Dayana name meaning

معنی اسم دایانا

معنی نام دایانا

معنی و ریشه اسم دایانا و دیانا

در قسمت اسم های دختر با د در وبسایت نام فارسی و هم چنین اینستاگرام نام فارسی دیده اید، اسم دایانا یک اسم فارسی اصیل است که در دیگر زبان ها نیز استفاده می شود و خیلی از غیر ایرانیان این اسم را اسمی یونانی می دانند. نامی تاریخی با معنی بسیار زیبا. به عقیده خیل ها، اسم دیانا شکل دیگر اسم دایانا (با ریشه یونانی) است که در اینباره در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

دایانا هم مثل خیلی از نام های اصیل ایرانی سال هاست در ایران برای نامگذاری فرزند دختر انتخاب نشده و این روزها اسم جدید دختر برای خیلی از پدر و مادر ها به حساب می آید. لازم به ذکر است این اسم معادل نام های آناهیتا (در فارسی) و آرتمیس (یونانی) نیز هست که در قسمت اسم های دخترانه با آ در وب سایت NameFarsi قابل مشاهده هستند.

بررسی کامل و توضیحات تکمیلی درباره اسم دایانا و دیانا را در ادامه بخوانید:

معنی دایانا

اسم دایانا به چه معناست؟

نام دایانا Diana به معنی زیبا و گرانمایه مانند زر سرخ، همچنین نام دیگر آناهیتا الهه آب است. اسم دایانا در یونانی الهه ماه، جنگل ها، حیوانات و زنان به هنگام وضع حمل است. دیانا بر اساس اساطیر یونانی همان آرتمیس (اسم دختر با آ) یا الهه باکره است.

ریشه اسم دایانا

نام دایانا یک اسم دخترانه فارسی و بین المللی است. به این معنا که اسم دايانا در دیگر زبان ها هم ریشه دارد و به همین خاطر یک اسم بین المللی برای دختران به حساب می آید. علاوه بر تمام توضیحات بالا، اگر دایانا را صورت دیگری از اسم دایان (لاتین) و یا دایان (اسم کردی زیبا) + “آ” بدانیم، ریشه کردی نیز به این اسم اضافه می شود که در این مورد باید کردزبان های عزیزمان هم نظر دهند.

دایانا
معنی اسم دایانا

تاریخچه اسم دایانا

همانطور که گفته شد در اسطوره‌های رومی الهه‌ی ماه، جنگل ها، جانوران و زایمان، همتای آرتمیس یونانی است.

تفاوت اسم دیانا و دایانا چیست؟

فرق اسم دیانا و دایانا

همانطور که گفتیم دایانا ریشه فارسی و یونانی دارد. جالب است بدانید که اسم دیانا نیز ریشه فارسی و رومی دارد. می توان گفت در غرب، دیانا صورت رومی نام دایانا هست. دیانا در فارسی با ریشه اوستایی به معنی نیکی رسان است. دایانا در فارسی، زیبا و گرانمایه معنی شده است. در یونانی نامی اسطوره ای است و از الهه های روم باستان.

دیانا در اوستای مقدس زرتشت به معنای پاک و منزه، نیکویی بخش و یا نیکویی دهنده است. واژه دین و دیانت از دائنای اوستایی و دیانای لاتین، از زبان سانسکریت سرچشمه گرفته و به مفهوم وجدان بیدار و نهایت اخلاق انسانی است. در ایران قدیم دیانا را معادل آناهیتا (از زنان ایران باستان) می دانستند و در افسانه های یونانی، با آرتمیس برابر می کردند. گرچه آرتمیس را ایرانیان ایرانی می دانند. دیانا همچنین در فرهنگ لاتین به معنای بهترین آفریده خدا، الهه نیکی و بخشش و بخشنده است.

اسم دیانا و دایانا در ثبت احوال

هر دو اسم دیانا و دایانا از نام های مورد تایید ثبت احوال هستند. هر دو چون ریشه فارسی هم دارند از نام های اصیل ایرانی نیز محسوب می شوند. دایانا را می توان اسمی بین المللی تر دانست. از این جهت که در سال های اخیر خیلی بیشتر از دیانا برای نامگذاری فرزند دختر در خارج از کشور به کار رفته است.

اسامی ایرانی هماهنگ با دایانا و دیانا

اسم دختر شبیه دیانا و دایانا:

نام درنا، دریا، کیانا، مینا، آنا، الینا، النا، مهرانا، دالیا و قسمت اسم دختر با د را ببینید.

اسم پسر
شبیه دیانا و دایانا:

اسم داریوش، سینا، نیما، برنا، دارا و قسمت اسم پسر با د را ببینید.

اسم دایانا به چه معناست
معنی اسم دایانا

به نظرتون اسم دایانا قشنگه؟

نظر شما درباره این نام دخترانه زیبا چیست؟ در قسمت نظرات بنویسید.

اسم دیانا به چه معناست؟ اسم دیانا قشنگه؟ اسم دیانا یعنی چه؟ اسم دیانا به انگلیسی. اسم دیانا کجایی است؟ اسم دیانا به چه معنی است.

106 نظر برای “معنی اسم دایانا”

 1. خییلی قشنگه حتی یه شرکت تفنگ سازی به اسم دایانا وجود داره که خییلی معروفه و ۱۳۰ ساله که کار میکنه

 2. اسم دایان ریشه ترکی داره یعنی ایستادن و بلند شدن . دایانا از همین کلمه ایستادن میاد پس ترکی است

  1. تورک ها اسم بچه شون رو میذارن ایستادن؟ چه عجیبن

  2. بهتر بود بگین ایستادگی و تکیه‌گاه
   اسامی بصورت تحت‌اللفظی معنی نمیشن
   بله اسم با ریشه‌ی ترکی هم محسوب میشه و خیلی قشنگه

 3. اسم من هم دیانا هستش و هم خودم وهم اطرافیانم اسمم رو دوست داریم . من الان ۳۰ ساله هستم و اون زمان که کوچیک تر بودم خیلیییی اسمم کمیاب بود و کمترکسی از اطرافیان و همسایگان ما شنیده بودن بااینکه تهرانیم ولی نشنیده بودن اکثرا و هرکس که اسمم رو می‌شنید اولش با تعجب می‌گفت دیانا ؟ چه اسم قشنگی . ومنم خوشحال میشدم. البته ثبت احوال اون موقع قبول نکرده بود که دیانا رو ثبت کنه وبابام یک اسم مذهبی توشناسنامه ام گذاشت . بابام اسم منو سه سال قبل ازدواجش انتخاب کرده بود واین خیلی برام باارزشه .وبااینکه نشدتو شناسنامه ام بذاره ولی ازاول دیاناصدا کردن وهمه حتی مدرسه و دانشگاهم منو دیانا میشناختن ومیشناسن. خلاصه که من عاشق اسمم هستم .

 4. اسم دختر من هم دایانا هست و پسرم دانیال واین اسم رو پسرم بیشتر به خاطر پرنسس دایانا انتخاب کرد

  1. منم میخام اسم دخترمو دایانا بزارم میترسم زنم قبول نکنه
   خوش باحال دخترتون و خودتون

 5. سلام به همگی اسم من دیانا هست و مخفف اسمم یعنی اناید را خیلی دوست دارم پدر و مادر من این اسم از یک ملکهی‌ یونانی برداشتن و اسم برادرم وهم دانیال

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.