اسم نیروانا

معنی اسم نیروانا

معنی نام نیروانا

معنی و ریشه دقیق اسم نیروانا

همانطور که در قسمت اسم های دختر با ن در وبسایت نام فارسی و هم چنین اینستاگرام نام فارسی دیده اید، اسم نیروانا یک اسم بین المللی دخترانه است. اسمی خوش آوا که در فارسی و سایر زبان های دنیا (عربی، انگلیسی و ….) معانی زیبایی دارد. در ادامه توضیحات بیشتر درباره اسم نیروانا را خواهید خواند.

اسم نیروانا
نیروانا

معنی نیروانا

اسم نیروانا یعنی چه؟

نام نیروانا همانطور که پیش از این در وب سایت نام فارسی گفته شد آخرین مرحله سلوک است. مرحله ای که در آن جنبه حیوانی وجود محو می شود و انسان به کمال می رسد. معنی اسم نیروانا در لاتین و انگلیسی، که از ریشه هندی (سنسکریت گرفته شده است) محل برکت و سعادت بزرگ معنی شده است و در جای دیگر “سعادت” و “برکت” معنی شده است.

ریشه اسم نیروانا

همانطور که گفته شد نام نیروانا و در واقع واژه نیروانا سنسکریت بوده و نیروانا یک اسم بین المللی محسوب می شود.

نیروانا
معنی اسم نیروانا

درباره نیروانا

نیروانا در بودیسم برای توصیف آنچه عمق آرامش ذهن در نتیجه اکتساب موکشه می نامند بکار می رود. بوداییان عقیده دارند هیچ کس قادر نیست نیروانا را تشریح کند و نمی توان آن را با هیچ شرح و بیانی به کلام درآورد. بودا، “یروانا” را به صورتهای متعددی تعریف کرده است به صورت شادی عظیم، صلح و آرامش، فناناپذیری، بدون شکل و قالب، آنسوی زمین، آنسوی آب، آنسوی آتش، آنسوی هوا، آنسوی خورشید و ماه، پایان ناپذیر و بیکران و همچنین رهایی از درگیری و منی و ریشه کن کردن حرص و طمع، کینه و دشمنی و فریب و تمامی خصوصیات نازیبا، به عبارت دیگر نیروانا پاکی محض و آرامش مطلق است.

تعریف امروزی نیروانا

بُعدی از زندگانی که در آن جا هیچ زمان و مکانی وجود ندارد. منبع ویکی پدیا

بودا

بد نیست بدانیم که واژه بودا به معنی بیدار شده یا به عبارت دیگر، کسی که به روشنی رسیده‌است، می باشد. علاوه بر این بودا، در خیلی از منابع اشاره به بنیانگذار آیین بودا، یعنی گوتاما بودا دارد.

اسم های ایرانی هماهنگ و شبیه با نیروانا

اسم دختر شبیه نیروانا:

اسم نوا، آرام، وانیا، ژینا، ژوان، پرنیا، پرنیان، بهار، تیارا، بارانا، درنا، دینا، نورا و … اسم های دختر با ن را ببینید.

اسم پسر هماهنگ با اسم نیروانا:

اسم آران، نوید، هوراد، بهرام، نیما، آرتان، هرمان، رامین، نریمان، برنا، رادین، آراد، نویان، اردلان و … اسم های پسر با ن را ببینید.

سوالات همراهان نام فارسی درباره نام نیروانا:

اسم نیروانا اسم نیروانا اسم نیروانا به چه معناست اسم نیروانا به چه معنی اسم نیروانا در ثبت احوال اسم نیروانا یعنی چه معنای اسم نیروانا معنی اسم نیروانا و نویان نیروانا اسم دختر یا پسر

28 نظر برای “معنی اسم نیروانا”

 1. بنظرمن این لایق بچه‌های ما ایرانیان است. که اسم های پرمعنی وزیبا برای بچهامون انتخاب کنیم. مثال همین اسم نیروانا

  1. نیروانا یک اسم افغانستانی هستش بزنید اسم دختر افغان

 2. اسم خیلی قشنگیه معنی خیلی زیبایی هم داره…من یاد بهشت می افتم*-^

 3. من عاشق اسم نیروانا هستم واقعا اسم دوست داشتنیه این اسم لایق بهتریناست.

 4. من زمانیکه اسم نیروانا رو شنیدم خوشم اومد بنابراین به دنبال معنیش گشتم و وقتی فهمیدم معنای به این زیبایی داره واقعا عاشقش شدم. به نظر من این اسمِ که به فرد وجهه و شخصیت میبخشه و تاثیر خیلی زیادی رو شخصیت و رفتار آدما داره بنابراین توصیه میکنم حتما در کنار ظاهر اسامی به دنبال معانیش هم باشین. دختر من شهریور به دنیا میاد و منم اسم نیروانا رو براش انتخاب کردم تا ان شاا… همیشه حضور خداوند رو در زندگیش احساس کنه و برای رسیدن به خالق همیشه در تلاش باشه.

  1. سلام اسم دختر نیروانا هست واسم پسر نیروانا که هر دو ریشه کردی داره. اسم دخترم نیروانا هست سالها این اسم توی ذهنم بود و با خودم گفتم اگر بچه دار شدم و دختر بود اسمش رو نیروانا می‌زارم . و خدا بهم لطف کرد و دخترم رو داد و اسمش نیروانا هست و هشت سالشه

  2. اسم پسر نیروان اشتباه تایپی داشتم تو پیام قبلم

 5. نیروانا اسم باند مورد علاقه من بود.هیچ وقت تو فکر ازدواج و بچه دار شدن نبودم،همیشه تو حالت نیروانا بودم.وقتی پیش امد و قاطی مرغا شدم همیشه تو ذهنم بود اسم بچمو بذارم NIRVANA.

 6. منم خیلی این اسم رو دوست داشتم ….حتی وقتی که مجرد بودم .باورتون نمیشه الان ازدواج کردم و قصد بچه دار شدن دارم ، تنها اسمیه که با همسرم هردو عاشقش هستیم

 7. من با معنی نیروانا زمانی که دانشجوی پزشکی بودم آشنا شدم.آنزمان من کتابهای اوشو رو مطالعه میکردم و به تعالیم بودا علاقه مند بودم. الان پانزده سال از اون زمان میگذره، من حالا یک مسیحی هستم ولی اسم دخترم هم نیروانا است.

  1. لطفا ارتباطش با دین انتخابیتون رو می فرمایید؟ چه دلیلی برای بیانش وجود داشت؟

 8. هفتمین و آخرین مرحله تکامل انسان
  و رسیدن ب “نهایت کمال” و “بهشت جاوید”
  و محوشدن در ذات آفریدگار توانا
  “نیروانا” نام دارد.
  نیروانا:نهایت کمال
  دخترمن نیروانا، اکنون نه ساله است

 9. من و همسرم عاشق اسم نیروانا هستیم..با اون معنی زیبا و با اصالتش و نهایت هرچی خوبی و کمال هستش..به امید خدا دخترمم سعی میکنم با اسمش آشنا کنم و خداوند کمکش کنه به نهایت خوبیها برسه..

 10. با سلام خدمت همه عزیزان.
  نام وانا و نیروانا؛ واقعا نامیست ورای نامها که اردیبهشت سال ۱۳۹۷ متوجه آن شدم و با گذر از روستای وانا در جاده هراز، چیزی را دیدم شبیه به یک رویا ولی حقیقی که این نام، توجه مرا جلب کرد و پیگیر معانی و ریشه یابی این واژه بسیار عجیب و استثنایی شدم.

 11. من عاشق اسمم هستم مخصوصا معنیشو خیلی دوست دارم هر جا میرم اسممو میپرسن و با غرور و افتخار معنیشو میگم .

 12. من عاشق اسمم هستم مخصوصا معنیشو خیلی دوست دارم هر جا میرم معنی اسممو میپرسن و با غرور و افتخار معنیشو میگم .

 13. من باردارم همین امشب این اسمو استاد موسیقیم بهم پیشنهاد دادن خیلیییی به دلم نشست مخصوصا معنی که داره اصلا نمیشه توصیفش کرد دلم میخواد همینو انتخاب کنم هنوزم به هیشکی نگفتم همینوووو موخام کاش کسی تو ذوقم نزنه

 14. عاشق این اسمم.خیلی زیباست.منوهکسرم قصدداریم اسم دخترمون رو نیروانا بزاریم به معنی بهشت جاوید

 15. اسمی که به لحاظ معنا در سطح نیروانا باشه پیشنهاد میدین لطفا؟

  1. ائریانا آریانا
   آر یعنی ایرانی
   در نوشتار فارسی درست بهم گفتند که با ئ درست نوشتارش

 16. اسم جالبی نیست. اسم باید هم تلفظش راحت باشه هم آهنگش هم معنیش. فکر کنم اسم ایرانی نباشه. مکتب بودا برای جنوب و شرق آسیاست.

  1. اسمهای عربی هم مرب‌وط به ایران نیست ولی افراد با توجه به معنا اون روانتخاب میکنند
   قرار نیست که بودایی بشیم
   معنی این کلمه مهمه
   زیبا در فارسی با beautiful در انگلیسی و جمیل در عربی یک مفهوم داره چه بسا در فارسی طرف زرتشتی و در عربی طرف میلمان و در انگلیسی طرف مسیحی باشه
   بنظرم اسم جالبیه و نوشتارش در انگلیسی خیلی زیباست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *