اسم ایلیا

معنی اسم ایلیا

نام ایلیا

معنی، ریشه و فراوانی اسم ایلیا در ثبت احوال

همانطور که در قسمت اسم پسر ایرانی با ا در وبسایت NameFarsi و هم چنین اینستاگرام نام فارسی گفتیم، اسم ایلیا اسم پسرانه با ریشه عبری و سُریانی است.

همه چیز درباره اسم ایلیا

معنی ایلیا

اسم ایلیا یعنی چه؟ Ilya name meaning

اسم ایلیا در زبان عبری، عبارت “خداوند خدای من است” و معنی اسم ایلیا خدای خدایان هم ذکر شده است. در تورات از انبیای بنی اسرائیل (حدود ۸۷۵ پیش از میلاد) که در عهد عتیق، عهد جدید و قرآن از او یاد شده است. در قرآن “الیاس” را معادل ایلیا می دانند که از لحاظ معنایی هم خیلی شبیه معنی اسم الیاس است. نام ایلیا در زبان سریانی معادل نام امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب (ع) است. در عبری ایلیا تغییر یافته نام الیاس یکی از چهار پیامبر است.

ریشه اسم ایلیا

همانطور که گفته شده ریشه اسم ایلیا Ilya عبری و سریانی ذکر شده است که هر دو از زبان های قدیمی و باستانی هستند که در مطالب قبلی نام‌فارسی در مورد این زبان ها سخن گفته شده است.

ایلیا
معنی اسم ایلیا

ایلیا اسم دختر یا پسر؟

خیلی از دوستان عزیز، به خصوص در سال های قبلتر برایشان سوال بود که اسم ايليا، دخترانه است یا پسرانه!؟ احتمالا دلیل این ابهام ختم شدم این اسم به حرف الف بوده است. اما ایلیا مطلقا یک اسم پسرانه است.

اسم ایلیا در ثبت احوال ایران

ايليا از نام های پسرانه مورد تایید ثبت احوال کشور است.

معنی اسم ایلیا در ثبت احوال ایران

ایلیا: (عبری) ۱- خداوند خدای من است؛ ۲- (اَعلام) ۱) (در تورات) از انبیای بنی اسرائیل [حدود ۸۷۵ پیش از میلاد] که در عهد عتیق، عهد جدید و قرآن (= الياس) از او یاد شده است؛ ۲) (در سُریانی) نام امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب (ع). + الياس.

فراوانی اسم ایلیا در ثبت احوال ایران

تعداد اسم ایلیا در ثبت احوال ایران ۷۶۹۹۰ نفر است. این عدد از سال ۱۳۹۶ تا به امروز (فروردین ۱۴۰۱) به روز نشده است. اما ایلیا از اسم های پسرانه با فراوانی نسبتا کم در ایران است.

اسم ایلیا در لغت نامه دهخدا

 1. (ص) صدیق اکبر. (از آنندراج) (غیاث اللغات). || (اِخ) نام یکی از فتحهای عمر خطاب، و معنی آن صدیق اکبر است. (برهان).
 2. نام شهریست که ایلیای پیغمبر منسوب به آن شهرست. (برهان).
 3. نام بیت المقدس است. (برهان) (آنندراج) (غیاث). اورشلیم و آن از شهرهای فلسطین است. (مفاتیح). الیا. الیاء. ایلیاء: به دژهوخت گنگ آمد از راه شام که خوانیش بیت المقدس بنام بدان گه که ضحاک بد پادشا همی خواند آن خانه را ایلیا. (اسدی).
 4. نام یکی از پیغمبران بنی اسرائیل است.
 5. لغت سریانی باشد. نام امیرالمؤمنین علیه السلام است. (برهان) (از آنندراج) (از غیاث اللغات). نام امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیه السلام است در تورات. (صحاح الفرس): در این معنی که گفتم بیگناهم به پیغمبر بحق ایلیا هم.
 6. به عبری به معنی خدا خدای. (حاشیهٔ برهان قاطع چ معین). رجوع به الیاس و دائرةالمعارف فارسی شود.
 7. بعضی گویند نام اصلی خضر علیه السلام است. (برهان) (غیاث) (آنندراج). ایلیابن ملکان نام حضرت خضر علیه السلام است. (صحاح الفرس).
 8. نام بیت المقدس است. (صحاح الفرس). ایلیا. الیا. الیاء.

اسم ایلیا به انگلیسی

طرز نوشتن اسم ایلیا به انگلیسی و طراحی اسم ایلیا به انگلیسی

ایلیا در زبان فارسی، در انگلیسی به شکل Elijah نوشته می شود. بعضا ايليا به انگلیسی، در میان برخی از لاتین زبانان کشورهای غرب نیز به صورت Elia و Elias (همان الیاس خودمان) نیز نوشته می شود.

Elijah name
نوشتن اسم ایلیا به انگلیسی Elijah
Iliya name
طرز نوشتن ایلیا به انگلیسی

ایلیا

جمع بندی و نظر مشاور اسم “نام فارسی” درباره اسم ایلیا

ایلیا از نام های پسرانه ای است که در ده سال اخیر بیش از پیش مورد توجه پدرمادرها برای نامگذاری اسم پسر قرار گرفته است. امروزه از نام های محبوب محسوب می شود. این اسم شیک عمده محوبیتش به دلیل خوش آوا بودنش است. از معدود اسم های پسرانه است که به الف ختم می شود. ایلیا به نوعی شباهت زیادی با اسم ارمیا دارد، از نظر آوا و از نظر مذهبی بودن.

ایلیا
معنی نام ایلیا

اسامی مشابه و هماهنگ با نام ایلیا

اسم پسر شبیه ایلیا

اسم های ایلیار و ایلیاد از نام های بسیار مشابه با نام ایلیا هستند که هر دو ریشه ترکی دارند. سایر نام ها: میلاد، آریا، ایمان، آتیلا ، آیدین (اسم ترکی پسر) و قسمت اسم پسر با الف را ببینید.

اسم دختر شبیه ایلیا

لیلا، نیلا، ، لیلی، الینا ، لیا، لعیا، یلدا، آیلار و الناز (اسم ترکیهلیا و قسمت اسم دختر با الف را ببینید.

منبع

 1. لغت نامه دهخدا: ایلیا.
 2. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۲۱
 3. سازمان ثبت احوال ایران.
3.9/5 - (29 امتیاز)

199 نظر برای “معنی اسم ایلیا”

 1. ایلیا نام بسیار زیبایی است هم باکلاس وهم از القاب امامان

 2. نام پسرم اولم به عشق مولی علی علی گذاشتم و نام پسر دومم هم که ساعتی پیش بدنیا اومد به عشق مولی علی ایلیا میذارم باشد که مورد عنایت مولای درویشان علی بن ابیطالب قرار گیرد.آمین یا رب العالمین

 3. من اسم پسرم رو که چند روز دیگه به دنیامیاد مخوام ایلیا بزارم .ولی همسرم میگع باید بزاریمش اراد

 4. اسم پسر من که الان شش ساله هسش ایلیا هست.عاشق اسمشوم

 5. اسم من ایلیا است من ۱۲سالمه و در سال های قبل بعضیا اسم من رو با دختر اشتباهی میگرفتن و تازه فهمیدم ایلیا یک اسم زیبا و قشنگی است و من به اسم خودم و همه ی ایلیا ها افتخار میکنم

  1. افرین اسم پسر من هم ایلیا هست در برخورد اول همه میگن ایلیا اسم دختر نیست میگم نه هلیا اسم دختره چون بیشتر هلیا شنیدن و وقتی میگم ایلیا تعجب میکنن تا معنی شو براشون توضیح میدم که میگم یکی از اسم های قشنگ امام علی ع هست

 6. با سلام ممنون از اطلاعات دقیقتون که در تصمیم گیری برای انتخاب اسم خیلی کمک می کند گل پسر من هدیه خداوند مهربان چند روز اینده به دنیا میاد قصد دارم انشاءالله اسمش رو ایلیا بزارم به عشق حضرت علی علیه السلام . امیدوارم خودش حافظ و نگهدارش باشه .

 7. پسرمن چندروز دیگه بدنیا میاد همسرم میگه ایلیا وقتی نظرات دوستان وخوندم وشنیدم یکی ازالقاب حضرت علی ست تصمیم گرفتم ایلیا بذارم

 8. سلام منم بچم چندروزدیگه انشاالله به دنیامیاواسم پسراولیموگذاشتیم یوسف دومی الیاس وسومی به امیدخداایلیامیزاریم

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.