Dayana name meaning

معنی اسم دایانا

نام دایانا و دیانا

معنی، ریشه، فراوانی و تعداد اسم های دایانا و دیانا در ثبت احوال

همه چیز درباره اسم دایانا و دیانا

در قسمت اسم های دختر با د در وبسایت نام‌فارسی و هم چنین اینستاگرام نام فارسی دیده اید، اسم دایانا یک اسم فارسی اصیل است که در دیگر زبان ها نیز استفاده می شود و خیلی از غیر ایرانیان این اسم را اسمی یونانی می دانند. نامی تاریخی با معنی بسیار زیبا. به عقیده خیل ها، اسم دیانا شکل دیگر اسم دایانا (با ریشه یونانی) است که در اینباره در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

اسم دایانا
فونت اسم دایانا

دایانا

دایانا هم مثل خیلی از نام های اصیل ایرانی سال هاست در ایران برای نامگذاری فرزند دختر انتخاب نشده و این روزها اسم جدید دختر برای خیلی از پدر و مادر ها به حساب می آید. باید اضافه کنیم که دايانا معادل نام های آناهیتا (در فارسی) و آرتمیس (یونانی) نیز هست که در قسمت اسم دختر با آ قابل مشاهده هستند.

بررسی کامل و توضیحات تکمیلی درباره اسم دایانا و دیانا را در ادامه بخوانید:

معنی دایانا

اسم دایانا به چه معناست؟ Diana name meaning

نام دایانا Diana به معنی زیبا و گرانمایه مانند زر سرخ، همچنین نام دیگر آناهیتا الهه آب است. اسم دایانا (دیانا) در یونانی الهه ماه، جنگل ها، حیوانات و زنان به هنگام وضع حمل است. دیانا بر اساس اساطیر یونانی همان آرتمیس (اسم دختر با آ) یا الهه باکره است.

ما ایرانیان دایانا را نامی ایرانی با ریشه اوستایی می دانیم و متشکل از دایا + نا. “دایا” در زند و پازند معنی زر سرخ و طلا می دهد و  “نا” پسوند تشابه یا پسوند اسم ساز هست. پس دایانا را معنی می کنیم: مثل زر سرخ و به مجاز زیبا روی.

معنی اسم دایانا در ترکی

اگر از دوستان ترک زبان عزیز، کسی می داند که دایانا در ترکی معنی خاصی (به عنوان اسم) می دهد، در قسمت نظرات بنویسد.

معنی اسم دیانا ویکی پدیا

برخی از دوستان نام‌فارسی پرسیدند که ديانا و دایانا در ویکی پدیا چگونه معنا شده است. ویکی پدیا به طور صددرصدی مرجع موثقی برای خیلی از مطالب نیست اما اگر مطالب آن بر اساس منابع معتبر باشد، قابل اتکا خواهد بود. بر اساس ویکی پدیا معنی اسم دیانا (دایانا) Diana، آسمانی (بهشتی) و الهی (از سوی خدا) است.

ریشه اسم دایانا

اسم دایانا کجایی است؟

نام دایانا یک اسم دخترانه ایرانی و بین المللی است. به این معنا که اسم دايانا در دیگر زبان ها هم ریشه دارد و به همین خاطر یک اسم بین المللی برای دختران به حساب می آید. علاوه بر تمام توضیحات بالا، اگر دایانا را صورت دیگری از اسم دایان (لاتین) و یا دایان (اسم کردی زیبا) + “آ” بدانیم، ریشه کردی نیز به این اسم اضافه می شود که در این مورد باید کردزبان های عزیزمان هم نظر دهند.

دایانا
معنی اسم دایانا

تاریخچه اسم دایانا

همانطور که گفته شد در اسطوره‌های رومی الهه‌ی ماه، جنگل ها، جانوران و زایمان، همتای آرتمیس یونانی است.

تفاوت اسم دیانا و دایانا چیست؟

فرق اسم دیانا و دایانا

همانطور که گفتیم دایانا ریشه فارسی و یونانی دارد. جالب است بدانید که اسم دیانا نیز ریشه فارسی و رومی دارد. می توان گفت در غرب، دیانا صورت رومی نام دایانا هست. دیانا در فارسی با ریشه اوستایی به معنی نیکی رسان است. دایانا در فارسی، زیبا و گرانمایه معنی شده است. در یونانی نامی اسطوره ای است و از الهه های روم باستان.

دیانا در اوستای مقدس زرتشت به معنای پاک و منزه، نیکویی بخش و یا نیکویی دهنده است. واژه دین و دیانت از دائنای اوستایی و دیانای لاتین، از زبان سانسکریت سرچشمه گرفته و به مفهوم وجدان بیدار و نهایت اخلاق انسانی است. در ایران قدیم دیانا را معادل آناهیتا (از زنان ایران باستان) می دانستند و در افسانه های یونانی، با آرتمیس برابر می کردند. گرچه آرتمیس را ایرانیان ایرانی می دانند. دیانا همچنین در فرهنگ لاتین به معنای بهترین آفریده خدا، الهه نیکی و بخشش و بخشنده است.

اسم دیانا و دایانا در ثبت احوال ایران

هر دو اسم دیانا و دایانا از نام های مورد تایید ثبت احوال هستند. هر دو چون ریشه فارسی (بهتر است بگوییم اوستایی) هم دارند از نام های اصیل ایرانی نیز محسوب می شوند. دایانا را می توان اسمی بین المللی تر دانست. از این جهت که در سال های اخیر خیلی بیشتر از دیانا برای نامگذاری فرزند دختر در خارج از کشور به کار رفته است.

معنی اسم دیانا و دایانا در ثبت احوال ایران

 • دیانا: (اوستایی) نیکی رسان، نیکویی بخش؛ (در اسطوره‌های رومی) الهه‌ی ماه، جنگلها، جانوران و زایمان، همتای آرتمیس یونانی.
 • دایانا: دایا (زر سرخ و طلا) + پسوند اسم سازِ (نا) ۱- به معنی مثل زر سرخ؛ ۲- (به مجاز) زیبا روی.

فراوانی اسم دیانا و دایانا در ثبت احوال

 • تعداد اسم دیانا در ثبت احوال: ۳۱۸۷۳ نفر.
 • تعداد اسم دایانا در ثبت احوال: ۲۱۹۰ نفر.

فراوانی نام دایانا به مراتب کمتر از نام دیانا در ایران است (بیش از یک دهم).

اسامی ایرانی هماهنگ با دایانا و دیانا

اسم دختر شبیه دیانا و دایانا:

نام درنا، دریا، دلارا، کیانا، مینا، آنا، الینا، النا، مهرانا، دالیا و قسمت اسم دختر با د را ببینید.

اسم پسر شبیه دیانا و دایانا:

اسم داریوش، سینا، نیما، برنا، دارا و قسمت اسم پسر با د را ببینید.

شما هم به دنبال متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود هستید؟ قسمت مشاوره اسم را ببینید.

اسم دایانا به انگلیسی

طراحی اسم دایانا عکس

نوشتن اسم دایانا (عکس نوشته و اسمنوشته نام دايانا به انگلیسی Diana) برای پروفایل با فونت زیبا.

Diana
اسم دایانا به انگلیسی
اسم دایانا به چه معناست
معنی اسم دایانا

نظرسنجی اسم دایانا و دیانا

اسم دایانا قشنگه؟

نظر شما درباره این نام دخترانه زیبا چیست؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این دو اسم بنویسید. کدام را بیشتر می پسندید؟

منابع

4.3/5 - (64 امتیاز)

200 نظر برای “معنی اسم دایانا”

 1. حسودا دایانا از بهترین اسم هاس
  دایانا اسم ملکه انگلیسه و حسودا مث الیزابت خر
  بزنید دست به افتخار دایاناهاااااااااا

  7
  0
 2. ده سال پیش اسم دخترم دایانا رو از همینجا انتخاب کردم، کاملترین توضیحی بود که از اسم دایانا روی اینترنت دیدم و هنوز هم عالی. اسم های دیگه هم همینطور.

  3
  1
 3. اسم من دایانا هست ، وای خیلی خوشحالم مامان بابا عاشقتونم و همینطور مادر بزرگ خانواده ی پدری چون اون پیشنهاد اسمم رو داد

  2
  0
 4. دایانا ها خیلی خاصن اکثرا درس خون باهوش و خوشگلن و محض اطلاع دایانا دختر زعوس الهه جنگ هست که الهه بزرگیه ولی دایانا الهه آب و جنگله

  0
  0
 5. اسم من آناهیتا هست و نام دخترم رو دایانا گذاشتم ❤عاشق اسمش هستم

  0
  0
 6. ۱۹ سال پیش اسمم رو دایانا گذاشتن خیلی خوشحالم که مامانم اسم رو انتخاب کرده

  0
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.