اسم شروین

معنی اسم شروین

شروین

معنی ریشه، فراوانی و تعداد اسم شروین در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم شروین

ریشه اسم شروین

همانطور که در قسمت اسم پسر با ش گفتیم اسم شروین یک نام فارسی (پارسی) و هم چنین شمالی (مازندارنی) است. اسم شروین یکی از محبوب ترین اسم های پسرانه بین ایرانیان، فارسی زبانان و مازنی های عزیز است. باید اضافه کنیم که خیلی ها بخصوص شمالی های عزیز دوست داشتنی (ساکنین گیلان و رشت و گرگان) اسم شروين را یک اسم شمالی می دانند که اشتباه هم نیست. این نام اسمی شمالی نیز هست همانند خیلی از اسم ها و واژگان که بین فارسی، گیلکی، مازنی و چه بسا کردی و ترکی و لری مشترک هستند. در ادامه در این مورد بیشتر خواهید خواند.

معنی نام شروین Sherwin (Shervin) name meaning

در بعضی منابع از شروین به عنوان مخفف نام انوشیروان نام برده شده‌ است. اگر چنین تعبیری درست باشد، شروین (انوشیروان یا انوشروان) به معنی “دارای روح جاوید و کسی که روحش جاودان” است، می باشد. همچنین شروین اسم تعدادی از شاهان در تبرستان بوده است و از این جهت نامی با اصالت است. شروین به معنای کسی است که همه او را دوست دارند (معشوق مردمان) و همچنین به معنی همیشه پایدار است. علاوه بر این شروین نام یکی از سرداران معاصر شاپور ذوالاکتاف (شاپور دوم) ساسانی بوده است. شروین در زبان مازنی (مازندارانی) معادل شهریور (ماه ششم سال) هم هست.

شروين
معنی اسم شروین

تلفظ اسم شروین

نکته قابل توجه درباره اسم شروین تلفظ این نام در منابعی چون لغتنامه دهخدا هست که به صورت شَروین یعنی فتحه روی حرف شین آمده است. به نظر می رسد تلفظ کتابی و درست این واژه و اسم به صورت Sharvin است. اما به احتمال خیلی زیاد با نفوذ واژگان عربی مثل “شر” (متضاد خیر)، در زبان ما ایرانیان، تلفظ این اسم خودآگاه یا نا خودآگاه به سمت شِروین رفته است. معیار ما درباره تلفظ صحیح اسم شروين تلفظی هست که عموم جامعه می پذیرند. در صورت تمایل، درباره تلفظ درست نام ها بیشتر بخوانید.

Shervin name meaning
معنی اسم شروین Shervin name meaning

در ادامه: اسم پسر دختر هم وزن شروین و اسم های مشابه شروین، معنی شروین در لغت نامه دهخدا. شروین کیست. اسم شروین به انگلیسی و فراوانی اسم شروین را خواهید خواند.

شروین کیست؟

خیلی از دوستان پرسیدند که شروین چه کسی بوده است. در پاسخ باید بگوییم که شروين از شخصیت های تاریخی ایرانی بوده است. شروین اسم انوشیروان دادگر و هم چنین نام دو تن از پادشاهان سلسله‌ طبرستان (علویان) بوده است. همانطور که گفتیم بنا به تعبیری می توان نام شروین را صورت دیگری از انوشیروان دانست که بر اساس این مورد (یعنی انوشیروان دادگر)، نیز این تعبیر دور از ذهن نیست.

اسم شروین در ثبت احوال ایران

شروين از نام های مورد تایید ثبت احوال برای فرزند پسر است. در دهه های گذشته این اسم به تعداد محدود برای فرزند دختر نیز به ثبت رسیده است. اما در حال حاضر فقط برای پسر در ثبت احوال قابل ثبت است.

معنی اسم شروین در ثبت احوال

۱) نام قلعه‌ شروان. ۲) نام انوشیروان دادگر. ۳) نام دو تن از پادشاهان سلسله‌ طبرستان. ۴) نام باستانی ناحیه‌ سوادکوه در مازندران.

فراوانی اسم شروین

تعداد اسم شروین در ثبت احوال ایران ۱۰۰۵۰ نفر است. این رقم بر اساس آمار ثبت احوال در تاریخ ۱۳۹۶ است که هنوز به روز نشده است. اما شروین از جمله اسم های با فراوانی کم پسرانه است.

اسم شروین در لغت نامه دهخدا

 1. شروین [ شَ رْ ] (اِخ) نام قلعهٔ شروان. (ناظم الاطباء) (دهار) (فرهنگ جهانگیری) (غیاث اللغات). در برهان و فرهنگ شعوری گفته نام قلعهٔ شیروان است بلی تحقیق آن است که نام انوشیروان دادگر بوده.
 2. شروین [ شَ رْ ] (اِخ) جبال شروین در اطراف تبرستان در نزدیکی دیلم و گیلان واقع شده، این کوهها، کوههای صعب الوصول و غیر قابل مرور می باشند و در آنجا کوهی بلندتر و پردرخت تر از این کوهها یافت نشود.
 3. از سرداران معاصر شاپوربن شاپور ذوالاکتاف ساسانی، که مدتی حکومت روم داشت.
 4. نام انوشیروان دادگر بوده و شهر شروان را به نام خود بنا نموده و طایفهٔ سلاطین شروان نیز از اولاد او بوده اند و شروین مخفف انوشیروان است. (انجمن آرا) (آنندراج). اما این وجه تسمیه اساس ندارد.
 5. نام یکی از فرزندزادگان ملک کیوس برادر انوشیروان هم هست. (برهان).
 6. شروین [ شَ رْ ] (اِخ) نام یکی از سپهبدان و حکام تبرستان بوده که آن طایفه را ملک الجبال می گفته اند و بعد از او پسرش شهریار که پدر ملوک باوندیه بوده به پادشاهی مازندران رسید. (انجمن آرا) (آنندراج).
 7.  ابن سرخاب بن مهر مردان بن سهراب بن باوبن شاپوربن کیوس، هفتمین از اسپهبدان طبرستان است. (یادداشت مؤلف).
 8. در تداول مازندرانیان، ماه شهریور. (یادداشت مؤلف).

اسم شروین به انگلیسی

شروین به انگلیسی به صورت Shervin یا Sherwin قابل نگارش است. مسلما در مورد نوشتار واژگان فارسی در انگلیسی نمی توان قطعی نظر داد. در ادامه اسم شروین به انگلیسی به صورت اسم نوشته برای پروفایل قرار دارد:

Shervin
اسم شروین به انگلیسی Shervin

اسم مشابه شروین

در ادامه اسامی شبیه شروين را خواهید دید. در ابتدا اسم های هم وزن شروین و سپس اسم های دخترانه و پسرانه شبیه شروین از نظر حروف و آوا.

اسم دختر هم وزن شروین

نام های آیدین، رادوین، رادین (معنی اسم رادوین را ببینید) و اروین از نام های هم وزن شروین هستند.

اسم دختر هم وزن شروین

اسامی الین، سلین، سروین و شایلین از اسم های هموزن شروين هستند. سلین و شایلین اسم های ترکی دخترانه هستند.

اسم شروین
معنی اسم شروین

اسم های شیک زیبا و جدید پسرانه با حرف ش:

علاوه بر شروین اسم های بسیار زیبایی از حرف شین برای فرزند پسر وجود دارند. اسم های اصیل ایرانی. مثل شاهان، داریوش، شهرام، شهیاد، شهراد، شاهو (اسم کردی پسر). نظر شما چیست؟ آیا اسم شروین را برای فرزند پسر می پسندید؟ از اسم های پسرانه دیگر با حرف شین چه نام هایی را بیشتر دوست دارید؟

نظرسنجی اسم شروین

اسم شروین قشنگه؟

نظر شما درباره اسم شروین چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۱۴۵
 2. لغت نامه دهخدا (نسخه معتبر): شروین.
 3. قلعه شیروان.
4.4/5 - (31 امتیاز)

96 نظر برای “معنی اسم شروین”

 1. شروین بی‌گمان نامی آریایی از گونه ی پهلوی نو می‌باشد که دیرینگی تقریبی هزار و پانصد ساله دارد و نزدیکترین چمار (معنا) برای آن شاهانه و با شکوه است. شهریور هم به معنای شهریاری این مطلب را تأیید می‌کند.
  جاودان ایران سرزمین آریایی
  سوهستی (سواستیکا)☀

  6
  0
 2. کاملا مشخص شده که شروین نام پسرانه هست در تاریخ و اشعار ولی باز اصرار دارن بر روی دخترا هم بزارن

  15
  4
 3. متاسفانه افراد بی سواد که در ثبت احوال با پارتی و بدن سواد اومدن سر کار این اسم رو تاییدیه میزنن برای دختران در صورتی ک اسم پسرانه هست

  14
  5
  1. اسم شروين فکر میکنم تا سال ۸۴ یا ۸۶ مشترک بود و بعد شد اسم پسر شروین و سروین دختر
   اسم دختر یزدگرد سوم هم شروین بوده

   2
   0
 4. سلام من این اسم رو واقعا دوس دارم و اگه این اسم رو روی بچه هامون بزاریم نماد همایت از خواننده مشهورمون هم هست

  7
  0
 5. اسم پسر من شروین وقبل از ازدواج تو دوران نامزدی با همسرم انتخابش کردیم و هنوز هم به نظرم هیچ اسمی برا پسرم غیر از شروین انتخاب نمیکردم

  7
  0
 6. سلام شروین یک نام کاملا پسرانه است. بسیار نام زیبایی است و فقط مخصوص پسران است.

  3
  1
 7. سلام. من دختری هستم که اسمم شروین دخت هست.واقعا اسم بی نظیری هست.خودم عاشقشم الان ولی کوچیک که بودم چون بیشتر پسرا اسمشون شروین بود اذیت میکردن آدما منو واسه اسمم. ولی برای دختر اون هم اسم شروین دخت واقعا قشنگه. واقعا پیشنهاد میکنم اسم بچه های قشنگتون رو شروین بزارین.

  3
  0
 8. باسلام .شاید بعضی از مردوم عادی ندونن بعضی اسم ها پسرانه است یا دخترانه مقصر ثبت احواله باید اونجا مردومو توجیع کنه ک فلان اسم مثلا پسرانه است ک کسی روی دخترش نزاره وبعد اذیت بشه .شروین اسم پسر هستش و اسم پسر منم شروین ده روزه بدنیا امده و یکی دوتا دوستان گفتن اسم دختره ولی مقصر ثبت احوال کشوره باید اسم های ک هم میشه پسر باشن هم دختر رو باید قانونش کنه فقط بشه یا روی دختر گذاشت رو روی پسر .مثلا فردوس یا اشرف یا عشرت .یا نصرت ک بارها دیدم هم اسم پسربوده هم دختر ولی باید درست بشه

  2
  1
 9. اسم شوهرم شروین هست..ولی نمیدونم چرا بعضیا رو دخترمیذارن این اسم رو..مثه برره که میگفتن کیانوش که اسم دختره..خخخ

  0
  0
 10. سلام اسم پسرم شروین است خیلی خوشحالم خدا عمرش بده الان هشت سالشه

  0
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.