ماکان

معنی اسم ماکان

معنی نام ماکان

معنی و ریشه دقیق اسم ماکان

Makan's name
معنی ماکان Makan’s name

همانطور که در قسمت اسم پسر با م  و همچنین اینستاگرام نام فارسی گفتیم، اسم ماکان اسم پسرانه با ریشه فارسی و دیلمی است.

توضیحات تکمیلی درباره نام ماکان:

معنی ماکان

اسم ماکان یعنی چه؟

اسم ماکان شجاعت معنی شده است.

برخی ماکان را به عربی هم معنی کرده اند که با توجه به معنی آن اصلا به نظر نمی آید نامی عربی باشد و برای نامگذاری استفاده شود. ماکان را معادل “ما کان” عربی معنی کرده اند “آنچه بوده است”! چه کسی اسم بچه خود را “انچه بوده است” می گذارد؟! لذا به عقیده تیم نام‌فارسی نام ماکان، به هیچ هنوان عربی نیست. عبارت “ما کان” در زبان عربی با فتحه روی نون به معنی آنچه بوده است می باشد، اما دلیل نمی شود این عبارت اسم باشد! یا اسم ماکان، عربی باشد. برای اطلاعات بیشتر قسمت شناخت درست اسم ها را ببینید.

ریشه اسم ماکان

ریشه نام ماکان فارسی و  دیلمی (به نوعی صورت قدیمی زبان های مازنی و گیلکی) است. ماکان نام پسر کاکی از حکام مازندران (سران دیالمه) در قرن چهارم بوده است که در آغاز نزد ابوالحسین ناصر در گرگان به سر می برد و از سران با نفوذ او بود و مدتی از جانب وی بر “تمیشه” حکومت می کرد.

معنی ماکان
معنی اسم ماکان

اسم های مشابه و هماهنگ با نام ماکان

اسم های پسرانه

اسم ماهان، کیان، ارسلان، کامران، رایان، سامان، نریمان، آریان، شایان و اسم پسر ایرانی با م را ببینید.

اسم های دخترانه

اسم مینا، مونا، مهناز، خزان، دایان، مارال (اسم ترکی)، کتایون، مانیا، کیانا، نازنین، لیانا، آنا، نینا، هانا و اسم دختر با م را ببینید.

عکس ماکان

ماکان بانمک که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

Makan
ماکان Makan

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتون رو از #نام_فارسی انتخاب کردید تصویرش رو برامون ارسال کنید تا در پست مربوط به اون اسم روی وبسایت نام فارسی قرار بدیم.

🔅نام‌فارسی: مرجع نام‌ها🔅

4.2/5 - (11 امتیاز)

76 نظر برای “معنی اسم ماکان”

 1. ماکان.ماکان بند.ماکان لی(ماکانعلی غلط است.کسی که اهل ماکان است.مثل تبریزلی).وهر کلمه ایی کان(خان.و.معدن)داشته باشد تورکی است.مثل بوکان.هیرکان.گیرده کان.ارده کان.توکان(دکان).سرکان.هاکان.تورکان.تارکان.کانسر(کان=معدن+سر=سار=سارماشیق)کانسر=معدن سارماشیق(سرطان=ساراتان=محل افزایش سارماشیق)

  1. ماکان اسم گیلکی است ماکان از سران دیلمان در منطقه اشکور گیلان بود.
   نه عربیست نه فارسی نه ترکی

 2. درود همونطور که یکی از دوستان بلوچ گفته بنده هم گمان میبرم ماکان ما=ماه باشد ک=کلان ، بزرگ و ان (جمع ) به مجازا معنی (ماهی همچون بزرگان ) چون دهخدا برابر عربی براش در نظر گرفته بنظر برخی معنی میده برا یه سریم نه! میتونیم واژه نزدیک بهش رو( نیاکان )در نظر بگیریم و ریشه یابی کنیم و همینطور که نام نیاسان یعنی سان( مانند)،نیا(جد) در کل مانند اجداد
  با توجه به لغت نامه دهخدا
  دهخدا، علی اکبر، لغتنامهٔ دهخدا، تهران.
  منظور از جد یا نیا، پدربزرگ به معنای «پدرِ پدر» (جد پدری) یا «پدرِ مادر» (جد مادری) است. همچنین برای معنی جد یا نیا، مفهوم «پدرِ پدر چندانکه بالا رود» نیز منظور شده است.
  از واژه های دیگری که با «جد» یا «نیا» هم معنی باشند می توان به «پدربزرگ»، «بابابزرگ»، «پدرکلان»، «پدرمهین» یا «نیاک» برابر کوتاه شده(نیا کلان یا بزرگ)اشاره کرد. شکل جمع جد، اجداد و شکل جمع نیا، نیاکان است.
  که معنی سادش میشه اجداد بزرگ

 3. درود نام پسر من هم ماکان هست و نام زیبا از نظر بنده اصیلی است و کاملا ایرانی قشنگترین نام ها مربوط به ایرانی باستان هست و متاسفانه ما جایی زندگی می‌کنیم که دوست دارم بهمون اجبار کنن که ما اصالت ایرانی رو فراموش کنیم و عرب باشیم و هر اسم ایرانی رو جدیدن یه عربی هم بهش میچسبونن من ۷ سال پیش که اسم پسرم انتخاب کردم فقط یه معنی داشت شجاعت و نام پسرکاکی یکی از فرمانروایان ایرانی بود و چه مسخره که الان بهش میگن عربی اینا گاون فک میکنن همه مثل خودشون گاون

 4. معنی اسم ماکان چیه؟؟
  کسی میدونه معنی اسم مایکان چیه؟؟اگه میدونید لطفاً بگید

 5. من هم نزدیک ۷سال قبل اسم ماکان رو برای پسرم انتخاب کردم که معنی شجاعت میده و از اسامی یکی از فرزندان حکام منطقه ای در شمال ایرانه

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.