته این رقم از سال ۱۳۹۶ به روز نشده است. اما ماکان از نام های با فراوانی کم در ایران هست. با شهرت موقت یک گروه موسیقی در ایران با این نام، این اسم برای جمعیتی از عام مردم بیش از قبل شناخته شد. ماکان به اصطلاح عام یک اسم جدید پسر به حساب می آید.

معنی اسم ماکان در ثبت احوال ایران

معنای ماکان: (عربی): در قدیم آنچه بوده است؛ اَعلام نام پسر کاکی از سران دیالمه [قرن ۳و ۴ هجری] که در آغاز نزد ابوالحسین ناصر در گرگان بسر می‌برد و از سران با نفوذ او بود و مدتی از جانب وی بر «تمیشه» حکومت می‌کرد.

اسم ماکان در لغت نامه دهخدا

ماکان در کتاب لغت نامه دهخدا به عنوان شخصیت های تاریخی معرفی (اسم خاص) و هم چنین عبارت عربی مرکب شده است:

 1. (اِخ) نام یکی از حکام بوده که پدر او کاکی نام داشته است. (برهان) (از ناظم الاطباء). نام یکی از حکام مازندران بوده، پدرش کاکی نام داشته و کاکی به معنی کاکو است و کاکو خالو را گویند و وی به شجاعت معروف بوده است.
 2. (اِخ) نام ولایتی هم هست که بیشتر سلاح مردم آنجا زوبین است که نیزهٔ کوتاه باشد. (برهان). نام ولایتی است که سلاح مردم آنجا زوبین است و …
 3. (ع اِ مرکب) آنچه بوده. آنچه شده. مقابل مایکون. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). گذشته. – ماکان و مایکون؛ آنچه بود و آنچه خواهد بود: خدا عالم بماکان و مایکون است. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا).

اسم ماکان به انگلیسی

طراحی اسم ماکان عکس ماکان

نوشتن اسم ماكان (عکسنوشته و اسمنوشته نام ماکان به انگلیسی) برای پروفایل با فونت زیبا.

Makan
اسم ماکان به انگلیسی

اسامی مشابه و هماهنگ با نام ماکان

اسم پسر شبیه ماکان که به نام ماكان بیاد

ماهان، کیان، ارسلان، اشکان، کامران، کیبد، رایان، کایان، کامیار، سامان، نریمان، آریان، شایان و قسمت اسم پسر ایرانی با م را ببینید.

اسم دختر که به ماکان بیاد

مینا، مونا، ملکا، مهناز، خزان، دایان، مارال (اسم ترکیکاملیا، کتایون، مانیا، کیانا، نازنین، لیانا، آنا، نینا، هانا و قسمت اسم دختر با م را ببینید.

عکس ماکان

ماکان بانمک که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

Makan
ماکان Makan

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتان را از #نام_فارسی انتخاب کردید تصویر عزیز دل را برای ما ارسال کنید تا در پست مربوط به آن اسم روی وبسایت نام فارسی قرار بدیم.

معنی ماکان
معنی اسم ماکان

نظرسنجی اسم ماکان

اسم ماکان قشنگه؟

نظر شما درباره اسم ماكان چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۴۳
 2. لغت نامه دهخدا: ماکان.
 3. ویکیپدیا: شهر تمیشه.
 4. ثبت احوال ایران.

🔅 نام‌فارسی: مرجع تخصصی نام‌ها | از سال ۱۳۸۸ 🔅

4.4/5 - (19 امتیاز)

117 نظر برای “معنی اسم ماکان”

 1. اسم پسر من هم ماکان هست و دخترم ماهک اسمی اصیل ایرانی ما ایرانی هستیم از خاک این سرزمینیم باید اسمی برای بچه هامون انتخاب کنیم از ریشه و اصالت این خاک باشه تاریخچه خودمون رو فراموش نکنیم.

  4
  0
   1. پسر برادرم عزیز دلم ماکان بود بمیرم تو هست ماهی فوت شد حیف آون همه زیبایی اسمش زیبا بود خدا ماکان های شماره حفظ کنه مراقب بچه خاتون باشین بچه هیچ بیماری نداشتن فقط تب داشت و تشنج کرد و گفتن مننژیت و درآمد نهایت خونریزی داخلی کرد و رفت دل ما پر از درده ماکان عزیز عمه

    0
    0
 2. دخترم اسم بچه خودشو ماکان انتخاب کرده ممنونم از انتخاب قشنگت دخترم خاطره جون

  0
  0
  1. من اسم پسرم ماکان است او الان کشتی گیر شده است و کشتی‌گیران خوبی شده است در استانی چند ماده که می خواهد شرکت کند برای دعا کنیم که در انتخابی قبول شود تا برود استان اسم ماکان بهترین اسم به نظر من می آید

   0
   0
 3. اسم پسرکوچیکم ماکان وپسر بزرگم مانی هست خییییییلییییی اسماشونو دوس دارم واز انتخابم راضیم

  0
  0
 4. ماکان اسم ایرانی نیست.در اصل ریشه اندونزییایی داره.به معنی پلنگ و ببر.واسه همینم پورشه نام یکی از ماشیناش ماکانه .یعننی ببر.که البته بخاطره همین ببر بودن صفت شجاع رو تو ایران بهش دادن

  1
  0
 5. با سلام
  اسم ماکان واقعا اسم زیبا و خاصی است…متاسفانه مردم ما فقط یاد گرفتند توی ذوق پدر و مادر بزنن..این رو نمیدونن که این پدر و مادر هستند که باید اسم بچه به دلشون بشینه..در آخر همه ما حق انتخاب داریم ..لطفا انتخاب خودتون براتون مهم باشه

  0
  0
  1. اسمم علی وپسربزرگم مهدی واسم پسرکوچکم ماکان گفت:

   سلام اسم پسر من هم ماکان هست همسرم و خودم تهرانی هستم خیلی خیلی خوشحالم اسم پسرم ماکان

   0
   0
 6. دیدگاه من این هست که نباید به هیچ قومی توهین کرد اسم ماکان هم ایرانی هست مشخصه که عربی نیست

  0
  0
 7. ماکان به معنی شجاعت هست و نام اصیل مازندرانی گیلکی و افتخار میکنم که نام فرزندم ماکان هست، به نظرم یه جورایی نام بر میگرده به اصالت آدم و ایرانی بودنش

  0
  0
 8. سلام اسم پسر منم ماکان هست خیلی راضی و خوشحالم از انتخابم بنظر من اسم باید با معنی وخاص باشد

  0
  0
 9. آنچه بود (خداوند همیشه بوده) معنی عربیش و معنی فارسی شجاع

  0
  0
  1. بعد از ۱۷ سال داریم از بهزیستی بچه می گیریم اسمش ماکان انتخاب کردم به لطف خدا و کرمش امیدوارم نیک نام باشد.

   0
   0
 10. ممنون از سایت شما که انقدر اسم ماکان رو دقیق معنی کرده یه کلمه ممکنه معانی مختلف بده اما مهم اینه که در اون فرهنگ که به عنوان اسم استفاده میشه چه معنی ای میده.

  0
  0
 11. من و خانمم اسم دوقلو های پسرمون رو ماکان و نیکان انتخاب کردیم
  خیلی خوشحالیم و راضی از نام ایرانی

  0
  0
 12. سپاس از اطلاعات کامل اسم ها. لذت بردم از بررسی اسم ماکان و سایر نام ایرانی

  0
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.