ماکان

معنی اسم ماکان

معنی نام ماکان

معنی و ریشه دقیق اسم ماکان

Makan's name
معنی ماکان Makan’s name

همانطور که در قسمت اسم پسر با م  و همچنین اینستاگرام نام فارسی گفتیم، اسم ماکان اسم پسرانه با ریشه فارسی و دیلمی است.

توضیحات تکمیلی درباره نام ماکان:

معنی ماکان

اسم ماکان یعنی چه؟

اسم ماکان شجاعت معنی شده است.

برخی ماکان را به عربی هم معنی کرده اند که با توجه به معنی آن اصلا به نظر نمی آید نامی عربی باشد و برای نامگذاری استفاده شود. ماکان را معادل “ما کان” عربی معنی کرده اند “آنچه بوده است”! چه کسی اسم بچه خود را “انچه بوده است” می گذارد؟! لذا به عقیده تیم نام‌فارسی نام ماکان، به هیچ هنوان عربی نیست. عبارت “ما کان” در زبان عربی با فتحه روی نون به معنی آنچه بوده است می باشد، اما دلیل نمی شود این عبارت اسم باشد! یا اسم ماکان، عربی باشد. برای اطلاعات بیشتر قسمت شناخت درست اسم ها را ببینید.

ریشه اسم ماکان

ریشه نام ماکان فارسی و  دیلمی (به نوعی صورت قدیمی زبان های مازنی و گیلکی) است. ماکان نام پسر کاکی از حکام مازندران (سران دیالمه) در قرن چهارم بوده است که در آغاز نزد ابوالحسین ناصر در گرگان به سر می برد و از سران با نفوذ او بود و مدتی از جانب وی بر “تمیشه” حکومت می کرد.

معنی ماکان
معنی اسم ماکان

اسم های مشابه و هماهنگ با نام ماکان

اسم های پسرانه

اسم ماهان، کیان، ارسلان، کامران، رایان، سامان، نریمان، آریان، شایان و اسم پسر ایرانی با م را ببینید.

اسم های دخترانه

اسم مینا، مونا، مهناز، خزان، دایان، مارال (اسم ترکی)، کتایون، مانیا، کیانا، نازنین، لیانا، آنا، نینا، هانا و اسم دختر با م را ببینید.

عکس ماکان

ماکان بانمک که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

Makan
ماکان Makan

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتون رو از #نام_فارسی انتخاب کردید تصویرش رو برامون ارسال کنید تا در پست مربوط به اون اسم روی وبسایت نام فارسی قرار بدیم.

🔅نام‌فارسی: مرجع نام‌ها🔅

67 نظر برای “معنی اسم ماکان”

 1. منم اسم پسرم رو ماهان گذاشتم الان ۴ سالشه از همون اول گفتم اگه خدا یه پسر دیگه بهم داد اسمشو میزارم ماکانبه نظرم اسم فارسیه نه عربی و خیلی به ماهان میاد
  منم از اسم عربی متنفرم

  1. اسم من ماکان فامیلیم هم دیلم علی ابادی هستم استان گلستان

 2. سلام میشه معنی اسم یوهان رو بگین خعععلی دنبالشم ولی پیدا نمیکنم در ضمن یوهان اسم بین المللی هستش

  1. سلام دوستان، از استاد ادبیاتمون در دانشگاه تهران پرسیدم درباره ی اسم ماکان، ایشون گفتند که به هیچ عنوان این اسم ایرانی و فارسی نیست وقتی گفتم منابع شما چیه بهم گفت سالهاست درباره اشخاص و نام های باستانی تحقیق میکنم و تاکنون نام هیچ پهلوان، پادشاه، شاعر، شخصیت ایرانی ، ماکان نبوده!!
   اینکه میگویند نام پسر فلان حاکم ماکان بوده ، سندی ضعیف دارد!!! امروزه همه میدانم نام ماکان از روی گروه ماکان بند بلند شده وگرنه تا ۵ سال پیش ماکانی وجود نداشت!!! خودتان را فریب ندهید!! ابن همه نام زیبای ایرانی

  2. عجب جوکی گفتی شما کوچولو! احتمالا واژه “بند” هم رو هم این دو دلقک تازه به دوران رسیده اختراع کرده اند چون شما مطالعه و آشنایی قبلی نداشتی.

  3. آقای حمید با احترام به نظر شما که میگین تا پنج سال پیش اثری از اسم ماکان نبوده ولی این اسم یکی از شخصیتهای اصلی کتاب چشمهایش اثر بزرگ علوی هست

  4. یارو اسکوله بابا… احتمالا ۱۰ ۱۱ سالش بیشتر نیست. مال کدوم جهنم دره ایه که اولین بار اسم ماکان رو از این مطربا یاد گرفته.
   دوست قدیمی من ۳۳ سالشه اسمش ماکان.

  5. دوستتون راجب اسمش چه اطلاعاتی داره؟
   اصالتا شمالیه دوستتون؟

  6. Ye zare sathe savadeto bebar bala englisi type kon searche vagheie kon bebin rishe in esme parsie na khareji bi savad

  7. با عرض معدرت اسم پسر من ماکان و قبل از گروه سیرک ماکان بند بدنیا اومده ۷سالشه و گروه ماکان ۴سال بوجود اومده این اسم کوردی و به معنی خدای صخره ها و کوههاست.

  8. این اراجیف چیه که بهم میبافی ماکان اسم اصیل ایرانیه

  9. یوهان.ووهان.ایسفهان.کوچ ایسفهان.بهبهان.فراهان.سوهان.برهان.جهان.کیهان.ناگهان.اورهان…..و.هر کلمه ایی هان(خان.آتیلا هون(تازیانه ی خدا بر روی زمین)داشته باشد تورکی است.مثل .کایاهان.سرهان.آیهان.ایلهان.

 3. ماکان اسم خوبیه؛ اما اگه گذاشتین نذارین بچه تون بیاد قزوین چون این اسم یکم محرکه برا قزوینیا:))))

 4. چند تا نکته
  اول اینکه ماکان اسم قشنگیه من هم معنی سایت خیلی خوشم اومد هم نظر اون دوستمون هم که گفتن تو گویش بلوچی به معنی ماهکان و مانند ماه هم گفته میشه.
  نکته دوم تعصبات دوستان و توهین به عرب و … که انگار تا ابد ادامه داره. ما به گذشتمون مینازیم. منم خوشحالم که ایرانی ام اما به جای تعصب به فکر امروزمون باشیم که خیلی قابل افتخار نیست متاسفانه
  ترجمه ای که از بتول یکی از دوستان گفته بود جالب نیست. البته خیلی اسامی چرندی تو عربی هست اما بتول به معنی پاک و پاکدامنه نه کسی که از مردها متنفره. و حالا کم هم نیست تو ایران مورد بوده اسم بچه شو گذاشته هوی یا کبریت یا مارمولک یا ناناز یا از این مزخرفا. چه ربطی به نژاد داره حماقت یه عده اخه؟
  اگه میگیم عرب ها فلان خوبه که خودمون مثه اعراب دوره جاهلیت متعصب نباشیم.

  1. ماکان بند این اسم و از کجاش درآورد اونوخت
   ضمنا من دوستم ۳۰ سالشه و اسمش ماکانه
   خواهشا شکمی مردم و بخیالت ارشاد نکن

 5. ماکان یعنی عشق
  اسم شیر پسرای منم نیکان و ماکان عشق های بابا .

 6. سلام اسم منم ماکان و افتخار میکنم اونیم که میگه قزوینی فلانه بیاد کیر گیل مردو بوخوره

 7. نطق زیبایی بود .
  اون کبریت ومارمولکو ،خوب اومدی خخ
  ولی نوفهمن خوو :-)

 8. اسم پسر خواهرم ماهان ودومیش که تازه به دنیا اومده رو گذاشتن ماکان.خیلی قشنگه وبه هم میان.اسمهارو میگم

  1. دو ماه دیگه پسرم ب دنیا میاد اسم میخایم اسمشو ماکان بزاریم

  1. ماکانیا عشقت خودمم ماکانیم ایدی فن پیجت چیه من ایدی فن پیجم rohamir__elena83 هست

  2. اسم ماکان خیلی زیباست. من قصد کردم اسم پسرمو ماکان بذارم

 9. اسم پسر منم ماکانِ،عاشق اسمش هستم
  اگه یه روزی دختر دار بشم اسمشو میزارم ماهک

 10. اسم داداشم ماکان بخاطر اینکه اسم من با داداشم بخونه اسم منو گذاشتن پیکان قشنگ ماکان و پیکان به هم میاد رند هم هست

 11. سلام دوستان میشه معنی دقیق اسم ماکان رو بگید من چند روز دیگه پسرم بدنیا میاد میخاستم بزارم ماکان ولی چند جا خوندم ریشه عربی داره دوست دارم اسم پسرم ایرانی باشه

 12. خلاصهٔ داستانویرایش

  استاد ماکان نقاش بزرگ که یک مبارز سیاسی علیه دیکتاتوری رضا شاه است در تبعید درمی‌گذرد. یکی از آثار باقی‌مانده از او، پرده‌ای است به‌نام «چشمهایش»، چشم‌های زنی که گویا رازی را در خود پنهان کرده‌است. راوی داستان که ناظم مدرسه و مسئول نمایشگاه آثار استاد ماکان است، سخت کنجکاو است راز این چشم‌ها را دریابد. بنا بر این سعی می‌کند زن در تصویر را بیابد و از ارتباط او با استاد ماکان بپرسد. پس از سال‌ها ناظم زن مورد نظر را می‌یابد و در خانهٔ او با هم گفتگو می‌کنند. زن به او می‌گوید که او دختری از خاندانی ثروتمند بوده‌است و به خاطر زیبایی‌اش توجه مردان بسیاری را جلب خود می‌کرده اما آن‌ها برای او سرگرمی‌ای بیش نبودند و تنها استاد ماکان بود که توجهی به زیبایی و جاذبه‌اش نداشته‌است. زن برای جلب توجه استاد با تشکیلات مخفی سیاسی زیر نظر استاد همکاری می‌کند اما استاد نه فداکاری او را جدی می‌گیرد و نه احساسات و عشق او را درمی‌یابد. در آخر استاد توسط پلیس دستگیر می‌شود و زن به درخواست ازدواج رئیس شهربانی که از خواستاران قدیمی او بوده‌است به شرط نجات استاد از مرگ پاسخ مثبت می‌دهد. استاد به تبعید می‌رود و هرگز از فداکاری زن آگاه نمی‌شود. در تبعید پردهٔ چشمهایش را می‌کشد، چشم‌هایی که زنی مرموز اما هوس‌باز و خطرناک را نمایان می‌کند. زن می‌داند که استاد هرگز او را نشناخته است و این چشم‌ها از آن او نیست

  1. ممنون از اطلاع رسانی تون . اسم پسرمو گذاشتم ماکان.اینک اسم از شاهزادگان سران دیالمه بوده چطور؟

 13. پسرم ۴۰روزشه اسمشو گذاشتم ماکان .
  شما این اسمو تو این کتاب دیدید؟
  امیدوارم ک همینطور ک شما نوشتید باشه خیالم راحت بشه

 14. منم اسم ماکان و سبحان رو از قران برداشتم بنظرم اسم خیلی خوبی هستش

 15. اقوام دیگر رو به سخره میگیرید اونوقت خودتون رو ایرانی بافرهنگ میدونید و بهش افتخار میکنید!
  خب همین رفتارارو دارید ک از حال و آینده اتون موندید و دم از گذشته اتون میزنید!
  کافیه به دو طرف ساحل و زباله های خلیج نگاه کنید اونوقت میفهمید کی با فرهنگه و کی نیست …
  ایرانی ها از فرهنگ فقط زبون درازشو دارند
  خلاص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *