اسم نیروانا

معنی اسم نیروانا

نام نیروانا

معنی، ریشه و فراوانی تعداد اسم نیروانا در ثبت احوال ایران

همانطور که در قسمت اسم های دختر با ن در وبسایت نام فارسی و هم چنین اینستاگرام نام فارسی دیده اید، اسم نیروانا یک اسم بین المللی دخترانه است. اسمی خوش آوا که در فارسی و سایر زبان های دنیا (عربی، انگلیسی و …) معانی زیبایی دارد. نیروانا واژه ای است که ریشه در عقاید بوداییان دارد و البته برای خیلی ها در دنیا یادآور بند موسیقی راک دهه ۸۰، ۹۰ Nirvana است. در ادامه توضیحات بیشتر درباره اسم نیروانا را خواهید خواند.

همه چیز درباره اسم نیروانا

معنی نیروانا

اسم نیروانا یعنی چه؟ Nirvana name meaning

نام نیروانا همانطور که پیش از این در وب سایت نام‌فارسی گفته شد آخرین مرحله سلوک است. مرحله ای که در آن جنبه حیوانی وجود محو می شود و انسان به کمال می رسد. معنی اسم نیروانا در لاتین و انگلیسی، که از ریشه هندی (سنسکریت گرفته شده است) محل برکت و سعادت بزرگ معنی شده است و در جای دیگر “سعادت” و “برکت” معنی شده است.

ریشه اسم نیروانا

همانطور که گفته شد نام نیروانا و در واقع واژه نیروانا سنسکریت بوده و نیروانا یک اسم بین المللی محسوب می شود.

نیروانا
معنی اسم نیروانا

درباره نیروانا

نیروانا به چه معناست Nirvana

نیروانا در بودیسم برای توصیف آنچه عمق آرامش ذهن در نتیجه اکتساب موکشه می نامند بکار می رود. بوداییان عقیده دارند هیچ کس قادر نیست نیروانا را تشریح کند و نمی توان آن را با هیچ شرح و بیانی به کلام درآورد. بودا، “نیروانا” را به شکل های متعددی تعریف کرده است. به صورت شادی عظیم، صلح و آرامش، فناناپذیری، بدون شکل و قالب، آن سوی زمین، آن سوی آب، آن سوی آتش، آن سوی هوا، آن سوی خورشید و ماه، پایان ناپذیر و بیکران. همچنین رهایی از درگیری و منی و ریشه کن کردن حرص و طمع، کینه و دشمنی و فریب و تمامی خصوصیات نازیبا، به عبارت دیگر نیروانا پاکی محض و آرامش مطلق است.

تعریف امروزی نیروانا

بُعدی از زندگانی که در آن جا هیچ زمان و مکانی وجود ندارد.

بودا

بد نیست بدانیم که واژه بودا به معنی بیدار شده یا به عبارت دیگر، کسی که به روشنی رسیده است، می باشد. علاوه بر این بودا، در خیلی از منابع اشاره به بنیانگذار آیین بودا، یعنی گوتاما بودا دارد.

اسم نیروانا در ثبت احوال ایران

نیروانا از اسامی مورد تایید ثبت احوال کشور، برای فرزند دختر، بر اساس استعلام تیم نام‌فارسی است.

فراوانی اسم نیروانا در ثبت احوال

تعداد اسم نیروانا در ثبت احوال ایران ۲۰۷۴ است. که نشانه فراوانی خیلی کم این اسم دخترانه زیبا هست. البته این رقم از سال ۱۳۹۶ تا به امروز به روز نشده است. اما بر اساس تعاملات ما در این چند سال، فراوانی اسم نيروانا رشد چندانی نداشته است.

معنی اسم نیروانا در ثبت احوال

نیروانا: (سنسکریت) آخرین مرحله سلوک در نزد «بودا» که مرحله‌ی محو شدن جنبه‌ی حیوانی وجود و رسیدن به کمال است.

اسم نیروانا در لغت نامه دهخدا

نیروانا در کتاب لغتنامه دهخدا نیامده است و معنی نشده.

اسم های ایرانی هماهنگ و شبیه با نیروانا

اسم دختر شبیه نیروانا:

نام های نوا، آرام، وانیا، ژینا، ژوان، پرنیا، پرنیان، بهار، تیارا، بارانا، درنا، دینا، نورا و قسمت اسم دختر با ن را ببینید.

اسم پسر هم وزن و هماهنگ با اسم نیروانا:

اسم آران، نوید، هویار، بهرام، نیما، آرتان، هرمان، رامین، نریمان، برنا، رادین، آراد، نویان، اردلان و قسمت اسم پسر با ن را ببینید.

اسم نیروانا
نیروانا

نظرسنجی اسم نیروانا

اسم نیروانا قشنگه؟

نظر شما درباره اسم نیروانا چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۴۹
 2. ویکیپدیا نیروانا.
 3. بند موسیقی Nirvana.
4.4/5 - (18 امتیاز)

55 نظر برای “معنی اسم نیروانا”

 1. عاشق این اسم هستم و جز این اسم اسم مورد بابم را پیدا نکردم واقعازیباست و اهنگش دقیقا مثل اسم دیانا میباشد اسم شیک و خاصی است و روی فرزندم این اسم را خواهم گذاشت

  1. سلام بهترین اسم برای نامگذاری فرزندان ایرانی است،، واقعا آهنگ دلنشین دارد و بسیار شیک میباشد بنده خیلی دنبال اسم برای دخترم بودم ولی وقتی به معنی گسترده این اسم رسیدم عاشقش شدم،،،برکت و سعادت،، الهه شور و شوق زندگی،، بهشت جاویدان،، آرامش مطلق،، خورشید و ماه و آسمان،،،… بسیار اسم شیک و قشنگی است،، عاشق این اسم هستم،، اسم دختر بنده نیروانا منصوری،،، ۱۴ فرودین ۱۴۰۰متولد شده است،، چون اسم در شخصیت فرد تاثیر دارد،،،،،.

  2. درود بر شما
   ۷ آذر ۱۴۰۰ خدا یه فرشته نصیبمون کرد. اسمش رو نیروانا گذاشتیم
   امیدوارم شماهم به آرزوتون برسید

 2. نیروانا اسم خیلی با کلاس و قشنگیه ، اسم نیروانا خاص هست و آدم‌هایی که این اسم روی بچه هاشون میزارن ، خاص هستن

  1. من الان اسم خودم نیروانا هست که خیلی خیلی اسمم رو دوست دارم

  2. به نظرم اسم زهرا بسیار زیباتر و عمیق تر است و فراوانی ان نشانه زیبایی بی حد و اندازه و عمق این نام است.

 3. نیروانا بسیار اسم زیباییه، هم از نظر آوایی زیباست، هم از نظر معنایی زیباست و هم اسم یک گروه راک بی نظیر با آهنگ های تکرار نشدنی هست. خوش به حال هر دختری در سراسر دنیا که اسمش نیرواناست و آفرین به پدر و مادری که این اسم رو روی فرزندشون میذارن.

  1. این اسم ها مظاهر بی دینی و عامل فلاکت و بدبختی در سرزمین اسلامی هستند. گرانی های بی پایان و خشک سالی و ریزگردها از نشانه های این معصیت ها هست.

 4. با سلام .اسم دختر منم نیروانا هستش عاشق این اسمم‌.

 5. از نطر من اسم نیروانا واقعا خاصه و اسم اصیل ایرانی هست و منم اسم دخترم رو گذاشتم نیروانا و خیلی تلفظش قشنگ و زیبا هست.

 6. بسیار اسم شیک هست، اسم دختر برادرم هست سه سالشه فوق‌العاده باهوش و زبل

 7. سلام من خودم اسمم نیروانا هستش
  یکی از معنی های این اسم

  معنی دیگر این اسم ::اوج شناخت خدا. هستش

 8. نام من نیروانا است، این نام را حضرت صلاح الدین نادر پیر طریقت اویسی برای من انتخاب کردن و تاکید کردند به حرمت معنای نیروانا در زندگی چون نیروانا عمل کنم و از خوی حیوانی و هرچه مخالف کرامت انسانی است دوری کنم.

  1. از اسمش خوشم میومد اما وقتی دلقک های جیره خور دشمن مردم که به مردم گفتند “گوساله” اسم بچشون رو گذاشتن نیروانا. به نظرم مسخره ترین اسم هست برای دختر

  2. ایشون چه کسی هستن ؟ میشه درموردشون توضیح بدید چه حالب بوده انتخاب اسمتون

 9. زیبا ترین اسمی ک شنیدم نیروانا ک برای دخترم انتخاب کردم از شنیدنش لذت میبرم

 10. دقیقا با توجه به اسم نیروانا انشاله زندگیهاتون با آرامش مطلق سپری شود

 11. زیبا ترین نام قشنگ ترین کلمه برای محبوب ترین آفریده خدا یعنی دختر نیروانا میباشد.

 12. اسم بسیار زیبایی است و علاوه بر معانی که ذکر شد ،در دین مانی یا مانویت نام بهشت را نیروانا می‌خواندند که فقط خوبی و پاکی در آن جریان دارد،به امید نیروانا شدن سرزمینمان

  1. دختر منم اسمش نیرواناست.یه معنی دیگرش هم نیروی پروردگار هست. چون بعد از ۱۵ سال خدا بهمون دخترمون را هدیه داد.این نام را به استناد همون معنیش گذاشتیم. همه نیرواناها شاد و سلامت و موفق باشند

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.