Sam name meaning

معنی اسم سام

معنی نام سام

اسم سام

اسم سام به چه معنا است؟

اسم سام
معنی سام

همانطور که در قسمت اسم پسر با س گفتیم اسم سام یک نام فارسی اصیل پسرانه است که در شاهنامه فردوسی نام پهلوان ایرانی، پدر زال و پدر بزرگ رستم بوده است. از این رو این اسم از نام های اصیل ایرانی است. نامی که ریشه در ادبیات و فرهنگ ایران باستان دارد. نام سام به دلیل کوتاهی (اسم پسر سه حرفی)، آوای خوش و معانی مناسبی که در فارسی دارد از اسم های محبوب پدر مادر ها برای انتخاب اسم فرزند پسر بوده و هست. اسمی که می توان گفت از دهه هفتاد به بعد بیشتر مورد توجه برای نام گذاری کودکان ایرانی قرار گرفت.

سام Sam
اسم عکس سام معنی اسم سام یعنی

در ادامه توضیحات بیشتر این نام شیک ایرانی پسرانه را بخوانید:

 

ریشه اسم سام

اسم سام در شاهنامه فردوسی آمده است و یک اسم پسر اصیل فارسی به حساب می آید. جالب است بدانید اسم Sam در لاتین (که البته سم تلفظ می شود) هم اسم پسرانه است. خیلی ها به همین دلیل این دو نام را معادل هم می دانند و اسم سام را یک اسم پسر بین المللی به حساب می آورند.

معنی سام

اسم سام همانطور که در قسمت اسم های پسر NameFarsi و اینستاگرام نام فارسی گفتیم، اسم پارسی اصیل برای پسر است. سام به معنی آتش است. علاوه بر این معنی داستان خوشایند نیز برایش آمده است.

اسم Sam در لاتین و امریکایی به معنی پسر خورشید و پسر درخشان است. هم چنین Sam به عقیده بعضی مخفف Samuel است که به معنی اسم خداوند و شنیده خداوند می باشد.

تاریخچه اسم سام

سام پدر بزرگ رستم
شجره نامه رستم

در این قسمت لازم دانستیم کمی بیستر درباره اسم سام و واژه سام صحبت کنیم. چرا که برخی دوستان که بعید میدانم ایرانی باشند سعی در تخریب این اسم ایرانی اصیل دارند. این افراد معتقدند سام به معنی بیماری است و هیچ توجهی به معانی این نام در فرهنگ دیرینه ایران ندارند. واژه سام در عربی معنی بیماری می دهد که البته هیچ بعید نیست به دلیل خصومت دیرینه ای باشد که اعراب به خصوص در گذشته با ایرانیان داشته اند. چرا که سام به معنی آتش بعنوان اسم نزد ایرانیان رایج بوده است. آتش در گذشته در بین ایرانیان باستان (زردشتیان) بسیار مقدس بوده است. معنی سیاه هم در فارسی برای واژه سام آمده. اما بعنوان اسم نزد ایرانیان به معنی آتش بوده است. ما هم ایرانی هستیم مهم این است این نام ریشه در فرهنگ ایران زمین دارد و از شخصیت های بزرگ در کتاب شاهنامه فردوسی است. همانطور که در تصویر فوق می بینید سام نام پدر زال است و به قولی نام پدربزرگ رستم. که شاید از بزرگترین شخصیت های ادبیات ایران زمین و چه بسا ادبیات جهان باشد. NameFarsi.com

معنی سام یعنی
معنی اسم سام

اسم های زیبای ایرانی دیگر شامل واژه سام

چند اسم پسر زیبا که واژه سام را دارند:

سامیار، آرسام، سامراد، برسام و … از نام های زیبای پسرانه ایرانی هستند.

4.4/5 - (25 امتیاز)

128 نظر برای “معنی اسم سام”

 1. همانطور که همه دوستان بنا بر منابع مختلف اظهار نظر کردند به نظر بنده چون ما ایرانی هستیم باید معانی لغات یا اسم های مختلف را با توجه به فرهنگ و اصالت آن در زبان فارسی مد نظر قرا بدیم برای مثال واژه get در انگلیسی و گت در ترکی اذربایجانی معنای متفاوتی دارند و استفاده می‌شوند.

 2. خب ازاونجایی که اسم روی بچه و تاثیر میزاره و مهمه سام معنایه بهتری نداره غیر از اتش و سیاه چون اگر امیرسام هم که بخوایم بزاریم میشه پادشاه اتش و معنایه قشنگی نیس
  سام درخشانی انگار گفته بودهدمعنی اسمش حمایتگر خانواده است نمیدونید در چه زبانی این معنی رو میده؟
  و اینکه نمیشه معنی اسم رو همون پسر درخشان در لاتین در نظر بگیربم اما تلفظ همون سام باشه؟

 3. نامهای ایرانی صرفا همگی دارای معنی نیستنذ و اسامی نشانه هستند و خاص
  در زبان بارسی بیش از۱۵۰هزار واژه وجود دارد و این گنجینه ادبی در دنیا بینظیر میباشد
  ارادتمند: سام پیشرو

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.