اسم ماکان

معنی اسم ماکان

ماکان

معنی، ریشه و فراوانی تعداد اسم ماکان در ثبت احوال ایران

Makan's name
معنی ماکان Makan’s name

همانطور که در قسمت اسم پسر با م  و همچنین اینستاگرام نام فارسی گفتیم، اسم ماکان اسم پسرانه با ریشه فارسی و دیلمی است. در ادامه توضیحات تکمیلی درباره نام ماکان را ببینید.

همه چیز درباره اسم ماکان

معنی ماکان

اسم ماکان یعنی چه؟ Makan name meaning

اسم ماکان در منابع شجاعت معنی شده است.

برخی ماکان را به عربی هم معنی کرده اند که با توجه به معنی آن اصلا به نظر نمی آید نامی عربی باشد و برای نامگذاری استفاده شود. اینگونه که ماکان را معادل “ما کان” عربی معنی کرده اند “آنچه بوده است”! چه کسی اسم بچه خود را “آنچه بوده است” می گذارد؟! لذا به عقیده تیم نام‌فارسی نام ماکان، به هیچ عنوان عربی نیست. عبارت “ما کان” در زبان عربی با فتحه روی نون به معنی آنچه بوده است معنی می شود، اما دلیل آن نیست این عبارت اسم باشد! یا ماکان اسمی عربی باشد. برای اطلاعات بیشتر قسمت شناخت درست اسم ها را ببینید.

ریشه اسم ماکان

ریشه نام ماکان فارسی و  دیلمی (به نوعی صورت قدیمی زبان های مازنی و گیلکی) است. ماکان نام پسر کاکی از حکام مازندران (سران دیالمه) در قرن چهارم بوده است که در آغاز نزد ابوالحسین ناصر در گرگان به سر می برد و از سران با نفوذ او بود و مدتی از جانب وی بر “تمیشه” حکومت می کرد.

تمیشه یا طمیسه یکی از شهرهای باستانی و تاریخی مهم در خطه طبرستان بوده که امروزه خرابه‌های تاریخی بجا مانده از آن در نزدیکی روستای سرکلاته خراب‌شهر از توابع شهرستان کردکوی واقع است.

ماکان
معنی اسم ماکان

اسم ماکان در ثبت احوال ایران

ماکان از اسم های پسرانه زیبای مورد تایید سازمان ثبت احوال برای نامگذاری فرزند است.

فراوانی و تعداد اسم ماکان در ثبت احوال ایران

تعداد اسم ماکان در ایران ۳۸۷۳ نفر بر اساس آمار ثبت احوال کشور است. البته این رقم از سال ۱۳۹۶ به روز نشده است. اما ماکان از نام های با فراوانی کم در ایران هست. با شهرت موقت یک گروه موسیقی در ایران با این نام، این اسم برای جمعیتی از عام مردم بیش از قبل شناخته شد. ماکان به اصطلاح عام یک اسم جدید پسر به حساب می آید.

معنی اسم ماکان در ثبت احوال ایران

معنای ماکان: (عربی): در قدیم آنچه بوده است؛ اَعلام نام پسر کاکی از سران دیالمه [قرن ۳و ۴ هجری] که در آغاز نزد ابوالحسین ناصر در گرگان بسر می‌برد و از سران با نفوذ او بود و مدتی از جانب وی بر «تمیشه» حکومت می‌کرد.

اسم ماکان در لغت نامه دهخدا

ماکان در کتاب لغت نامه دهخدا به عنوان شخصیت های تاریخی معرفی (اسم خاص) و هم چنین عبارت عربی مرکب شده است:

 1. (اِخ) نام یکی از حکام بوده که پدر او کاکی نام داشته است. (برهان) (از ناظم الاطباء). نام یکی از حکام مازندران بوده، پدرش کاکی نام داشته و کاکی به معنی کاکو است و کاکو خالو را گویند و وی به شجاعت معروف بوده است.
 2. (اِخ) نام ولایتی هم هست که بیشتر سلاح مردم آنجا زوبین است که نیزهٔ کوتاه باشد. (برهان). نام ولایتی است که سلاح مردم آنجا زوبین است و …
 3. (ع اِ مرکب) آنچه بوده. آنچه شده. مقابل مایکون. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). گذشته. – ماکان و مایکون؛ آنچه بود و آنچه خواهد بود: خدا عالم بماکان و مایکون است. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا).

اسم ماکان به انگلیسی

طراحی اسم ماکان عکس ماکان

نوشتن اسم ماكان (عکسنوشته و اسمنوشته نام ماکان به انگلیسی) برای پروفایل با فونت زیبا.

Makan
اسم ماکان به انگلیسی

اسامی مشابه و هماهنگ با نام ماکان

اسم پسر شبیه ماکان که به نام ماكان بیاد

ماهان، کیان، ارسلان، اشکان، کامران، کیبد، رایان، کایان، کامیار، سامان، نریمان، آریان، شایان و قسمت اسم پسر ایرانی با م را ببینید.

اسم دختر که به ماکان بیاد

مینا، مونا، ملکا، مهناز، خزان، دایان، مارال (اسم ترکیکاملیا، کتایون، مانیا، کیانا، نازنین، لیانا، آنا، نینا، هانا و قسمت اسم دختر با م را ببینید.

عکس ماکان

ماکان بانمک که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

Makan
ماکان Makan

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتان را از #نام_فارسی انتخاب کردید تصویر عزیز دل را برای ما ارسال کنید تا در پست مربوط به آن اسم روی وبسایت نام فارسی قرار بدیم.

معنی ماکان
معنی اسم ماکان

نظرسنجی اسم ماکان

اسم ماکان قشنگه؟

نظر شما درباره اسم ماكان چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۴۳
 2. لغت نامه دهخدا: ماکان.
 3. ویکیپدیا: شهر تمیشه.
 4. ثبت احوال ایران.

🔅 نام‌فارسی: مرجع تخصصی نام‌ها | از سال ۱۳۸۸ 🔅

4.4/5 - (17 امتیاز)

99 نظر برای “معنی اسم ماکان”

 1. ماکان.ماکان بند.ماکان لی(ماکانعلی غلط است.کسی که اهل ماکان است.مثل تبریزلی).وهر کلمه ایی کان(خان.و.معدن)داشته باشد تورکی است.مثل بوکان.هیرکان.گیرده کان.ارده کان.توکان(دکان).سرکان.هاکان.تورکان.تارکان.کانسر(کان=معدن+سر=سار=سارماشیق)کانسر=معدن سارماشیق(سرطان=ساراتان=محل افزایش سارماشیق)

  1. ماکان اسم گیلکی است ماکان از سران دیلمان در منطقه اشکور گیلان بود.
   نه عربیست نه فارسی نه ترکی

 2. درود همونطور که یکی از دوستان بلوچ گفته بنده هم گمان میبرم ماکان ما=ماه باشد ک=کلان ، بزرگ و ان (جمع ) به مجازا معنی (ماهی همچون بزرگان ) چون دهخدا برابر عربی براش در نظر گرفته بنظر برخی معنی میده برا یه سریم نه! میتونیم واژه نزدیک بهش رو( نیاکان )در نظر بگیریم و ریشه یابی کنیم و همینطور که نام نیاسان یعنی سان( مانند)،نیا(جد) در کل مانند اجداد
  با توجه به لغت نامه دهخدا
  دهخدا، علی اکبر، لغتنامهٔ دهخدا، تهران.
  منظور از جد یا نیا، پدربزرگ به معنای «پدرِ پدر» (جد پدری) یا «پدرِ مادر» (جد مادری) است. همچنین برای معنی جد یا نیا، مفهوم «پدرِ پدر چندانکه بالا رود» نیز منظور شده است.
  از واژه های دیگری که با «جد» یا «نیا» هم معنی باشند می توان به «پدربزرگ»، «بابابزرگ»، «پدرکلان»، «پدرمهین» یا «نیاک» برابر کوتاه شده(نیا کلان یا بزرگ)اشاره کرد. شکل جمع جد، اجداد و شکل جمع نیا، نیاکان است.
  که معنی سادش میشه اجداد بزرگ

 3. درود نام پسر من هم ماکان هست و نام زیبا از نظر بنده اصیلی است و کاملا ایرانی قشنگترین نام ها مربوط به ایرانی باستان هست و متاسفانه ما جایی زندگی می‌کنیم که دوست دارم بهمون اجبار کنن که ما اصالت ایرانی رو فراموش کنیم و عرب باشیم و هر اسم ایرانی رو جدیدن یه عربی هم بهش میچسبونن من ۷ سال پیش که اسم پسرم انتخاب کردم فقط یه معنی داشت شجاعت و نام پسرکاکی یکی از فرمانروایان ایرانی بود و چه مسخره که الان بهش میگن عربی اینا گاون فک میکنن همه مثل خودشون گاون

  1. گاو خودتی که فقد بلدی توهین کنی نمی خواستم بگم ولی مجبورم کردی همون بزرگانت گاو بودن که با دخترانشون و خواهراشون ازدواج کردن هر اسمی دوست داری بزار چرا توهین میکنی

  2. حالا هر اسمی بزاری هرچی بشی در اصل بردیه عربا بودی اصل اجدادت بردیه عربا بودن ههههههه تمام شود رفت

   1. عربهابرده ایرانیها بودن چرخ گردون چرخید یه مدت نوبت به اوناافتاد حتمان جدمادرخودت بابرادرش خوابیده که آنقدر از اجدادت بدت میاد ماکه اینطورنبودیم احمق یه سنگ نگاره برهنه از اجدادمن نمی‌بینی ولی اجدادعربها همه همجنس باز بودن

  3. منم میخام اسم پسرمو ماکان بزارم و عربم درست نیس اینجور حرف میزنید

 4. معنی اسم ماکان چیه؟؟
  کسی میدونه معنی اسم مایکان چیه؟؟اگه میدونید لطفاً بگید

 5. من هم نزدیک ۷سال قبل اسم ماکان رو برای پسرم انتخاب کردم که معنی شجاعت میده و از اسامی یکی از فرزندان حکام منطقه ای در شمال ایرانه

 6. ماکان بنی عامری ( پدرم از بزرگان قوم عرب عامری است گفت:

  ماکان بن کاکی یکی از سربازان سلحشور قبل از قرن چهارم تقریبا همزمان با مرداویج با سپاه خلفی بنی امیه میجنگیده در کتابی که بنده خواندم وجلد کاهی داشت وقدمت بیش از ۱۰۰ سال داشت ( از صید ماهی تا پادشاهی ) اسم ماکان برده شده در ضمن اسم دیگر کمالملک نقاش در کتاب چشمهایش نیز میباشد .بنده اسم خودم ماکان است هر بار در کنار دوستان کرد اسمم را میبردم انها فکر میکردند من کرد هستم اما مهنی دقیق ان در کردی معلوم نیست وفقط کوهی در کردستان عراق به نام ماکان است اسم ماکان ریشه در مادها باید داشته باشد ودر گیلگی هم خیلی از اهالی شمال کشور اسم پسرشان را ماکان میگذارند مس باید به همان سرباز معروف پسر کاکی بسنده کنیم .این اطم به هیچ عنوان ریشه عربی ندارد واگر به عربی معنی شود به معنای هیچ معنی میود من در اینجا از مادرم خیلی متشکرم که اسم ماکان را بر روی من گذاشت .

 7. اسم پسر من هم ماکان هست و دخترم ماهک اسمی اصیل ایرانی ما ایرانی هستیم از خاک این سرزمینیم باید اسمی برای بچه هامون انتخاب کنیم از ریشه و اصالت این خاک باشه تاریخچه خودمون رو فراموش نکنیم.

 8. دخترم اسم بچه خودشو ماکان انتخاب کرده ممنونم از انتخاب قشنگت دخترم خاطره جون

 9. اسم پسرکوچیکم ماکان وپسر بزرگم مانی هست خییییییلییییی اسماشونو دوس دارم واز انتخابم راضیم

 10. ماکان اسم ایرانی نیست.در اصل ریشه اندونزییایی داره.به معنی پلنگ و ببر.واسه همینم پورشه نام یکی از ماشیناش ماکانه .یعننی ببر.که البته بخاطره همین ببر بودن صفت شجاع رو تو ایران بهش دادن

 11. با سلام
  اسم ماکان واقعا اسم زیبا و خاصی است…متاسفانه مردم ما فقط یاد گرفتند توی ذوق پدر و مادر بزنن..این رو نمیدونن که این پدر و مادر هستند که باید اسم بچه به دلشون بشینه..در آخر همه ما حق انتخاب داریم ..لطفا انتخاب خودتون براتون مهم باشه

 12. دیدگاه من این هست که نباید به هیچ قومی توهین کرد اسم ماکان هم ایرانی هست مشخصه که عربی نیست

 13. ماکان به معنی شجاعت هست و نام اصیل مازندرانی گیلکی و افتخار میکنم که نام فرزندم ماکان هست، به نظرم یه جورایی نام بر میگرده به اصالت آدم و ایرانی بودنش

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.