اسم کیارا

معنی اسم کیارا

کیارا

معنی، ریشه، فراوانی و تعداد اسم کیارا در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم کیارا

درباره اسم کیارا در قسمت اسم دختر با ک توضیح دادیم. اما در این مطلب مفصل تر در مورد این اسم دخترانه صحبت می کنیم. کیارا یک اسم بین المللی دختر است. اسمی که فراوانی کمی دارد. تلفظ نسبتا راحت و روانی دارد و در مورد معنی نام كيارا اختلاف نظر وجود دارد. در ادامه توضیحات بیشتر درباره نام کیارا را بخوانید.

meaning name Kiara
معنی کیارا

معنی کیارا

اسم کیارا به چه معناست؟ Kiara Name Meaning

کیارا را می توان ترکیب دو واژه “کی” به معنی پادشاه و “آرا” به معنی آراینده دانست. ترکیبی از “کی” که در اسم هایی مثل کیبد، کیارش، کیانوش و هم چنین “آرا” که در اسامی دلارا و مه آرا وجود دارد. پس کیارا را می توان مایه زینت و زیبایی پادشاه دانست.

کیارا در منابع خارجی، درخشان و هم چنین سیه موی معنی شده است. این اسم دخترانه، در برخی منابع فارسی کیارا معادل ویار معنی شده که در توضیحات نوشته شده که گیار معادل ویار است و نه كيارا. علاوه بر این، این معنی اصلا معنی مناسب، دلنشین و درستی برای یک نام نیست. معنی اندوه هم برایش آمده است که باز هم برای یک نام مناسب به نظر نمی رسد. به عقیده ما خیلی بعید است نامی در فرهنگ کهن ایرانی با این معانی برای نامگذاری، آن هم برای اسم دختر استفاده شود.

معنی اسم کیارا
معنی اسم کیارا

تمامی نام های ایرانی اصیل دارای معنی مثبت و زیبا هستند. این نکته را نیز همواره در معنی اسم ها می بایست در نظر گرفت، که به نام ها صرفا به دید یک واژه نباید نگاه کرد. یک نام ممکن است سال ها بعد به عنوان یک اصطلاح لاتین پزشکی یا … مورد استفاده قرار گیرد و نباید هویت آن نام نادیده گرفته شود. برای اطلاعات قسمت شناخت اسم ها را مطالعه نمایید.

كيارا اسم دختر یا پسر؟

واضح است که کیارا نام دخترانه است، اما برخی از دوستان پرسیدند و می پرسند و باید پاسخ می دادیم.

اسم کیارا در ثبت احوال

معنی اسم کیارا در ثبت احوال ایران

کیارا: تاسه، میل و خواهش به خوردن چیزهای بی‌قاعده (ناباب). چنانکه این حالت در زنان آبستن پدید می‌آید. دکتر معین در جلد پنجم برهان (ص۲۳۹) آورده است: بنا بر قاعده‌ تبدیل “و” به “گ” به نظر می‌رسد اصل کلمه “گیار” بوده (= ویار) و “ا” آخر کلمه الف اطلاق است. در آخر شعر و فرهنگ نویسان آن را جزو کلمه گرفته‌اند و در همین کتاب (منظور برهان) این اشتباه نظیر دارد.

کیارا: کی + آرا

اما همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، معنی درست تری که از نام کیارا قابل برداشت هست این است که این اسم را ترکیب “کی” به معنی پادشاه و “آرا” به معنی آراینده بدانیم. یعنی مایه زینت، زیبایی و آراستگی پادشاه. برای این تعبیر منبع موثقی وجود ندارد. اما اشتباه به نظر نمی رسد.

فراوانی اسم کیارا در ثبت احوال ایران

بر اساس آمار ثبت احوال، تعداد اسم کیارا در ایران ۶۳۵ نفر است. البته این رقم از سال ۱۳۹۶ به روز نشده است. اما کیارا از اسم های با فراوانی بسیار کم در ایران است و یک نام نسبتا خاص برای دخترانه محسوب می شود.

ریشه اسم کیارا

کیارا Kiara به صورت Chiara در ایتالیایی به معنی درخشان است. در ایرلندی Ciara به معنی سیه مو است. یعنی دختری با موهای سیاه. اسم کیارا در زبان کره ای به معنی اولین تابش خورشید است. چه معنی زیبایی. وبسایت نیم بری نیز همین معانی را برای این نام زیبا آورده است.

معنی اسم کیارا در لغت نامه دهخدا

کیارا در کتاب لغتنامه دهخدا به صورت زیر معنی شده است:

کیارا = [ کَ ] (اِ) اندوه و ملالت. (فرهنگ رشیدی) (برهان) (ناظم الاطباء). اندوه و ملال. (آنندراج). || تیرگی روی باشد به سبب گلو فشردن و خفه کردن، یا چیزی بسیار خوردن، و آن را به عربی کلفت گویند. (برهان) (آنندراج). || تاسه. (صحاح الفرس).

به معنی تاسه هم آمده است، و آن میل و خواهش به هم رسانیدن به خوردنی باشد و این حال بیشتر زنان آبستن را به هم رسد. (برهان) (آنندراج). تاسه و میل و خواهش به خوردن چیزهای بی قاعده چنانکه در زنان آبستن پدید آید. (ناظم الاطباء). بنابه قاعدهٔ تبدیل «و» به «گ» به نظر می رسد اصل کلمه «گیار» بوده و «ا» آخر کلمه الف اطلاق است در آخر شعر، فرهنگ نویسان آن را جزو کلمه گرفته اند و در همین کتاب این اشتباه نظیر دارد. منبع: دهخدا: کیارا.

اسامی مشابه کیارا

اسم دختر که به کیارا بیاد

نام های دخترانه کیانا، رکسانا، کیمیا، دلارا و دیارا از جمله اسم های دخترانه متناسب با کیارا هستند. قسمت اسم های دخترانه با ک را نیز ببینید.

اسم پسر که به کیارا بیاد

نام های پسرانه شبیه كيارا: کیان، کیاراد، آراد، پوریا، کیهان، وریا، آریا و کیاوش از جمله اسم های پسرانه متناسب و مشابه نام کیارا هستند.

عکس کیارا

❤️ کیارا، عزیز دل بانمک که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

Kiara
کیارا Kiara

اسم کیارا به انگلیسی

عکس اسم كيارا Kiara به انگلیسی با فونت زیبا برای پروفایل:

Kiara
اسم کیارا به انگلیسی
Kiara name meaning
Kiara Ciara name

جمع بندی اسم کیارا

کیارا یک اسم خوش آوا با فراوانی کم هست. به همین خاطر از دید خیلی از پارسی زبانان نیز یک اسم دختر جدید به حساب می آید. كيارا معانی بین المللی زیبایی هم دارد و یک اسم زیبا و مناسب برای نامگذاری دختر است. اسمی با آوای زیبا، فراوانی کم و معنی خوب.

نظرسنجی اسم کیارا

اسم کیارا قشنگه؟

نظر شما درباره اسم کیارا چیست؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

4.9/5 - (14 امتیاز)

13 نظر برای “معنی اسم کیارا”

 1. اسم دختر منم کیارا هست خییلی دوستش داشتم این اسم رو ودارم

  4
  0
 2. منم اسم کیارا هست خیلی دوسش دارم
  معنی انگلیسی و … اینا هم داره اسمم
  به هندی ام میشه بهترین هدیه خداوند

  5
  0
   1. معنی ایرانیش هم خیلی قشنگه آراینده بزرگان

    3
    0
 3. اسم ها رو خیلی خوب توضیح میدین خیلی دقیق و کامل. مرسی.
  اسم کیارا هم قشنگه.

  4
  0
 4. اتفاقا آندو خیلی معنی خوبی برای اسم کیارا هست چون من یک دوست دارم اسمش کیارا است و آنقدر رو عصبانی و دعوایی هست که باعث اندوه می شه الیته به بقیه ی کیارا ها بر نخوره ها چون شاید فقط این یکی اینجوری هست

  1
  7
  1. آندو چیه؟ آندریانیک تیموریان رو میگی؟
   در هر صورت اسم کیارا قشنگه به نظرم و ممنون از این سایت بهترین توضیحی بود که ازش خوندم

   2
   0
 5. اسم دختر من کیارا است البته متولد ۱۰/۱۰ ۱۴۰۱ است
  و من خیلی خوشحالم که دختر قشنگی به نام کیارا دارم

  7
  0
  1. هیچ وقت پشیمون نشدین؟!
   منم خیلی اسم کیارا رو دوست دارم و این معانی که در فرهنگ دهخدا و معین هست و اینجا نوشتن هیچ ارتباط لغوی نداره
   ولی از اینکه در آینده دخترم اعتراض کنه به معنی اسمش و تو اجتماع واسش چالش درست بشه نگرانم

   1
   0
 6. از نظر من اسم کیارا میخوره پسر باشه چون خود دو سال پیش اسم پسر با که تو اینترنت زدم و کیارا آورد از نظر من واقعا هم می خوره اسم پسر باشه

  0
  2
 7. اسم دختر منم کیارا هست
  اولش خیلیا مخالفت کردن ولی خودم دوست داشتم

  3
  0
 8. درود به همه اسم دختر من هم کیارا هست فکر می کنم یه اسم بسیار اصیل و زیبا هستش برای همین کیارا رو انتخاب کردم

  1
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.