Lian name

معنی اسم لیان

لیان

معنی، ریشه، فراوانی و تعداد اسم لیان در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم لیان

همانطور که در قسمت اسم دختر با ل گفتیم اسم لیان یک اسم دختر ایرانی زیبا با ریشه فارسی است که شباهت زیادی به اسم ایرانی – بین المللی لیانا دارد. اسم دختر ۴ حرفی کوتاه و خوش آوا، با فراوانی کم و معنی زیبا.

Lian name meaning
معنی لیان Lian name meaning

در ادامه بررسی کامل اسم لیان را خواهید دید:

ریشه اسم لیان

اسم لیان ریشه فارسی دارد و لذا اسم دختر فارسی به حساب می آید. اما جالب است بدانید که اسم لیان Lian در چین یک نام سنتی است به معنی گل لوتوس (نیلوفر آبی) است که اتفاقا این گل در فرهنگ ایران زمنی نیز جایگاه ویژه ای دارد. علاوه بر این به لحاظ تشابه آن با نام بین المللی لیانا می توان نام لیان را نیز یک اسم بین المللی دانست.

معنی لیان

اسم لیان به چه معنا است؟ Lian name meaning

اسم لیان همانطور که در قسمت اسم های دختر نام فارسی NameFarsi.com و اینستاگرام نام فارسی گفتیم، همانند نام لیانا به معنی درخشنده و در واقع بانوی درخشان و زیباروی است.

تلفظ درست اسم لیان

تلفظ صحیح لیان به صورت Layan یعنی فتحه روی لام است. اما همانطور که در قسمت تلفظ اسم ها گفتیم از دید تیم نام فارسی تلفظ نام ها و به طور کلی واژگان را عموم مردم تعیین می کنند و حتی ممکن است طی دوره ها مختلف تاریخی تغییرش دهند. درباره اسم لیان باید عرض کنیم که تلفظ به صورت Lian یا Lyan صورتی است که عام جامعه به آن بیشتر تمایل دارند و می پسندند. پس به احترام جامعه می توان آن را به عنوان تلفظ معیار قرار داد.

معنی اسم ليان
معنی و ریشه لیان

ليان اسم دختر یا پسر

خیلی از دوستان و همراهان نام فارسی در این چند سال از ما پرسیدند که ليان اسم دختر است یا پسر؟ در پاسخ باید گفت این اسم نامی دخترانه است. این تصور به این دلیل برای برخی دوستان پیش آمده که چون اسم لیانا را برای دختر شنیده اند و بعضی از نام های پسر در ترکیب با الف (پسوند) تبدیل به نام دختر می شوند. پس فرض می کنند لیان اسم پسر است که فرض اشتباهی است. اما طبق دیدگاه یکی از همراهان عزیز نام فارسی، اسم لیان در آلمان به عنوان اسم پسر نامی شناخته شده است.

علاوه بر این لیان نام منطقه ای در نزدیکی بوشهر و هم چنین در برخی منابع لیان نام قدیمی شهر بوشهر و به بیان دیگر نام باستانی بوشهر است. در عربی نیز ليان به عنوان نام دخترانه محبوب است. در حالی که در انگلیسی اسم مشترک بین دختر و پسر است.

اسم لیان در ثبت احوال ایران

ليان در ثبت احوال ایران به عنوان اسم دخترانه مورد تایید است. این تعبیر که “چون لیانا اسم دخترانه است پس لیان نام پسرانه است” تعبیری اشتباه است.

فراوانی لیان در ثبت احوال

تعداد اسم لیان در ثبت احوال ایران ۶۶۷ نفر است. البته این رقم از سال ۱۳۹۶ بروزرسانی نشده است. اما ليان از نام های با فراوانی خیلی کم در ایران است و یک نام دخترانه خاص محسوب می شود.

معنی اسم لیان در ثبت احوال ایران

لیان یعنی:

 1. در قديم درخشان، تابان.
 2. فروغ آینه و تیغ.
 3. فروغ و روشنایی که در پی هم بدرخشند. لَیان با واژه‌ لیان/liyān/ هم نویسه است.
 4. لیان: شهر قدیمی ایلامی، که آثاری از آن در تپه‌ای در ۱۱ کیلومتری جنوب بوشهر به دست آمده به زبان ایلامی است.

اسم لیان در لغت نامه دهخدا

برای واژه لیان در کتاب لغتنامه دهخدا با تلفظ های متفاوت معانی مختلف آمده است که در ادامه می بینید:

لیان:

 1. (ع اِ) جِ لین. (منتهی الارب). {یعنی اسم عربی، جمع لین. لین در عربی یعنی نرم}.
 2. [ لَ ] (ع مص) لَین. لینة. نرم گردیدن. || (اِمص) فراخی و تازگی زندگانی. یقال: هو فی لیان من العیش؛ ای فی خفض و دعة. (منتهی الارب).
 3. [ لِ ] (ع مص) ملاینة. نرمی کردن با هم. نرم شدن. (منتهی الارب) (تاج المصادر)
 4. لیان [ لَ ] (ع مص) لیّ. (زوزنی) (تاج المصادر). مدافعت کردن. (تاج المصادر). مداومت کردن وام.
 5. [ لَ / لِ ] (ص) درخشان و تابان. (برهان). تابش دهنده و درخشان و با فروغ بود. (صحاح الفرس). مُضی ء. روشنایی و فروغی که از پی یکدیگر بدرخشد. (برهان). فروغ آینه بود و تیغ و چیزهای روشن. آتش دمنده و فروزان.
 6. لیان (اِخ) نام خاله یعقوب پیغمبر.

اسم های هماهنگ با نام لیان:

اسم دختر مشابه لیان:

لیانا، لعیا، لونا، لنیا، لیا، الیا، نیل، نیلا، دینا و قسمت اسم دختر ایرانی با ل را ببینید. از نظر معنا نیز، اسم های فروغ، تابان، روشنا، روشنک و رخشان شبیه نام ليان هستند.

اسم پسر مشابه لیان:

برنا، شایان، ایلیا، الیاس، رایان، کیان و قسمت اسم پسر با ل را ببینید.

هم چنین برای دریافت اسم های متناسب با معیارهای مدنظر خود قسمت مشاوره اسم را ببینید.

اسم لیان به انگلیسی

نام لیان به انگلیسی برای پروفایل و عکس نوشته و اسمنوشته اسم لیان Lian.

Lian
اسم لیان به انگلیسی

معنی لیان در عربی

لیان در عربی معنی ندارد.

معنی اسم لیان در قران

لیان در کتاب قرآن نیامده است (در پاسخ به دوستانی که پرسیدند.)

نظرسنجی اسم لیان

اسم لیان قشنگه؟

نظر شما درباره اسم لیان چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۱۲۲
 2. لغت نامه دهخدا: لیان.
 3. ثبت احوال ایران.
4.5/5 - (18 امتیاز)

47 نظر برای “معنی اسم لیان”

 1. اسم لیان همه جای دنیا اسم پسر و لیانا نام دخترانه هست ، لیان بر وزن میلان

  9
  25
  1. سلام من اسم دخترم رو میخوام لیان بذارم چون توو ثبت اسم دخترونسس

   17
   0
  2. دقیقا، اسم لیان Leon پسرونه هست ، و اسم lian که خوندنش لیَن میشه دخترونه اس، ولی تو ایران چون اکثرا نمی تونن درست تلفظ کنن فکر می کنن لیان اسم دختره !!!

   8
   10
   1. سلام اسم پسرانه آن به معنای محافظ است ولی لیان با فتحه لام اسمی دخترانه با ریشه فارسی و همینطور نامی بین المللی به معنای لوتوس یا نیلوفر آبی است که در قدیم در ایران به معنای تابان و درخشان بوده است .

    9
    0
  3. لیان نام دختران و اصیل و بسیار زیبای ایران زمین و مطلق به تمدن بسیار پیشرفته و کهن ایلام باستان در ایران بوده که هم دوره با تمدن سومر باستان نیز بودن، که ایلامیها با شکست سومریها باعث پایان حکومت آنها و انقراض آنها نیز شدن، (کری ریشا) یا (لیان) نام دومین خدای زن مقدس و سومین خدای مهم و بزرگ تمدن ایلام باستان بوده،
   که ایلامیها به مدت چند هزارسال مجسمه ی او را به یاد کارهایش ستایش میکردند و از او به نام خدای مادر تمدن ایلام یاد میکردند، تمدن آنها با قدمت بیش از ۵۰۰۰ هزار سال پیش و یا ۲۷۰۰ سال پیش از آغاز اولین سلطنت هخامنشیان بر شهر بوشهر امروز و اطراف آن حکومت میکردند، که در آن زمان نام شهر (بوشهر) امروز (لیان) بوده که به یاد خدای مادر تمدن ایلام نهاده بودند، ( لیان) نام دیگر خدای مادر تمدن ایلام باستان (کری ریشا ) بوده، همسر یکی از خدایان مرد تمدن ایلام به نام ( نپیری ریشا ) بوده، عزیزان این مطالب در کتیبه های باستانی به جا مانده از تمدن ایلام ذکر شده است، در ارطبات با این موضوع که بعضی از عزیزان میگن خیلی از نامها مطلق به انگلیسی، آلمانی ، … باید خدمت شما عرض کنم که این نامها در ۵۰۰۰ هزار سال پیش وقتی استفاده میشد که هیچ کدام از این کشورها وجود فیزیکی نداشتند که بخواهند نام داشته باشند، معمولا تمامشون حتی یونان امروز که از کهن ترین فرهنگ غرب هستند خیلی در برابر تمدن مناطق ما جدید و نوزاد هستند، آنها خیلی چیزها و همچنین نامها را نیز از ما ربودن و تقلید کردند بعد از تجاوز تازی های مسلمان به خاک و تمدن کهن ایران زمین و سوزاندن کتابها و فرهنگ نامه ها و لغات نامه ها و بسیاری کتابهای دیگر از داستانها ، علوم و تاریخ تمدن ما در پیش از ورود آن وحشیان، این موضوع نیز همچنین باعث سواستفاده غربی ها شد تا به خودشان اجازه دهند و خیلی چیزها و حتی نامها اصیل ایرانی را از ما دزدیده و به نام خودشان ثبت کنند، البته این کاملا قابل تشخیص است چون خیلی از این کشورهای غربی امروز نامها را با کمی تغییر و یا با کاربردی اشتباه، خودشان گواه دزدیشان در گذشته تاریخ هستند، مانند همین نام (لیان) که این را نام را به اشتباه بر روی پسران نهادن ، که این کاملا برای اهل سواد تاریخی خنده دار و مشخص است، که اینها تجاوز و دزدی بزرگ تاریخی توسط دولتهای غربی از ایران کهن بوده، که از هول شان فرصت برای تشخیص سابقه و ریشه نام نکرده بودند، و باعث شده که حتی امروز هم اشتباه استفاده میکنند.‍♂️

   39
   1
   1. منم میخوام اسم دخترم رو لیان بذارم
    اسم پسرمم آریان
    و فامیلیشون پوریان
    آریان و لیان پوریان

    16
    0
  4. ما هم انگلیس زندگی می‌کنیم تو کلاس پسر بزرگم دو نفر به نام لیان هستند و من هم اسم بچه دومم رو که پسره می خوام بزارم لیان

   2
   10
 2. چند سال پیش اسم پسرم رو با توجه به ثبت احوال لیان گذاشتم امروز که سایتها نگاه میکنم شده اسم دخترانه

  2
  6
  1. به نظر من لیانا قشنگ تره تا لیان ولی لیان فکر میکنم اسم دخترانه هست ولی یکی میگه نه پسرونه اون یکی میگه نه دخترونه نفهمیدم والا اما اونجا نوشتع بود لیان دخترانه هست

   7
   2
  2. این رو همه دیگه میدونن، سایتها غیر این سایت نام فارسی خیلی مطالب اشتباه می نویسن درستش هم نمیکنن چون اصلا پشتیبانی ندارن

   0
   1
 3. لیان نام دختره و اونیکه در خارج از ایران روی پسر میزارن لیام است. تعجب می کنم که میگن نام پسرانه است.
  لیان نام اللهه مادر در بوشهر بوده و همچنین به خاطر همین اسم بوشهر در گذشته لیان بوده.

  13
  3
  1. جالبه اسم لیان تومعنی اسم تابان درخشان نام دایی حضرت یعقوب هستش ومنم اسم پسرمو گذاشتم لیان که تاحالا نشنیدم کسی این اسم رو دخترش بزاره اسم تکی که خیلیم دوستش دارم اسم دخترم لینابه معنی آبشار کوچک

   3
   12
  2. دوست عزیز لیان در بیشتر نقاط دنیا اسمی پسرانه هست و دخترانه اش می شود لیانا. حالا در ایران ریشه ی این اسم از کجا آمده من نمی دونم. شاید اینطوری که شما نوشتید درسته.
   در اینجا هم لینک سایتی رو میزارم که اسم پسرانه در ۳ ماه اخیر در آلمان رو منتشر کرده.رتبه ۴۲ لیان هست.
   https://www.babyclub.de/vornamen/vornamencharts/3monate.jungen.html

   3
   6
   1. درود و سپاس از توجه و دیدگاهتون. در ایران این اسم، علاوه بر اینکه در منابع نام دخترانه ایرانی آمده است، معنی آن نیز برای اسم دخترانه مناسب تر است. اما برخی نام ها مثل لیان در ایران یا خیلی کشورها اسم دختر است و در خیلی کشورهای دیگر اسمی پسرانه. این امر درباره خیلی نام ها صادق است مثل کارن. درباره لینکی که ارسال کردید، در توضیحات در لینک ارسالی شما، درباره معنی و ریشه این اسم اطمینان وجود ندارد. اما باز هم ممنون از درج دیدگاه و اطلاع رسانی شما.
    شاد باشید و خوشنام

    4
    0
  1. سلام
   نام خانوادگی من لیان است
   بهزاد لیان
   پدربزرگم در سال ۱۳۱۶ این نام خانوادگی را برای خورش انتخاب کرد
   بغیر از خودمان در تهران ندیده ام کسی این نام خانوادگی را داشته باشد

   10
   0
  2. سلام اسم پسرم کیان اسم دخترم گذاشتم لیان اسم دخترونه است اصلا به پسر نمیخوره

   18
   3
  1. دوستان عزیز من اسم پسرم را ۱۴ ساله پیش لیان گزاشتم و تا الان هم هیچ مشکلی با این اسم پیش نیامده و اصلأ برای ما فرقی نمیکنه…. این اسم به پسره ما اتفاقان خیلی میخوره

   5
   6
 4. ليان اسم مكان هست و دختر و پسر ندارند.. ليان روستايي در بوشهر

  3
  2
 5. اسم دختر من لیان و پسرم رایان هست و به نظرم لفظش هم علاوه بر معنی به دختر بیشتر میاد

  6
  1
  1. با سلام خدمت شما و همه بازدیدکنندگان گرامی
   در مورد إسم دختر یا پسر بودن این اسم زیاد بحث شده.
   به طور کلی با توجه به تفاوت مکان و فرهنگ ها، نمیشود یک اسم رو به یه جنسیت خاص منحصر کرد.
   بطور مثال اسم های عطیه ، عزت ، میعاد و … خیلی از اسم های دیگه هو برای دختر استفاده شده هم برای پسر.
   پس زیاد به این موضوع حساس نباشیم.

   2
   0
 6. خيلى اسم شيك و خاصيه و معنيشم به اسم دختر ميخوره
  اهنگ خوبى داره و به دل ميشينه
  من دختردار بشم حتما اسمشو ليان ميزارم

  10
  0
 7. عزیزان هم لیام و هم لیان هر دو‌ اسم پسرونه هستن. من آلمان زندگی میکنم ولی در کل اروپا و آمریکا هر دو اسامی پسر هستن. Lian, Liam. لیانا ولی اسم دختره. عین کیان و کیانا، الف مونث سازه.

  5
  5
  1. مثال نقض حرف شما اسم دخترانه هلن و هلنا است هر دو اسم دخترانه است
   لیان و لیانا هم همینطور است

   4
   0
 8. سلام
  توی ثبت احوال لیان lian اسم پسر هست ولی لیان layan اسم دختر هست

  4
  3
  1. سلام، میخوام اسم پسرم رو بذارم لیان ثبت احوال قبول نمیکنه میگه اسم دختره ، شما چطوری ثبتش کردید ؟

   0
   0
 9. لیان بیشتر به دختر میخوره تا پسر دختر دار بشم اسمشو لیان میزارم

  6
  2
 10. سلام وقت بخیر تمامی نامهای اصیل ایرانی زیبا هستند خوشحالم که جدیدا این نامها زیاد شدند

  3
  0
 11. اسم پسر من کیان دخترمم گذاشتم لیان تو ثبت احوال اسم دخترانه است اصلا آهنگش تلفظش به پسر نمیخوره معنیش هم دخترونه است لیان یالَیان هردوش دخترونه است

  4
  2
 12. سلام عزیزان اسم دختر من لیان و ۹ سال داره خیلی اسم زیبا و تکه

  5
  0
 13. دخترم متولد سال ۱۴۰۰هست و اسمشو گذاشتم لیان خیییییلی اسم زیبا و دلنشینه مثل خودش

  6
  0
 14. سلام…اسم زیبا و خوش آوای لیان،در اکثر جاهای دنیا پسر هستش…اسم شخصیت معروف رزیدنت اویل۴،لیان هستش،با این تفاوت که Leon نوشته میشه ولی تلفظش یکی هستش و لیان خونده میشه…در مورد اسم لیام هم درسته،پسرونه هستش…اسم یکی از اعضای سابق گروهی وان دایکرشن،لیام پین هستش..

  2
  2
 15. اسم لیان نام پسرانه هست در اروپا به صورت leon نوشته میشه و اصلا برای دختر به کار نمیره.

  4
  5
 16. در ریشه عربی، Layan یا لَیان (جمع لین به معنی نرم و لطیف.) اسم دختر هست و معنی prosperity life, soft, gentle رو می‌ده. ( ملایم، لطیف، زندگی نیک بختی )
  از طرف دیگه، لیان (Liyan)، اسم یه بندر توی ایلام/عیلام هم هست و در اون‌جا بانوی لیان به عنوان الهه‌ی بزرگ یا مادر مقدس ستایش می‌شده.

  ولی (همچنان در ریشه‌ی عربی) Lian یا لیْان اسم پسر هست و اسم دایی حضرت یعقوب بوده. به معنی: honest, soft, lovely willow. ( صادق، لطیف، بید دوست داشتنی. )
  Lian در ریشه فرانسوی هم به معنی بید هست. در ریشه هندی و چینی به معنی پاک، نیلوفر آبی.
  لیان ( Lian ) توی Bible یا کتاب مقدس مسیحیان، معنی «خداوند به نیایش کنندگان/بندگان پاسخ می دهد.» رو داره و اسم پسره.
  و در آخر، Lian در ریشه‌ی فارسی به معنی پسر درخشان و پسر خورشید هست. بر می‌گرده به معنی یونانی‌ش، که از ایزد خورشید ( هلیوس ) گرفته شده و معنی خورشید گرفته.
  Lian تلفظ یکسانی با اسم Leon داره. Leon به معنی «شیر» هست و ریشه‌ی یونانی داره. اسم پسره و اسم کرکتر معروف بازی Resident Evil هم هست.

  د رنتیجه اگه می‌خواید اسمی رو برای خودتون یا بچه‌تون انتخاب کنید، به جای گفتن چرت و پرت‌هایی مثل «آوا و معنی‌ش به پسرا نمی خوره» و «چون لیانا اسم دختره دلیل نمی‌شه که لیان اسم پسر باشه»

  6
  0
 17. منم دخترم بدنیا بیاد اسمشو میزارم لیان
  خیلی هم دوست دارم این اسمو❤

  2
  0
 18. سلام دوستان. من ۴۰ ساله هستم. اصالتا از عراق. اسمم لیان هست. اسمم رو خیییلی دوست دارم. لیان اسم دختر هست. از اینکه این مطالب زیبا رو درمورد اسمم می خونم خوشحالم

  2
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.